Ακρίτας - ΕΝΠ: Τέσσερα γκολ, συμβιβασμός και... διπλή άνοδος!

Ισόπαλο 2-2 εξήλθε το παιχνίδι ανάμεσα σε Ακρίτα και ΕΝΠ στο "Στέλιος Κυριακίδης", στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας.

Το σκορ άνοιξε ο Κωνσταντίνου με ευθύβολο σουτ στο 35ο λεπτό με τον Τόρες να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 44ο λεπτό με πλασέ εντός περιοχής, όπου ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Ο Ακρίτας στο 70ο λεπτό με τρομερή ενέργεια του Μπεσάρτ, γύρισε τα εις βάρος του δεδομένα πριν έρθει ο Μπούριτς που διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 79ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι δύο ομάδες με τον βαθμό αυτών "κλείδωσαν" και μαθηματικά την άνοδο τους στα σαλόνια της Α' κατηγορίας για την νέα σεζόν. Ο Ακρίτας έφτασε τους 55 βαθμούς, στους 54 η ΕΝΠ.

Το kerkida.net, σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα...

- Έναρξη...

- Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Ο Ακρίτας έχει ελαφρώς την κατοχή

- 8' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι είναι για τον Ακρίτα Χλώρακα. Ο Μιχαήλ σε μαρκάρισμα πάνω στον Κωνσταντίνου.

- Ανεβάζει στροφές η ΕΝΠ...

- 13' Πρώτη καλή φάση για τον Ακρίτα. Ο Τόρες έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε πάνω στον Χριστοφή.

- 18' Κεφαλιά του Χριστοφή, έξω η μπάλα...

- 30' ΣΧΟΛΙΟ: Χωρίς την μεγάλη ευκαιρία στα πρώτα 30 λεπτά του παιχνιδιού. Παιχνίδι κέντρου κυρίως από τις δύο ομάδες.

- 33' Ο Μπεσάρτ μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Δημοσθένους ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

- 35' ΓΚΟΛ 1-0 για την ΕΝΠ με Κωνσταντίνου. Ο Λουσέρο εκτέλεσε το κόρνερν, έδιωξαν οι αμυντικοί του Ακρίτα με τον Κωνσταντίνου σκόραρε με εξαιρετικό σουτ λίγο έξω από την περιοχή!

- 38΄Κεφαλιά του Ηλία, ελάχιστα έξω η μπάλα.

- 44' ΓΚΟΛ 1-1 για τον Ακρίτα. Ο Τόρες βρέθηκε τετ α τετ με τον Οικονομάκη και με όμορφο πλασέ σκόραρε.

- 45' Σουτ του Λουσέρο, σταθερά ο Περντρέου.

- 2 λεπτά ο έξτρα χρόνος...

- Τέλος 1ου ημιχρόνου...

- Έναρξη...

- 50' Ο Βικάριο μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έκανε την παράλληλη σέντρα, ωστόσο έκοψε ο Ντράμε πριν τον Κωνσταντίνου.

- 54' Αδύναμη κεφαλιά του Βικάριο, κανένα πρόβλημα για τον Περντρέου.

- 59' Ο Τόρες μπήκε από πλάγια στην περιοχή, προσπάθησε να σκάψει την μπάλα, ωστόσο απέκρουσε ο Οικονομάκης.

- 60' Σουτ του Ντα Σίλβα, η μπάλα κάπου κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

- 70' ΓΚΟΛ 2-1 για τον Ακρίτα! ΦΟΒΕΡΟ γκολ από τον Μπεσάρτ, ο οποίος πέρασε από τέσσερις παίκτες της ΕΝΠ, βρέθηκε τετ α τετ με τον Οικονομάκη και με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το 2-1.

- 74' Φαλτσαριστό σουτ του Λουσέρο, διώχνει με γροθιές ο Περντρέου.

- 77' Πέναλτι για την ΕΝΠ! Το κέρδισε ο Ντουμπάγιτς!

-79' ΓΚΟΛ 2-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπούριτς