Ομόνοια Αραδίππου - Αγία Νάπα: Με τεσσάρα... κάθεται κορυφή! (φώτος)

Δεν... κατεβαίνει από την κορυφή η Ομόνοια Αραδίππου! Για την 9η αγωνιστική κέρδισε εντός έδρας την (3η στη βαθμολογία πριν το παιχνίδι) Αγία Νάπα με 4-0 και ανέβηκε στους 20 βαθμούς, συνεχίζοντας την πορεία ανόδου.

Το σκορ άνοιξε στο 25' ο Αλαμπρίτης και στο 42' έγινε το 2-0 με αυτογκόλ του Έρικ ενώ στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αιμίλιου Τέκκη μπήκε δυνατά και "τέλειωσε" το ματς στο 53' με το πέναλτι του Ριμπέιρο, με τον Αλαμπρίτη πέντε λεπτά μετά να σκοράρει για δεύτερη φορά για το τελικό 4-0.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο...

-Έναρξη αγώνα.

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μπροστά στις δύο εστίες.

-7' Διαγώνιο σουτ του Ριμπέιρο από πλάγια δεξιά, σταθερά ο Μέλκας.

-10' Καλή ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι. Σουτ στην κίνηση από τον Άκπαν, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κυριακίδη.

-14' Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια Αραδίπου. Έξω ο Κουμπαρής, μέσα ο Σιήκκης.

-16' Γυριστό του Γεωργίου μέσα από την περιοχή, πάει έξω.

-22' Μακρινό σουτ του Μέντες, σε σώμα αμυνόμενου και κόρνερ.

-23' Κίτρινη στον Αναστασίου για δυνατό μαρκάρισμα στον Κοτζιόβι.

τυθτυθ

-25' ΓΚΟΛ 1-0! Ωραία ατομική ενέργεια του Ριμπέιρο, έδωσε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Αλαμπρίτη που μπήκε στην περιοχή και με πλασέ άνοιξε το σκορ.

-35' Μετά το γκολ της Ομόνοιας βλέπουμε ένα άναρχο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, η μπάλα... ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

-38' Ανέβασμα του Λοϊζίδη από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το συρτό σουτ, εύκολα ο Μέλκας.

4444η5η

-42' ΓΚΟΛ 2-0! Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ριμπέιρο, η μπάλα έσκασε στην μικρή περιοχή και ο Έρικ στην προσπάθειά του να διώξει, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

-45+1' ΔΟΚΑΡΙ οι γηπεδούχοι. Αρχικά σουτ του Αναστασίου, απέκρουσε ασταθώς ο Μέλκας και στο ριμπάουντ ο Σιήκκης έκανε το σουτ στο δοκάρι.

-Ημίχρονο. Καλύτερη η ομάδα του Αιμίλιου Τέκκη στην μεγαλύτερη την διαρκεία του πρώτου ημίχρονου, κερδίζει δίκαια 2-0 και μπορούσε και περισσότερα τέρματα. Η Αγία Νάπα προσπάθησε, απείλησε μια δυο φορές αλλά χωρίς να δημιουργήσει κάτι το ιδιαίτερο.

-Άρχισε το β' μέρος. Διπλή αλλαγή οι φιλοξενούμενοι, Σιαθάς και Πελεκάνος αντί Κοτζιόβι, Παντελή.

-50' Μπήκε και πάλι καλύτερα η Ομόνοια Αραδίπου που προσπαθεί να τελειώσει την αναμέτρηση με τρίτο γκολ.

-52' Πέναλτι για τους γηπεδούχους. Ανατροπή από τον Μελά πάνω στον Αλαμπρίτη.

ρτητρηρτ

-53' ΓΚΟΛ 3-0! Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ριμπέιρο.

-58' ΓΚΟΛ και πάλι με Αλαμπρίτη! Ασυνεννοησία στην άμυνα της Αγίας Νάπας, το εκμεταλεύτηκε ο Αλαμπρίτης και με ωραίο ψηκοκρεμαστό πλασέ έγραψε το 4-0.

-60' Κίτρινη στον Μέντες.

-61' Μέσα ο Σολωμού έξω ο Έρικ.

-63' Εξαιρετικός συνδυασμός από Αναστασίου, Ριμπέιρο ο πρώτος έκανε το πλασέ, δύσκολα ο Μέλκας.

-70' Μέσα ο Ακόστα, έξω ο Μέντες.

-75' Κεφαλιά του Κωνσταντίνου, έξω.

-80' Τριπλή αλλαγή η Ομόνοια. Μέσα Μοδέστου, Mιχαήλ, Βρόντης - έξω Αλαμπρίτης, Κουρουπής, Αναστασίου.

-83' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Αγία Νάπα. Ο Άκπαν πρώτα με το κεφάλι και μετά με πλασέ δεν κατάφερε να νικήσει τον Κυριακίδη.

-89' Μακρινό σουτ του Μοδέστου, κτύπησε σε αμυνόμενο και πέρασε κόρνερ.

-ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

Ομόνοια Αραδίππου: Κυριακίδης, Κουρουπής (80' Mιχαήλ), Αλαμπρίτης (80' Μοδέστου), Αναστασίου (80' Βρόντης), Ανδρέου, Τσιάμης, Καλλής, Κουμπαρής (14' Σιήκκης), Μέντες (70' Ακόστα), Ριμπέιρο, Λοϊζίδης.

Αγία Νάπα: Μέλκας, Τζιωρτζιή, Μουλαζίμης, Παντελή (46' Πελεκάνος), Ρομέρο, Άκπαν, Γεωργίου, Πιρές, Κοτζιόβι (46' Σιαθάς), Έρικ (61' Σολωμού), Μελάς.

* Διαιτητής ο Κωνσταντίνος Χρίστου με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη - Γιώργο Π. Χαραλάμπους.