Αλκή-Αγία Νάπα: Τρίποντο... πέρσι, τρίποντο φέτος και ανεβαίνει! (φώτος)

Με τον ίδιο τρόπο που έκλεισε το 2021, μπήκε στο 2022 η Αλκή. Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής στην Β' Κατηγορία, κέρδισε την Αγία Νάπα άνετα με 3-0, "κόλλησε" δεύτερη σερί νίκη μετά από εκείνη απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα και ανέβηκε στην 2η θέση.

Καλύτεροι σχεδόν σε όλο το παιχνίδι οι γηπεδούχοι, έφτασαν δίκαια στην 8η τους νίκη στο πρωτάθλημα με ένα γκολ στο πρώτο μέρος και δυο στο δεύτερο. Καρνέιρο, Φαντάιρο και Ποσίνκοβιτς τα γκολ, με τον τελευταίο να κάνει ιδανικό ντεμπούτο με "δίχτυα".

Πολλά τα δυνατά μαρκαρίσματα, με τον Κυριάκο Χριστοδούλου να δείχνει δεκα κίτρινες.

Το kerkida.net ήταν στο γήπεδο.

Η εξέλιξη

4343436

-Ξεκίνησε το παιχνίδι.

-5' Οι δύο ομάδες προσπαθούν να βρουν ρυθμό, παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής.

-7' Σουτ από τον Σακέτι, έδιωξε δύσκολα ο Χάμπαλης.

-14' Κίτρινη στον Ευσταθίου για σπρώξιμο σε αντίπαλο.

-15' Κίτρινη στον Γκαρσία για τράβηγμα πάνω στον Φιάκα.

-20' Πολλά φάουλ, δεν παίζεται... ποδόσφαιρο μέχρι στιγμής.

-23' Μπήκε στην περιοχή ο Ευσταθίου έτοιμος να πλασάρει αλλά ήταν εκεί ο Καστάνας και με εξαιρετική άμυνα έκλεψε την μπάλα.

-25' Κίτρινη στον Καστάνα για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Γκαρσία.

-Τρεις κίτρινες στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα.

-30' Σουτ του Ευσταθίου έξω.

-31' Κίτρινη στον Νικολάου για φάουλ στον Αβραάμ.

-Μισή ώρα αγώνα. Η Άλκη προσπαθεί να ελέγξει το ρυθμό, κυκλοφορεί μπάλα. Καλά οργανωμένη αμυντικά η Αγία Ναπα που προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

-34' Μεγάλη ευκαιρία για την Αλκή, ο Φαντάιρο έφυγε πίσω από την άμυνα μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ μόλις έξω.

-35' Σουτ του Αρίας, σε ετοιμότητα ο Ταουντούλ.

-39' Κίτρινη στον Αντωνίου για μαρκάρισμα πάνω στον Αβραάμ, τρίτη για παίκτη των φιλοξενούμενων.

43333333333777

-40' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Καρνέιρο με κεφαλιά μέσα στην περιοχή ανοίγει το σκορ!

-42' Κεφάλια του Σιφναίου μέσα από την περιοχή, έξω η μπάλα.

-43' Γυρίσμα στην περιοχή από τον Φαντάιρο, ο Λίλλης έκανε το σουτ, απέκρουσε δύσκολα ο Χάμπαλης.

-44' Ωραίο γύρισμα μέσα στην περιοχή από τον Αβραάμ που έκανε το σουτ μόλις έξω.

-45' Κίτρινη στον Λίλλη για φάουλ στον Νικολάου.

-Τέλος ημιχρόνου. Καλύτερη η Αλκή, δίκαια είναι μπροστά στο σκορ. Έλεγξε το παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι περισσότερο προσπάθησαν να αμυνθούν και να χτυπήσουν στην αντεπίθεση.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος με μια αλλαγή. Ο Ποσίνκοβιτς στη θέση του Λίλλη και ντεμπούτο για τον Κροάτη.

-47' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σιφναίο, έξω η μπάλα.

-52' Αλλαγή για Αγία Νάπα, έξω ο Λάμπρου - μέσα Κολοκούδιας.

-53' Κίτρινη στον Ακόστα για χτύπημα στον Γκαρσία.

-54' Κίτρινη στον Σάκετι για τράβηγμα στον Φάμπερ.

-Φτάσαμε στις οχτώ κίτρινες!

-55' Έννατη κάρτα στο ματς τώρα. Στον Αρίας για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Ποσίνκοβιτς.

-Δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς να παιχτεί ποδόσφαιρο, με πολλά φάουλ και διακοπές.

-62' Αλλαγή για την Αλκή, μέσα ο Φοινίρης - έξω ο Ακόστα.

-65' Πλασέ του Γκαρσία, έξω η μπάλα.

-66' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, έξω ο Παπαδόπουλος - μέσα ο Δημοσθένους.

-68' Κίτρινη στον Θεόδωρου για φάουλ στον Φάμπερ.

-71' Πλασέ του Φαντάιρο μέσα από την περιοχή και πλάγια δεξιά, έδιωξε δύσκολα ο Χάμπαλης.

-72' Ο Καϊσερλίδης στη θέση του Θεοδώρου.

-76' Κεφάλια του Αβραάμ από κοντά, πάνω από τα δοκάρια.

322222255

-82' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Καϊσερλίδης έδωσε ωραία κάθετη στον Φαντάιρο που έφυγε πίσω από την άμυνα, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ "τέλειωσε" το παιχνίδι.

-87' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Καϊσερλίδη, σε ετοιμότητα ο Χάμπαλης.

-88' Διαγώνιο σουτ του Αβραάμ, δύσκολα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Αγίας Νάπας.

ασψψασψασσαψ

-90' ΓΚΟΛ 3-0! Σκόρερ ο Ποσίνκοβιτς με κοντινό πλασέ. Ο Κροάτης βρίσκει δίχτυα στο ντεμπούτο του.

-Τέλος. Καλύτερη η Αλκή, πήρε δίκαια το τρίποντο.

Αλκή: Ταουντούλ, Χαραλάμπους, Λίλλης (46' Ποσίνκοβιτς), Αβραάμ, Φαντάιρο, Καρνέιρο, Καστάνας, Ακόστα (62' Φοινίρης), Σακέτι, Θεοδώρου (72' Καϊσερλίδης), Φιάκας.

-Στον πάγκο οι: Παναγή, Καϊσερλίδης, Φοινίρης, Κότρι, Φιλίππου, Μουχλή, Ποσίνκοβιτς, Ραουνάς.

Αγία Νάπα: Χάμπαλης, Λάμπρου (52' Κολοκούδιας), Παπαδόπουλος (66' Δημοσθένους), Γκαρσία, Αρίας, Τσιάρας, Νικολάου, Ευσταθίου, Φάμπερ, Αντωνίου, Σιφναίος.

-Στον πάγκο οι: Πιττάτζιης, Ρομέρο, Καρρότσι, Παντελή, Κολοκούδιας, Αδάμου, Χαραλάμπους, Σολωμού, Γιανναράς, Φλουρής, Δημοσθένους, Βούρος.

Κίτρινες: Καστάνας, Λίλλης, Ακόστα, Σάκετι, Θεόδωρου / Γκαρσία, Ευσταθίου, Αντωνίου, Νικολάου, Αρίας