Η ΕΝΠ τις τελικές, η Αλκή τον... ανίκητο Ταουντούλ! (φώτος)

ΕΝΠ και Αλκή έμειναν στο 0-0, στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής στην Β' Κατηγορία. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ταουντούλ που είχε όλες τις απαντήσεις στις ευκαιρίες των γηπεδούχων - που δεν ήταν και λίγες - και βοήθησε την ομάδα του να πάρει τον βαθμό εκτός έδρας.

Η "Αθάνατη" έπαιζε με δέκα παίκτες από το 33ο λεπτό όταν και είχε αποβληθεί ο Εστεμπάν Σακέτι με δεύτερη κίτρινη.

Η ΕΝΠ ανέβηκε στους 20 βαθμούς, η Αλκή στους 17.

-Ξεκίνησε το παιχνίδι.

-3' Αρκετή ένταση από τα πρώτα λεπτά. Παρατηρήσεις του ρεφ στον Σακέτι για δυνατό φάουλ στον Μπούριτς.

-8' Κίτρινη στον Ηλία για δυνατό φάουλ στον Καστάνα.

-10' Δεκάλεπτο στο ντέρμπι, χωρίς κάτι αξιόλογο από πλευράς ευκαιριών.

-11' Πρώτη τελική στο ματς. Δυνατό σουτ του Μπούριτς εκτός περιοχής, δύσκολα σε κόρνερ ο Ταουντούλ.

-12' Κλασική ευκαιρία για την ΕΝΠ. Ο Μέιρα εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Χριστοφή έκανε την κεφάλια από κοντά αλλά ο Ταουντούλ ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε εντυπωσιακά.

-15' Κίτρινη στον Σακέτι για φάουλ στον Μέιρα.

-17' Νέα ευκαιρία για την ΕΝΠ! Δυνατό σουτ του Ντα Σίλβα από καλή θέση εντός περιοχής, ξανά εντυπωσιακά ο Ταουντούλ.

-20' Ανίκητος στα πρώτα 20 λεπτά ο Ταουντούλ, νέα επέμβαση! Σέντρα του Κωνσταντίνου από δεξιά, κεφαλιά του Ντα Σίλβα, δύσκολα σε κόρνερ ο κίπερ της Αλκής!

567568

-33' ΚΟΚΚΙΝΗ για την Αλκή. Δεύτερη κίτρινη ο Σακέτι για φάουλ στον Κωνσταντίνου στον χώρο του κέντρου.

-Διαμαρτύρεται ο Αργεντινός και οι συμπαίκτες του για την απόφαση του διαιτητή - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ/ΦΩΤΟΣ

-45 Τρομερή ευκαιρία για την ΕΝΠ! Κούρσα του Κωνσταντίνου από δεξιά και σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά του Λαμί απ την μικρή περιοχή, έξω η μπάλα!

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος. Ο Καρνέιρο στη θέση του Λίλλη.

-52' Μακρινό σουτ του Μέιρα, ψηλά έξω.

-Yπό ελαφρά βροχόπτωση πλέον το παιχνίδι.

-55' Έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, η ΕΝΠ έχει κλείσει την Αλκή στα καρέ της και πιέζει ψάχνοντας το γκολ.

-60' Κίτρινη στον Κοτσώνη για φάουλ στον Φαντάιρο.

-62' Γαβριήλ - Βικάριο μέσα, Κοτσώνης - Χριστοφή έξω

-63' Από μια κίτρινη σε Βεσελόφσκι και Φαντάιρο για διαπληκτισμό.

-67' Σουτ του Λαμί από καλή θέση, σταθερά ο Ταουντούλ.

-69' Οκκαρίδης αντί Λαμί.

-72' Πρώτη ευκαιρία για την Αλκή στο ματς. Εκτέλεση φάουλ του Φιάκα, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι.

-75' Ευσταθίου αντί Μιχαήλ.

-77' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέιρα, σταθερά ο Ταουντούλ.

-Δυνάμωσε αρκετά η βροχή, άρχισαν να δυσκολεύονται οι ποδοσφαιριστές.

-80' Τρομερή διπλή ευκαιρία για την ΕΝΠ, Λουσέρο και Ηλία δεν μπόρεσαν να σκοράρουν από ευνοϊκή θέση!

-84' Κατσιάρης αντί Λουσέρο.

-85' Φαση διάρκειας, σουτ από Βικάριο και Ηλία, ούτε τώρα η ΕΝΠ!

-87' Ραουνάς αντί Φαντάιρο.

-90' Τρομερός Ταουντούλ! Κόρνερ του Μέιρα, κεφαλιά του Ντρέκσα, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και είχε πορεία προς τα δίκτυα αλλά ο κιπερ της Άλκης είπε ξανά ΟΧΙ!

-91' Κίτρινη στον Κατσιάρη.

-Τέλος, από ένας βαθμός για τις δυο ομάδες.

ΕΝΠ (Σατσιάς): Βεσελόφσκι, Χριστοφή (62' Βικάριο), Ντα Σίλβα, Λουσέρο (84' Κατσιάρης), Μέιρα, Κωνσταντίνου, Ηλία, Κοτσώνης (62' Γαβριήλ), Μπούριτς, Ντρέκσα, Λαμί (69' Οκκαρίδης).

Στον πάγκο: Κουτσού, Ιβάν, Πότση, Κατσιάρης, Κολοκούδιας, Μαυρουδής, Φλουρής, Οκκαρίδης, Βικάριο, Πρωτοπαπάς, Γαβριήλ.

Αλκή (Τούτιτς): Ταουντούλ, Χαραλάμπους, Φοινίρης, Λίλλης (46' Καρνέιρο), Φανταϊρο (87' Ραουνάς), Καστάνας, Μιχαήλ (75' Ευσταθίου), Φιλίππου, Θεοχάρους, Σακέτι, Φιακάς.

Στον πάγκο: Παναγή, Καϊσερλίδης, Κότρι, Ευσταθίου, Καρνέιρο, Λοϊζιδης, Ιωακείμ, Μουχλής, Ραουνάς.

Κίτρινες: Ηλία, Κοτσώνης, Βεσελόφσκι, Κατσιάρης / Φαντάιρο

Κόκκινες: Σακέτι (2η κίτρινη)

Διαιτητής: ΚΩΣΤΑ ΡΟΒΕΡΤΟΣ
Α' Βοηθός Διαιτητής: ΙΑΚΩΒΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