Αναγέννηση - Αγία Νάπα: Το μοίρασαν οι... γείτονες (φώτος)

Μοιρασιά στο γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα σε Αναγέννηση και Αγία Νάπα, το οποίο άνοιξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής στη Β' κατηγορία. Το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 10' με τον Ευσταθίου και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 60' με τον Χαραλάμπους.

Η ομάδα του Γιώργου Κοσμά μπορεί να αισθάνεται αδικημένη αφού εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 29' όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Νικολάου, έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες και παρόλο που είχε αρκετή ώρα μπροστά της μετά την ισοφάριση, δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ της ολικής ανατροπής.

Πολύ καλός ρυθμός σε όλο το παιχνίδι και δυνατές μονομαχίες, με τον Φελλά να δείχνει πολλές φορές την κίτρινη κάρτα.

Οι δυο ομάδες προσθέτουν από ένα βαθμό στην προσπάθεια παραμονής και... πάνε παρακάτω.

Το kerkida.net ήταν στο Κοινοτικό στάδιο Δερύνειας

-Πρώτο σφύριγμα από τον Κωνσταντίνο Φελλά.

-3' Πτώση του Άκπαν στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Γιαντάλ, "τίποτα" από τον διαιτητή.

-6' Σουτ του Κολοκούδια στην κίνηση, πάνω απ' τα δοκάρια.

ωψωψψωψωψω

-10' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Ευσταθίου έκανε μια σέντρα από δεξιά, ο Κασιάκκης ξεγελάστηκε και η μπάλα κατέληξε στο πλεκτό του.

-14' Κάρτα στον Ευσταθίου για φάουλ στον Σαφσάφ.

-17' Kαλή φάση για τους γηπεδούχους, ο Άκπαν από δεξιά πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ υπό πίεση, έτοιμος ο Γκομίς.

-19' Κίτρινη στον Κάσες για φάουλ στον Ευσταθίου.

-Πολύ καλό το πρώτο 20λεπτο, με ρυθμό, ένα γκολ και τη μπάλα πάνω-κάτω.

-23' Ωραία προσπάθεια του Φάμπερ από αριστερά αλλά το σουτ του δεν δυσκόλεψε τον τερματοφύλακα της Αναγέννησης.

δφφφφφφγγγ

-29' Κόκκινη στον Νικολάου. Ο ρεφ αποβάλλει απευθείας τον ποδοσφαιριστή της Αγίας Νάπας για πολύ επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Σαφσάφ. Ο Φελλάς ήταν ακριβώς μπροστά στην φάση.

-31' Μεγάλη ευκαιρία η Αναγέννηση με τον Χαραλάμπους να πλασάρει εξ επαφής και τον Γκομίς που βγήκε έγκαιρα να αποκρούει.

-Μικροδιακοπή, ο Γκομίς τραυματίστηκε στην προηγούμενη φάση.

-35' Τώρα επαναρχίζει το ματς.

-35' Ευκαιρία οι γηπεδούχοι, ο Θεράποντος από το ύψος της περιοχής σούταρε έξω.

-37' Νέα τελική με σουτ του Σαφσάφ, έτοιμος ο Γκομίς. Πιέζουν για την ισοφάριση οι γηπεδούχοι.

-42' Κίτρινη στον Χαραλάμπους για μαρκάρισμα στον Σιφναίο.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+3' Ακόμα μια ευκαιρία η Αναγέννηση. Ο Άκπαν από κοντά δεν μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά.

-48' Μεγάλη ευκαιρία η Δερύνεια. Ο Σαφσάφ σέντραρε από δεξιά, ο Βαλλιάνος στο "δεύτερο" δοκάρι έκανε την προβολή στην κίνηση, ο Γκομίς ήταν στη σωστή θέση και έσωσε.

-53' Kάρτα στον Χριστοδούλου για τράβηγμα στον Ευσταθίου.

