Τρία γκολ (και τρία δοκάρια!) και... βλέπει πρόκριση (φώτος)

Με το ενάμιση πόδι στον επόμενο γύρο του κυπέλλου η ΑΕΚ, η οποία κέρδισε στην ΑΡΕΝΑ με 3-0 την Καρμιώτισσα με γκολ από Χέφελ, Τέτε και Ράσπα, όλα στο 2ο ημίχρονο. Τρία δοκάρια είχε επίσης η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους που δεν ήταν καλή στο πρώτο μέρος αλλά ήταν εξαιρετική στο δεύτερο.

Στις 22/1 o επαναληπτικός. Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το ματς

-5' ΔΟΚΑΡΙ. Φάση διαρκείας για την ΑΕΚ, με τον Φιόλιτς να πλασάρει εντός περιοχής, τον Πιερή να αποκρούει και τη μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι και κόρνερ

-Δέκα λεπτά στην ΑΡΕΝΑ. Κρατά μπάλα η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους και ψάχνει το γκολ

-19' Επικίνδυνη φάση για την ΑΕΚ, ο Γιάννου εξ επαφής δεν μπορεί να κάνει το πλασέ

-25 λεπτά "μονόλογος" για τους γηπεδούχους ωστόσο δεν είναι ιδιαίτερα απειλητική η ΑΕΚ που υστερεί στην τελική πάσα και τελική προσπάθεια. Αμύνεται μαζικά η Καρμιώτισσα

-28' Ευκαιρία για την ομάδα του Χρύση Μιχαήλ. Ο Πιντσέλι εκτέλεσε εξαιρετικά ένα μακρινό φάουλ και ο Χριστοδούλου έδιωξε σε κόρνερ

-35' Υπό βροχή πλέον το παιχνίδι

-Αργός ο ρυθμός, δεν είναι καλό το θέαμα

-44' Ευκαιρία για την ΑΕΚ μετά από ώρα, με τον Πιερή να στέλνει σε κόρνερ την κεφαλιά του Θάντι

-Ένα λεπτό καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος

-Άρχισε το 2ο μέρος. Δυο αλλαγές απ' τον Ηλία Χαραλάμπους. Τέτε και Χέφελ μέσα, Μοϊσόφ και Γιάννου έξω

-52' Σωστά ανακόπηκε για οφσάιντ ο Ρόμο

-54' Καλή φάση για την ΑΕΚ με μακρινό σουτ του Φακούντο, ο Πιερή απέκρουσε ασταθώς και ο Πάρπας έστειλε σε κόρνερ

-56' ΓΚΟΛ 1-0. Ο Χέφελ με συρτό σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ. Διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Φακούντο οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα της φάσης, δεν ξεκαθαρίζει πλήρως απ' το ριπλέι που προβλήθηκε

-59' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Ρουίζ να σουτάρει από κοντά και τον Πιερή να αποκρούει

-60' Ο Ρουίζ απειλεί ξανά με κοντινό πλασέ, ο Πάρπας έκοψε πάνω στη γραμμή. Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ

-61' ΔΟΚΑΡΙ. Τρίτη φάση για την ΑΕΚ μέσα σε δυο λεπτά! Ο Φιόλιτς σούταρε και η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι

-62' ΤΡΙΤΟ ΔΟΚΑΡΙ για τους γηπεδούχους! Ο Κωνσταντίνου με πλασέ απ' το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στο σίδερο

-65' Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Κωνσταντίνου με εξ επαφής πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα έξω

-66' Διπλή αλλαγή απ' τον Χρύση. Μέσα Νεοφύτου, Χριστοφή - έξω Πιντσέλι, Ράμος

-68' Ξανά φάση για την ΑΕΚ που κάνει ό,τι θέλει αλλά δεν μπορεί να σκοράρει. Ο Κωνσταντίνου βγήκε φάτσα με τον Πιερή αλλά υπό πίεση δεν μπόρεσε να σκοράρει

-70' ΓΚΟΛ 2-0. Τα κατάφερε αυτή τη φορά η ΑΕΚ που σκοράρει με τον Τέτε, με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής

-71' Ο Ράσπας στη θέση του Κωνσταντίνου

-71' Ο Στυλιανού στη θέση του Πάρπα

-84' ΓΚΟΛ 3-0! Στην αντεπίθεση ο Φιόλιτς γύρισε στον Ράσπα που από κοντά σκόραρε ένα εύκολο γκολ

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-Τέλος, μεγάλο προβάδισμα για την ΑΕΚ που πήρε σκορ-ασφαλείας ενόψει επαναληπτικού

ΑΕΚ: Χριστοδούλου, Θάντι, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ (46' Χέφελ), Ιωάννου, Φακούντο, Φιόλιτς, Σάστρε, Ρουίζ, Κωνσταντίνου (71' Ράσπας), Γιάννου (46' Τέτε)

-Στον πάγκο Τούμπας, Αναστασίου, Στεφάνου

Καρμιώτισσα: Ι.Πιερή, Πάρπας (71' Στυλιανού), Πιντσέλι (66' Νεοφύτου), Κυριάκου, Κ.Πιερή, Σάββα, Χρίστου, Παπαμιχαήλ, Σταύρου, Ράμος (66' Χριστοφή), Ρόμο