ΠΡΟΚΡΙΣΗ με δεύτερη νίκη… (φώτος)

Με ανατροπή η ΑΕΛ κέρδισε και… στο δεύτερο παιχνίδι (σ.σ 5-1 ο πρώτος αγώνας) κυπέλλου την Αλκή με 2-1 και πέρασε στην επόμενη φάση.

Στο 45+1’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Βαλέντε με σουτ εκτός περιοχής.  Με το ξεκίνημα του β’ μέρους και δη στο 48’ ο Μηνάς Αντωνίου με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γερολέμου πέτυχε το 1-1. Στο 52’ και πάλι ο Μηνάς Αντωνίου με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έκανε την ολική ανατροπή.

-Πρώτο σφύριγμα. Ευκαιρία για δοκιμές για τους δυο προπονητές αφού η πρόκριση έχει κριθεί

-8' Χωρίς κάτι το αξιόλογο. Η ΑΕΛ προσπαθεί κυρίως από τα δεξιά να απειλήσει. Αμύνεται σωστά η Αλκή

-10' Πρώτη τελική προσπάθεια στον αγώνα. Ο Μηνάς Αντωνίου δεν βρήκε στόχο με δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής

-12' Κεφαλιά του Αντωνίου, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Αλκής και κατέληξε σε κόρνερ. Προηγήθηκε υπέροχη ατομική ενέργεια από τον Γερολέμου και εξαιρετική μεταβίβαση στον Παντελή, ο οποίος έκανε τη σέντρα

-17' Πρώτη τελική προσπάθεια για την Αλκή. Μακρινό σουτ του Αντριάνο, άουτ η μπάλα

-24' Μεγάλη ευκαιρία για την Αλκή. Ο Ρεγκάκος πέρασε και τον Πρόσεκ και πλάσαρε, η μπάλα χτύπησε στον Πολωνό, μετά στο δοκάρι και πήγε κόρνερ

-25' ΔΙΑΚΟΠΗ για λίγο αφού ο διαιτητής Ροβέρτος Κώστα ένιωσε ενοχλήσεις και πήγε στα αποδυτήρια

-38' Επαναρχίζει ο αγώνας μετά από 14 λεπτά. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ροβέρτος Κώστα. Διαιτητής πλέον ο Αβραάμ Τσούκκας που ήταν τέταρτος

-42' Εμφανώς επηρεασμένες οι δύο ομάδες από την 14λεπτη διακοπή

-45' Σουτ από τον Αντωνίου μέσα από την περιοχή, σε ετοιμότητα ο Σπόλιαριτς

-45+1' ΓΚΟΛ 0-1 η Αλκή με σουτ του Βαλέντε εκτός περιοχής

-45+4' Ευκαιρία για την ΑΕΛ, δυνατό σουτ του Γουήλερ μέσα από την περιοχή,  έδιωξε δύσκολα ο Σπόλιαριτς

-45+11' Φαλτσαριστό πλασέ από τον Ρεγκάκο, δύσκολα σε κόρνερ ο Πρόσεκ

-45+13' Με υπερένταση προβολή του Γερολέμου, άουτ η μπάλα

-45+15' Ημίχρονο

-46' 'Εναρξη β' ημιχρόνου.

-48' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η ΑΕΛ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γερολέμου ο Αντωνίου με κεφαλιά φέρνει το ματς στα ίσα.

52' ΓΚΟΛ 2-1 γυρίζει το ματς η ΑΕΛ. Σκόρερ και πάλι ο Αντωνίου. Με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωγνιά του Σπόλιαριτς.

54' Στραχίνια Κέρκεζ (ΕΔΩ ΘΕΜΑ) και Φραντζής στις θέσεις των Γουήλερ και Καστανιάγα.

56' Μεγάλη ευκαιρία με τον Αντάμοβιτς, ο Σπόλιαριτς έκανε σωτήρια επέμβαση.

59' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Καψός στη θέση του Γερολέμου.

64' Σουτ του Μηνά Αντωνίου, σε ετοιμότητα ο Σπόλιαριτς.

67' Κίτρινη στον Νιλς.

71' Σουτ από τον Δημήτρη Αβραάμ, απόκρουση του Σπόλιαριτς.

76' Kίτρινη στον Ζεάντρο.

78' Άστοχη κεφαλιά από τον Μποτσίνο.

81' Απο κοντά το τελείωμα του Γεάντρο, σε κόρνερ ο Πρόσεκ.

87' Σουτ από τον Δ. Αβραάμ, δεν δυσκολεύτηκε ο Σπόλιαριτς.

88' Μέγαλη ευκαιρία με Βαλέντε για το 2-2, πλάσαρε άστοχα.