Μεγάλο διπλό κορυφής με "υπογραφή" του Γκισόν (φώτος)

Μεγάλο διπλό για την Αλκή, στο "Μακάρειο". Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής κέρδισε την ΠΑΕΕΚ με 0-3 και ανέβηκε στην κορυφή με εφτά βαθμούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γκισόν ο οποίος έβαλε δυο γκολ ενώ είχε και δοκάρι. Ο Φώτη το τρίτο γκολ για την ομάδα του Κύπρου Μούζουρου. Η ομάδα της Κερύνειας δέχθηκε τα πρώτα της γκολ στο πρωτάθλημα και την πρώτη της ήττα αφού είχε δυο νίκες στις πρώτες δυο αγωνιστικές.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το ματς

-5' Αναγκαστική για την Αλκή με το ξεκίνημα. Ο Μαμαντού στη θέση του Λεονάρντο

-10' Πρώτη ευκαιρία με διαγώνιο σουτ του Χάλαχαν, σε κόρνερ ο Κελάβα

-15 λεπτά στο ματς, μοιρασμένο το παιχνίδι

-18' Μακρινή μπαλιά, ο Λίλλης σε θέση βολής αλλά υπό πίεση δεν μπορεί να κάνει καλό τελείωμα

-Καλύτερη η ΠΑΕΕΚ στο πρώτο 20λεπτο, κρατά μπάλα και γυροφέρνει την περιοχή του Κελάβα. Μαζεμένοι οι φιλοξενούμενοι

-34' Μακρινό σουτ του Χάλαχαν, λίγο έξω

-37' ΓΚΟΛ 0-1! Μακρινό σουτ του Γκισόν και η μπάλα στα δίκτυα. Πολύ ωραίο γκολ από τον Ουρουγουανό. Πρώτο τέρμα που δέχεται η ΠΑΕΕΚ στο νέο πρωτάθλημα

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος

-Ξεκίνησε το β' μέρος με μια αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Ο Ορ στη θέση του Γιαννιτσάνη

-47' Αγγίζει το 0-2 η Αλκή αλλά το διαγώνιο πλασέ του Ολατούντζι φεύγει μόλις έξω

-49' Νέα κλασική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Ολατούντζι και πάλι εξ επαφής να σουτάρει έξω

-52' Μεγάλη σύγχυση και διαμαρτυρίες από την Αλκή. Ο Ολατούντζι σκόραρε εξ επαφής αλλά η φάση ακυρώνεται για οφσάιντ του Λιασίδη ακριβώς προηγουμένως. Τα ριπλέι δεν δείχνουν να υπάρχει οφσάιντ

-57' Ο Κυριακίδης στη θέση του Τίμερμανς

-60' Ο Φώτη στη θέση του Λίλλη

-63' Αλλαγή στην αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Ο Φράγκος στη θέση του Ορ που είχε μπει με την έναρξη του 2ου μέρους. Αναγκαστική η αλλαγή

-64' Μακρινό σουτ του Χαραλάμπους, εύκολα ο Κελάβα

-72' ΔΟΚΑΡΙ με απευθείας φάουλ του Γκισόν!

-Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο

-80' Η ΠΑΕΕΚ σκοράρει με τον Πότσι αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ. Το ριπλέι που προβλήθηκε δεν είναι διαφωτιστικό

-82' Ο Πουτζιουρής στη θέση του Ροβίθη

-85' ΓΚΟΛ 0-2 και πάλι με τον Γκισόν! Το δεκάρι της Αλκής "καθαρίζει" με εξαιρετικό απευθείας φάουλ

-88' ΓΚΟΛ! Αντεπίθεση, γύρισμα από αριστερά και ο επερχόμενος Φώτη με πλασέ από κοντά κάνει το 0-3