-54' Ευκαιρία η Αγιά Νάπα τώρα... Ο Σιφναίος πίεσε και κέρδισε, πάτησε περιοχή και σούταρε από διαγώνια δεξιά, η μπάλα χτύπησε στον Φίλγκεϊτ και πήγε μόλις έξω.

-57' Ενσιά αντί Θεράποντος.

-59' Ο Σέιντ αντί του Ρομέρο που δεν μπορεί να συνεχίσει.

1ε21212ε12ε

-60' ΓΚΟΛ 1-1! Μετά από αρκετές ευκαιρίες η Δερύνεια ισοφαρίζει... Ο Βαλλιάνος σέντραρε από αριστερά και ο Χαραλάμπους που αφέθηκε ελεύθερος, εξ επαφής νίκησε τον Γκομίς.

-62' Πήγε για εντυπωσιακό γκολ ο Γιαντάλ, το "ανάποδο" του όμως έφυγε ψηλά.

-Μπήκαμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Οι γηπεδούχοι την κατοχή...

-75' Χωρίς φάση εδώ και λίγη ώρα...

-77' Πτώση του Ενσιά στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Γιαντάλ, ζητάνε πέναλτι οι γηπεδούχοι.

-78' Ο Σιφναίος αποχωρεί, μέσα ο Παπαδόπουλος.

-79' Κλασική ευκαιρία.... Σέντρα του Βαλλιάνου, τακουνάκι ο Ενσιά, πλασέ από κοντά ο Χαραλάμπους και ο Γκομίς είχε ξανά την απάντηση.

-80' Κίτρινη στον Λοκόμπε.

-86' Κάρτα στον Άκπαν για φάουλ στον Φάμπερ.

-86' Σάλομ αντί Ευσταθίου.

-86' Αγαπίου αντί Χριστοδούλου

-87' Νέα κίτρινη, στον Κολοκούδια για φάουλ στον Αγαπίου.

-90' Κάρτα και ο Γιαντάλ για φάουλ στον Χαραλάμπους. Πάρα πολλές οι κάρτες...

-Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

-91' Μέσα ο Αντωνίου στη θέση του Κάσες.

-92' Απειλεί ξανά η Δερύνεια, λίγο έξω η κεφαλιά του Ενσιά.

-Τέλος, από ένα βαθμό η κάθε ομάδα.

Αναγέννηση (Γ.Κοσμά): Κασιάκκης, Λοκόμπε, Χριστοδούλου (86' Αγαπίου), Χαραλάμπους, Άκπαν, Οκόχ, Θεράποντος (57' Ενσιά), Βαλλιάνος, Φίλγκεϊτ, Κάσες (91' Αντωνίου), Σαφσάφ.

Στον πάγκο οι: Μάστρου, Χριστοδούλου Δ., Στασή, Ενσιά, Κούβαρου, Χριστοδούλου Λ., Ζάνης, Ελευθερίου, Χαπέσιης, Παντελή, Αντωνίου, Αγαπίου.

Αγία Νάπα (Π.Σπύρου): Γκομίς, Ιωάννου, Ρομέρο (59' Σέιντ), Τσιάρας, Νικολάου, Ευσταθίου (86' Σάλομ), Φάμπερ, Αντωνίου, Γιαντάλ, Κολοκούδιας, Σιφναίος (78' Παπαδόπουλος).

Στον πάγκο οι: Χαμπαλή, Πιττάτζιης, Λάμπρου, Σχέιντ, Παπαδόπουλος, Σάλομ, Τζιγλιότι, Μελάς, Παντελή, Σολωμού, Λοκμανόγλου, Δημοσθένους.

Κίτρινες: Κάσες, Χαραλάμπους, Χριστοδούλου, Λοκόμπε / Ευσταθίου, Κολοκούδιας, Γιαντάλ

Κόκκινες: - / Νικολάου

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Βασιλείου Αδάμος