Πιο σημαντικό για τους γηπεδούχους

31η αγωνιστική στη Πρέμιερ Λιγκ με μεγάλο ντέρμπι στο Λονδίνο, μεταξύ Τότεναμ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η Τότεναμ βρίσκεται εκτός πεντάδας (6η) και θέλει τη νίκη για να κυνηγήσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, σε αντίθεση με τη Γιουνάιτεντ, η οποία βρίσκεται σταθερά στη δεύτερη θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

0583: Tottenham Hotspur FC - Manchester United FC 18:30 («Tottenham Hotspur Stadium»)

Τότεναμ: Προέρχεται από το ισόπαλο 2-2 στο «St. James Park» κόντρα στη Νιούκαστλ, σ' ένα ματς που ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 28' κατάφερε μέχρι το ημίχρονο χάρη στα γκολ του Κέιν (30', 34') να το ανατρέψει και να πάρει το προβάδισμα. Εκεί που έδειχνε ότι θα το διατηρούσε, πέντε λεπτά πριν το ενενηντάλεπτο δέχθηκε την ισοφάριση, μένοντας για έβδομο σερί παιχνίδι χωρίς τη χαρά της νίκης. Στην 6η θέση βρίσκεται η Τότεναμ με 49 βαθμούς, απέχοντας μόλις τρεις βαθμούς από την είσοδο της στην τετράδα και το Τσάμπιονς Λιγκ.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός του σημερινού αγώνα έμειναν οι Ντέιβις (χαφ) και Ντόχερτι (δεξιός μπακ).

Πιθανή ενδεκάδα: Γιορίς, Ρεγκιλόν, Ροντόν, Σάντσες, Τανγκάνγκα, Λο Σέλσο, Ντομπέλε, Χόιμπεργκ, Λούκας, Κέιν, Σον.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προέρχεται από εντός έδρας νίκη με ανατροπή επί της Μπράιτον. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί μόλις στο 13' για να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το υπέρ τους προβάδισμα. Ωστόσο οι «κόκκινοι διάβολοι» στην επανάληψη με γκολ των Ράσφορντ στο 62' και Γκρίνγουντ στο 83' πήραν τη νίκη με 2-1. Έτσι απέκτησαν μεγάλο προβάδισμα για τη δεύτερη θέση, αφού πλέον βρίσκονται στο +4 από την τρίτη Λέστερ. Μεσοβδόμαδα η Γιουνάιτεντ αγωνίστηκε με τη Γρανάδα για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, όπου έφυγε με το διπλό (0-2) από το «Nuevo Los Cármenes» και πλέον βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στα ημιτελικά του θεσμού. Τα γκολ που έκριναν τον αγώνα πέτυχαν οι Ράσφορντ στο 31' και Φερνάντες με πέναλτι στο 90'.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός λόγω Covid βρίσκεται ο Μπαϊγί (στόπερ), ενώ όπως έγινε γνωστό θα χάσει τη σεζόν ο Μαρσιάλ (επιθετικός). Μακροχρόνια απών ο Τζόουνς (στόπερ).

Πιθανή ενδεκάδα: Ντε Χέα, Σο, Μαγκουάιαρ, Λίντελοφ, Γουάν Μπισάκα, Πογκμπά, ΜακΤόμινεϊ, Τζέιμς, Φερνάντες, Ράσφορντ, Γκρίνγουντ.

Προϊστορία: Κατά μίας νίκης στην έδρα της η Τότεναμ προηγείται της Γιουνάιτεντ. Συγκεκριμένα οι «πετεινοί» μετράνε τρεις νίκες, έναντι δύο των «κόκκινων διαβόλων». Επίσης άλλα πέντε μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.