Ομόνοια Αρ. - Αλκή: Άναψε "στοπ" η Αθάνατη (φώτος)

Ομόνοια Αραδίππου και Αλκή έμειναν στο 0-0 για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β΄κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ήθελαν το τρίποντο για να ανέβουν στην κορυφή, ήταν καλύτεροι, είχαν τις ευκαιρίες για ένα γκολ αλλά η "Αθάνατη" των πολλών (εξωαγωνιστικών) προβλημάτων πάλεψε και πήρε τον βαθμό.

Στους 14 βαθμούς οι γηπεδούχοι, έναν πίσω από την πρωτοπόρο ΜΕΑΠ, στους 4 οι φιλοξενούμενοι.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο Kοινοτικό της Αραδίππου.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι.

-2' Κεφάλια του Κωτσόπουλου, σταθερά ο Σακκάς.

-7' Πλασέ του Ριμπέιρο από το ύψος της περιοχής, πάει έξω.

-10' Καλός ρυθμός στην αναμέτρηση, προσπαθούν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο και οι δύο ομάδες.

-12' Γυρίσμα του Ριμπέιρο, ο Αλαμπρίτης δεν κατάφερε να πλασάρει μετά από καλή άμυνα από τον Βέρα.

-20' Άρχισε να πιέζει η Ομόνοια Αραδίπου και προσπαθεί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ. Χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία ακόμα το ματς.

-26' Κεφάλια-πάσα του Αβραάμ στον Πάρκερ που έκανε το γυριστό σουτ, σταθερά ο Κιουρτζίδης.

δφηδφηδφη

-35' Μικροδιακοπή στην αναμέτρηση, στο έδαφος ο Κωτσόπουλος που θα αποχωρήσει.

-36' Αναγκαστικη αλλαγή, στην θέση του Κωτσόπουλου ο Θωμά.

-37' Δυνατό σουτ από τον Κουρτίδη, πολύ έξω.

-44' Ωραία μεταβίβαση από τον Θεοδοσίου μέσα στην περιοχή, ο Νεοφύτου έκανε την κεφάλια από καλό σημείο, έξω η μπάλα.

-45' Μακρινό σουτ από Θωμά, σε ετοιμότητα ο Σακκάς.

-Τέλος ημιχρόνου. Δεν υπήρχαν και πολλές ευκαιρίες, παιχνίδι κέντρου με πολλά δυνατά μαρκάρισματα και από τις δύο ομάδες. Η Ομόνοια Αραδίπου προσπάθησε να δημιουργήσει αλλά η ομάδα της Άλκης έδειξε έτοιμη σε κάθε προσπάθεια του αντιπάλου και προσπάθησε να απειλήσει στην αντεπίθεση.

-Έναρξη στο 2ο μέρος.

-51' Κεφάλια από τον Αβραάμ, εύκολα o Κιουρτζίδης.

-55' Φάουλ από τον Ριμπέιρο, αδύνατη κεφάλια του Αβραάμ, εύκολα ο τερματοφύλακας της Άλκης.

-57' Αλλαγή για την Αλκή, έξω ο Νικηφόρου, μέσα ο Σαλμπέδα.

-60' Άρχισε να πιέζει η Ομόνοια, η Αλκή δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα και συνεχώς ανανέωνουν επιθέσεις οι γηπεδούχοι.

-65' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς! Δυνατό σουτ του Ριμπέιρο, δύσκολα σε κόρνερ ο Κιουρτζίδης.

-67' Αλλαγή οι γηπεδούχοι, Μέντεζ αντί Αλμπρίτη.

-75' Πιέζει η Ομόνοια Αραδίπου για το γκολ της νίκης, η Αλκή σε παθητικό ρόλο αμύνεται.

-76' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα Μιχαήλ και Σουλεϊμάν, έξω Κουμπαρής και Αναστασίου.

-81' Τριπλή αλλαγή οι φιλοξενούμενοι. Μέσα Ιωακείμ, Παπουής και Ποντικός - έξω Κωνσταντίνου, Νεόφυτου, Θεοδοσίου.

-83' Ο Σιήκκης στη θέση του Πάρκερ για την Ομόνοια.

-87' Μεγάλη ευκαιρία για Ομόνοια Αραδίπου. Ο Μιχαήλ έκανε την δυνατή κεφάλια μέσα από την μικρή περιοχή, έδιωξε δύσκολα Κιουρτζίδης. Στην εξέλιξη της φάσης διαμαρτυρίες για πέναλτι από τους γηπεδούχους, σε μαρκάρισμα του Ποντικού στον Σουλεϊμάν.

-91' Μακρινό φάουλ από τον  Κουρούπη, πήρε περίεργη τροχιά η μπάλα, με τα πόδια σε κόρνερ Κιουρτζίδης.

-93' Απειλεί ξανά η Ομόνοια με κεφαλιά του Μιχαήλ, έτοιμος ξανά ο τερματοφύλακας της Αλκής!

-ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

Ομόνοια Αρ.: Σακκά, Κουρούπης, Πάρκερ (83' Σιήκκης), Αλαμπρίτης (67' Μέντεζ), Ακόστα, Αβραάμ, Αναστασίου (76' Σουλεϊμάν), Τσιάμης, Κουμπαρής (76' Μιχαήλ), Ριμπέιρο, Λοϊζίδης.

-Στον πάγκο: Κυριακίδης, Γ. Σακκά, Παναγή, Μοδέστου, Μιχαήλ, Σουλεϊμάν, Σιήκκης, Καψός, Βρόντης, Καλλής, Μέντεζ.

Αλκή: Κιουρτζίδης, Τεϊέ, Βέρα, Κατσιάμης, Κωτσόπουλος (36' Θωμά), Κουρτίδης, Νεοφύτου (81' Παπουής), Θεοδοσίου (81' Ποντικός), Μπαξεβάνος, Κωνσταντίνου (81' Ιωακείμ), Νικηφόρου (57' Σαλμπέδα).

-Στον πάγκο: Γεωργίου, Σαλμπέδα, Ποντικός, Θωμά, Μουχλή, Γεωργίου, Παπουής, Πίριλλος, Ιωακείμ, Σάντος, Ντελέγκας.

*Διαιτητής ο Θωμάς Χατζηβασιλείου με βοηθούς τους Χαράλαμπο Ιακώβου-Μιχάλη Ανδρέου. Παρατηρητής ο Αριστείδης Χρίστου.