Πρόωρος τελικός στο «Philips Stadium»

Μεγάλο ενδιαφέρον έχει η αποψινή αναμέτρηση της Αϊντχόβεν με τον ΠΑΟΚ στο «Philips Stadium». Οι Ολλανδοί θα αναζητήσουν εκδίκηση από το 4-1 της «Τούμπας», ώστε να προσπεράσουν τον ΠΑΟΚ στο βαθμολογικό πίνακα του 5ου ομίλου και να έχουν αυτοί το πάνω χέρι ενόψει της συνέχειας. Από την πλευρά του ο «δικέφαλος» με τη δεύτερη θέση, κρατάει στα χέρια του το ένα από τα δύο εισιτήρια που οδηγεί στην επόμενη φάση και έτσι θα πάει στο Αϊντχόβεν με στόχο να τη διαφυλάξει σαν κόρη οφθαλμού.

1408: PSV Eindhoven - PAOK Thessaloniki 22:00 («Philips Stadium»)
Αϊντχόβεν: Αϊντχόβεν δύο όψεων ήταν στον τελευταίο αγώνα της «Eredivisie» απέναντι στην Τβέντε. Βρέθηκε μπροστά στο σκορ από το 8' με το γκολ του Μάλεν, ενώ λίγο πριν τη συμπλήρωση του 45λεπτου ο Ζάχαβι αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Στην επανάληψη, έριξε πάρα πολλές ευκαιρίες στον κάλαθο των αχρήστων, αποτυγχάνοντας να καθαρίσει. Τελικά, έγινε πράξη ο άγραφος κανόνας του ποδοσφαίρου ότι η μπάλα τιμωρεί. Βλέποντας λοιπόν την Αϊντχόβεν να μην μπορεί να πετύχει ένα ακόμη γκολ, ώστε να τελειώσει το παιχνίδι, η Τβέντε ανέβηκε και στο 62' κέρδισε πέναλτι. O Ντανίλο που ανέλαβε να το εκτελέσει σκόραρε στο αμέσως επόμενο λεπτό και ισοφάρισε σε 1-1. Στο τέλος μάλιστα η Αϊντχόβεν κινδύνεψε και με ήττα, καθώς η Τβέντε μετά την ισοφάριση πίεσε και έχασε κάποιες ευκαιρίες για την ανατροπή.

Στο Γιουρόπα Λιγκ ηττήθηκε με 4-1 από τον ΠΑΟΚ και υποχώρησε στη τρίτη θέση. Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα που έγινε στη «Τούμπα», η Αϊντχόβεν ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και δίκαια προηγήθηκε με το πέναλτι του Ζάχαβι στο 21'. Στην επανάληψη όμως δεν ήταν εξίσου καλή και ο ΠΑΟΚ ανεβάζοντας απόδοση πέτυχε τέσσερα γκολ σε διάστημα ενός εικοσαλέπτου (Σβαμπ 47', Α.Ζίβκοβιτς 56',66', Τζόλης 58'), κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή.

Αγωνιστικά νέα: Τον αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ θα χάσουν λόγω διαφόρων προβλημάτων τραυματισμού οι Φαν Χίνκελ, Γκέτσε, Ρομέρο, Ομπίσπο, Τόμας και Γκουτιέρες.

Πιθανή ενδεκάδα: Εμβογκό, Ντάμφρις, Τέζε, Μποσκάλι, Μαξ, Ιχατάρεν, Ροσάριο, Σανκαρέ, Γκάκπο, Ζάχαβι, Μάλεν.
ΠΑΟΚ: Αγχωτική εντός έδρας νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ την περασμένη Κυριακή (22/11) κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννενα με 2-1. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από το πρώτο μισάωρο (31'), ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο (Σβιντέρσκι 52') και στο 57' απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Έπειτα έριξε όλο το βάρος στην επίθεση, κυνηγώντας το γκολ που θα του έδινε τη νίκη. Τελικά αυτό άργησε, αλλά ήρθε στο 91' χάρη στο όμορφο σε εκτέλεση γκολ του Ελ Καντουρί, με το οποίο ο «δικέφαλος» πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη του νίκη σε πρωτάθλημα και Γιουρόπα Λιγκ επί εποχής Πάμπλο Γκαρσία.
Αγωνιστικά νέα: Βγάζοντας όλο το πρόγραμμα στις τελευταίες δύο προπονήσεις, ο Αουγκούστο κατάφερε να συμπεριληφθεί στην αποστολή του αποψινού αγώνα και θέσει γερή υποψηφιότητα για το αρχικό σχήμα. Εκτός αποστολής έμεινε ο τραυματίας Γιαννούλης, αλλά και οι Βιεϊρίνια, Περέιρα, οι οποίοι δεν έχουν δηλωθεί στον ευρωπαϊκό κατάλογο. Εκτός αγώνα βρίσκεται και ο Μιχάι.

Πιθανή ενδεκάδα: Ζ.Ζίβκοβιτς, Ίγκασον, Βαρέλα, Κρέσπο, Ρ. Σοάρες, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Αουγκούστο, Τζόλης, Α.Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι.
Προϊστορία: Αϊντχόβεν και ΠΑΟΚ έχουν συναντηθεί συνολικά έξι φορές, 5 για το Γιουρόπα Λιγκ και άλλη μία σε φιλικό αγώνα. Στις τέσσερις απ' αυτές, νικήτρια ήταν η Αϊντχόβεν, ενώ στις υπόλοιπες δύο ο ΠΑΟΚ.