Μικρές οι διαφορές τους...

9η στροφή στο πρωτάθλημα της Bundesliga και η Βόλφσμπουργκ φιλοξενεί τη Βέρντερ Βρέμης στη «Volkswagen Arena».
0710: VFL Wolfsburg - Werder Bremen 21:30 («Volkswagen Arena»)

Βόλφσμπουργκ: Με το ροζ φύλλο αγώνος έφυγε από τη «Veltins Arena», κερδίζοντας τη Σάλκε με 2-0, χάρη σε γκολ που ήρθαν στο πρώτο 24λεπτο από τους Βέγκορστ (3') και Σλάγκερ (24'). Έδειξε κυριαρχία στο παιχνίδι της, χωρίς να απειληθεί από την αντίπαλο της, ενώ θα μπορούσε να είχε πετύχει τουλάχιστον ακόμη ένα γκολ. Στο δεύτερο μέρος εμφανίστηκε πιο συντηρητική, αντιμετωπίζοντας κάποιες δυσκολίες, όμως κράτησε το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το τέλος και παρέμεινε αήττητη για 8 αγωνιστικές (3-5-0), οι οποίες την βρίσκουν στην 6η θέση της Bundesliga με 14 βαθμούς.

Αγωνιστικά νέα: Ανέτοιμοι ακόμα για να επιστρέψουν οι Πόνγκρατσιτς (αμυντικός) και Γκίντσεκ (επιθετικός), παρόλο που άρχισαν προπονήσεις. Νέα απώλεια ο Γκιλαβογκί (μέσος).

Πιθανή ενδεκάδα: Καστέελς, Μπακού, Λακρουά, Μπρουκς, Ρουσιγιόν, Σλάγκερ, Αρνολντ, Στέφεν, Μεχμέντι, Μπρέκαλο, Βέγχορστ.
Βέρντερ Βρέμης: Παληκαρίσιο βαθμό (1-1) πήρε στην «Allianz Arena» κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου, σταματώντας και το σερί των 10 συνεχόμενων νικηφόρων αποτελεσμάτων (σε όλες τις διοργανώσεις) των «βαυαρών». Εκμεταλλεύτηκε το άσχημο ξεκίνημα της Μπάγερν και κάνοντας σε γενικές γραμμές καλό πρώτο ημίχρονο, ακριβώς με τη συπλήρωση του 45λεπτου προηγήθηκε με τον Έγκεσταϊν. Στην επανάληψη η Μπάγερν ισοφάρισε σε 1-1 με τον Κομάν (62'), ενώ στη συνέχεια η Βέρντερ κατάφερε να ελέγξει όλες τις υπόλοιπες επιθέσεις των «βαυαρών» και να αποχωρήσει από το Μόναχο με το βαθμό. Μ' αυτή την ισοπαλία διατήρησε το αήττητο της για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι (2-5-0), ενώ η τελευταία της ήττα ήταν στις 19/9 από τη Χέρτα με 1-4. Με το τέλος της η 8η αγωνιστική βρήκε τη Βέρντερ στην 9η θέση της Bundesliga με 11 βαθμούς (2-5-1).

Αγωνιστικά νέα: Μετά από απουσία δύο αγώνων επιστρέφει ο Βέλκοβιτς (αμυντικός), ενώ ίσως επιστρέψει μετά από τρία παιχνίδια (δεν είναι με το μέρος του οι πιθανότητες) και ο Φίλκρουγκ (επιθετικός). Βασικοί και οι δύο.
Πιθανή ενδεκάδα: Παβλένκα, Γκρος, Τοπράκ, Φριντλ, Γκέμπρε Σελάσιε, Μ. Εγκεσταϊν, Μέβαλντ, Αουγκούστινσον, Μπίτενκουρτ, Ρασίτσα, Σάρτζεντ.
Προϊστορία: Τη τελευταία δεκαετία η Βόλφσμπουργκ υπερέχει της Βέρντερ κατά μία νίκη. Οι γηπεδούχοι έχουν συνολικά τέσσερις νίκες, έναντι τριών των φιλοξενουμένων, ενώ άλλα τέσσερα παιχνίδια έληξαν στην ισοπαλία.
wolf

Εκτίμηση: Μικρές οι διαφορές των δύο ομάδων τη δεδομένη χρονική στιγμή. Ίσως στο τέλος βρεθούν ευχαριστημένες, παίρνοντας από ένα βαθμό.

€15 WEEKEND BONUS: Επωφεληθείτε €15 μπόνους κάθε Σαββατοκύριακο!