Με τη γνωστή προσέγγιση η Ουνιόν / Δεν έχουν τέλος τα προβλήματα στη Λειψία

*Στο «Άλτε Φερστεράι» του Βερολίνου, η Ουνιόν υποδέχεται τη Λειψία σε αναμέτρηση, με την οποία ανοίγει η αυλαία της 14ης αγωνιστικής στη Μπουντεσλίγκα.

0762: Union Berlin - RB Leipzig 21:30 («Stadion An der Alten Försterei»)

Ουνιόν Βερολίνου: Την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης γνώρισε στο πιο πρόσφατο της ματς η Ουνιόν. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 από το 22', για να ισοφαρίσει στο 62' με το εύστοχο πέναλτι του Κρούσε, αλλά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε το δεύτερο και καταδικαστικό τέρμα. Σχεδόν σε όλο το 90λεπτο η ομάδα του Ουρς Φίσερ είχε παθητικό ρόλο και δεν θα μπορούσε να ελπίζει σε κάτι καλύτερο. Ίσως αυτή να ήταν και η χειρότερη της φετινή εμφάνιση και σ' αυτό υπάρχει εξήγηση και να οφείλεται στα συνεχόμενα παιχνίδια και ειδικά στο ταξίδι που προηγήθηκε στο Ισραήλ απέναντι στη Μακάμπι Χάιφα. Πάντως στις αναμετρήσεις που έγιναν στην έδρα της με εξαίρεση αυτή με την πρωταθλήτρια Μπάγερν Μονάχου (2-5), η Ουνιόν έδειξε να παρατάσσεται σφιχτή αμυντικά, κάτι το οποίο δεν μπορούμε να πούμε και όταν απομακρύνεται απ' την έδρα της. Το σημαντικό πάντως τώρα είναι ότι υποδέχεται τη Λειψία στην έδρα της και αναμένουμε να παραταχθεί με την ίδια ακριβώς προσέγγιση, τη δύναμη, την υπομονή και την οργάνωση στον τρόπο που επιτίθεται.

Αγωνιστικά νέα: Μοναδική απουσία αυτή του Ντελ (αναπληρωματικός χαφ), ο οποίος δεν επηρεάζει. Μετά από απουσία τριών αγώνων επανέρχεται ο Μπέρενζ (αναπληρωματικός επιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Λούτε, Φρίντριχ, Κνόχε, Μπάουμγκαρτλ, Τρίμελ, Πρέμελ, Κεντίρα, Γκίσελμαν, Κρούζε, Αβονίγι, Μπέκερ.

Λειψία: Από την εντός έδρας ήττα με 1-3 από τη Λεβερκούζεν προέρχεται η Λειψία, σ' ένα ματς στο οποίο βρέθηκε με 2-0 πίσω στο σκορ για το ημίχρονο, για να μειώσει σε 1-2 στο 62' με το γκολ του Αντρέ Σίλβα. Εκεί που όμως βρήκε δίκτυα και έδειχνε να παίρνει ψυχολογία, δέχθηκε τρίτο γκολ και εκεί κάπου τελείωσαν όλα. Φανερά απογοητευμένοι και επηρεασμένοι οι ταύροι από την εξέλιξη αυτή, που ούτε σε πέναλτι που κέρδισαν στο 88' δεν μπόρεσαν να ευστοχήσουν. Έτσι δέχθηκαν την 5η φετινή τους ήττα, η οποία τους έριξε στην 8η θέση με 18 βαθμούς, αλλά η απόσταση από την εξάδα και τη σημερινή τους αντίπαλο παραμένει μικρή, μόλις στο -2.

Αγωνιστικά νέα: Όπως όλα δείχνουν επιστρέφει στον πάγκο Τζέσι Μαρς, αφού στα νέα τεστ που υποβλήθηκε ο τεχνικός της Λειψίας είχαν αρνητικό αποτέλεσμα. Απ' εκεί και πέρα, αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Μπρόμπεϊ (αναπληρωματικός επιθετικός), ενώ παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι Νοβόα (αναπληρωματικός επιθετικός), Όρμπαν (βασικός στόπερ), Ντάνι Όλμο (βασικός χαφ), Πόουλσεν (βασικός επιθετικός), Χάλστενμπεργκ (αριστερός μπακ) και Σάρακι (αναπληρωματικός αριστερός μπακ). Στα θετικά οι επιστροφές στις προπονήσεις των Γκουλάσι (βασικός τερματοφύλακας) και Σιμακάν (βασικός στόπερ), οι οποίοι ωστόσο ακόμη δεν μπορούν να μπουν κατευθείαν στο βασικό σχήμα.

Πιθανή ενδεκάδα: Μαρτίνεθ, Μουκιέλε, Κλόστερμαν, Γκβαρντιόλ, Ανχελίνο, Λάιμερ, Καμπλ, Χαϊντάρα, Φόρσμπεργκ, Ενκουνκού, Σίλβα.

Προϊστορία: Στις αναμετρήσεις που έγιναν στο Βερολίνο, η Ουνιόν μετράει δύο νίκες, με τη Λειψία να έχει άλλη μία. Επίσης σε ακόμη μία μεταξύ τους αναμέτρηση οι δυο τους αναδείχθηκαν ισόπαλες.