"Μεγάλο" τρίποντο και την... έπιασε στη βαθμολογία (φώτος)

Σπουδαία νίκη για την ΑΕΖ επί της ΠΑΕΕΚ, με 1-0, το απόγευμα της Τετάρτης, για την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας. Η ομάδα του Ζακακίου πήρε το τρίποντο με γκολ του Νικολάου στο 65' ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι. Με το τρίποντο η ΑΕΖ ανέβηκε στους 10 βαθμούς, όσους έχει και η ομάδα της Κερύνειας.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο Κοινοτικό Ζακακίου.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το ματς

-9' Πρώτη φάση για την ΠΑΕΕΚ. Μετά από εκτέλεση φάουλ από αριστερά από τον Σαμάρα, ο Μάγιοκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια

-20 λεπτά με μόνο μία φάση, αυτή του φάουλ. Ελαφρά υπέροχη η ΑΕΖ χωρίς όμως να μπορεί να πατήσει την αντίπαλη περιοχή

-28' Μεγάλη ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ. Ο Γιαννιτσάνης βρέθηκε φάτσα με τον Ταουντούλ αλλά έκανε άστοχο σουτ, με την μπάλα να φεύγει απελπιστικά άουτ

-30' Αναγκαστική αλλαγή ή ΑΕΖ. Ο Φώκλας αντικατέστησε τον τραυματία Μπαλεστράτσι

-32' Μεγάλη ευκαιρία ξανά για τους φιλοξενούμενους και πάλι με τον Γιαννιτσάνη. Μετά από σέντρα έκανε εντυπωσιακό ψαλιδάκι, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ

-40' Πιέζει συνεχώς η ΠΑΕΕΚ

-Ημίχρονο

-Ξεκίνησε η "επανάληψη"

-54' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΖ με τον Θεοδώρου να εκτελεί αλλά η μπάλα να κτυπά στο τοίχος. Πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος

-61' Πρώτη τελική για την ΠΑΕΕΚ στο δεύτερο μέρος. Φάουλ έξω από την περιοχή με την εκτέλεση από τον Αριστοτέλους, η μπάλα ξυστά άουτ

-65' ΓΚΟΛ 1-0! Μετά από κόρνερ ο Νικολάου με κεφαλιά άνοιξε το σκορ

-67' Οριζόντιο δοκάρι για την ΠΑΕΕΚ με τον Γιαννιτσάνη!

-Στο τελευταίο δεκάλεπτο πιέζει η ΠΑΕΕΚ και η ΑΕΖ βρίσκει ελεύθερους διαδρόμους με αντεπιθέσεις

-86' Φάουλ από αριστερά για την ΠΑΕΕΚ από τον Χριστοδούλου αναγκάζοντας τον Ταουντούλ σε εντυπωσιακή απόκρουση

-Τέλος, μεγάλη νίκη για την ΑΕΖ

AEZ: Ταουντούλ, Νικολάου, Στυλιανίδης, Μιχαήλ, Φελισιέν, Θεοδώρου, Βασιλείου, Μπαλεστράτσι, Μάρκου, Ευρυπίδου, Δημητρίου

ΠΑΕΕΚ: Ράφαελ, Έσελινκ, Πότσι, Κυριακίδης, Χαραλάμπους, Μάγιοκ, Αριστοτέλους, Σαμάρας, Βούρκος, Τίμερμανς, Γιαννιτσάνης