“Χ”αμένη ευκαιρία στο Τσίρειο και… τελικός στην Χλώρακα!

Στο 1-1 έμεινε ο Άρης με την Αγία Νάπα στο Τσίρειο και μετά τις νίκες των ΠΑΕΕΚ και Οθέλλου έπεσε στην τρίτη θέση με 67 βαθμούς. Στους 69 η ΠΑΕΕΚ και στους 68 ο Οθέλλος που παίζουν μεταξύ τους στην τελευταία αγωνιστική. Ο Άρης πάει στη Χλώρακα κόντρα στον Ακρίτα και θέλει τη νίκη για τον στόχο της ανόδου.

Ο Άρης μπορεί να ανέβει στην Α' Κατηγορία και με Χ στην τελευταία αγωνιστική, αν η ΠΑΕΕΚ κερδίσει τον Οθέλλο, αφού σε ισοβαθμία Άρη και Οθέλλου υπερτερεί η ομάδα της Λεμεσού.

Το ματς:

Καλύτερος ο Άρης στο πρώτο μέρος μετουσίωσε την υπεροχή του σε γκολ με τον Σταύρου στο 42'. Στο δεύτερο μέρος η Αγία Νάπα ήταν καλύτερη, έχασε ευκαιρίες και τελικά ισοφάρισε στο 80ο λεπτό με τον Σαμακέ. Στη συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε και αμφότερες οι ομάδες είχαν τις στιγμές τους σε ένα δραματικό φινάλε που τις βρήκε τελικά ισόπαλες.

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα:

- Έναρξη

1' Σουτ του Κβάσιουκ εκτός περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ

5' Άρχισε δυνατά όπως αναμενόταν ο Άρης με πίεση προς την περιοχή της Αγίας Νάπας.

11' Ευκαιρία για τον Άρη! Κάθετη μπαλιά του Μπράουν στον Κβάσιουκ που έκανε την προβολή όμως ο Γιωργαλλίδης ήταν σε ετοιμότητα.

14' Κεφαλιά του Φράγκου, εύκολα ο Γιωργαλλίδης

Οι φίλοι του Άρη εμψυχώνουν την ομάδα τους: (Βίντεο) Πυροτεχνήματα στο Τσίρειο!

16' Νέα ευκαιρία για τον Άρη... Σέντρα του Δημητρίου, ο Κβάσιουκ κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι η μπάλα κοντράρει καταλήγοντας κόρνερ.

19' Σουτ του Παστελλή, ο Γιωργαλλίδης είναι σε ετοιμότητα.

21΄Μακρινό σουτ του Μπράουν, μπλοκάρει ο Γιωργαλλίδης

22' Νέα μεγάλη φάση για τον Άρη. Μακρινή κάθετη μπαλιά του Μπράουν στον Σικόρσκι, ο τελευταίος πήγε να κρεμάσει τον Γιωργαλλίδη, με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

23' Καλό σουτ του Πιντσέλι, η μπάλα καταλήγει άουτ

25' Σουτ του Κβάσιουκ πλάγια εντός περιοχής, ο Γιωργαλλίδης μπλοκάρει εύκολα.

25΄Cooling break

28' Αναγκαστική αλλαγή πραγματοποιείται για τον Άρη με τον Νούνο Λόπες να μην μπορεί να συνεχίσει. Ο Ευγένιος Κυριάκου μπαίνει στη θέση του.

ρεγεργ

32' Έπεσε ο ρυθμός. Ο Άρης έχει την κατοχή όμως είναι ανούσια.

33' Κίτρινη στον Μπράουν για μαρκάρισμα στον Τζιωρτζή. Συμπλήρωσε 6 και χάνει το επόμενο παιχνίδι με τον Ακρίτα Χλώρακας.

39' Καλή φάση για την Αγία Νάπα. Ο Λοϊζίδης έπιασε το σουτ εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ

42' ΓΚΟΛ 1-0 ο Άρης! Πάσα του Μπράουν που κοντράρει και φτάνει στον Σταύρου που από κοντά πλασάρει εύστοχα! Ο Σταύρου ήταν πάντως σε θέση οφσάιντ την ώρα που κτυπάει την μπάλα ο Μπράουν.

φγβ

Ημίχρονο στον αγώνα

'Εναρξη β΄μέρους, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

47' Μακρινό σουτ του Μπράουν, καταλήγει άουτ

51' Ο Σικόρσκι στην αντεπίθεση, δεν είδε τον Μπράουν που ήταν μόνος και το σουτ που επέλεξε να κάνει κόντραρε σε αντίπαλο.

55' Αλλαγή για την Αγία Νάπα. Εκτός ο Παπαδόπουλος μέσα ο Αβοτσέ

57' Ισορροπημένο το δεύτερο μέρος. Πεσμένος ο ρυθμός

59΄Σουτ του Φράγκου, μπλοκάρει ο Γιωργαλλίδης

60' Μεγάλη φάση για την Αγία Νάπα. Φάουλ του Πιντσέλι αποκρούει ο Γιωργαλλίδης, ο Καραμανώλης στη συνέχεια από τη μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα άουτ.

62’ Ματθαίου και Μπαρμπαρό στις θέσεις των Κβάσιουκ και Φράγκου

66' Ο Σαμακέ στη θέση του Γκριάτσο.

67' Πιέζει η Αγία Νάπα και χάνει ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά

74' Κεφαλιά του Αντωνίου, μπλοκάρει με υπερένταση ο Σωφρονίου!

77' Κίτρινη κάρτα στον Αντωνίου για φάουλ στον Ντελμίρο

79' Μεγάλη φάση για την Αγία Νάπα. Κεφαλιά του Λουιζίνιο, φοβερή απόκρουση του Σοφρωνίου!

80' ΓΚΟΛ 1-1 με Σαμακέ! Εκτέλεση κόρνερ στο πρώτο δοκάρι ο Σαμακέ κερδίζει την μπάλα και από πλάγια θέση ισοφαρίζει!

81' Σουτ του Μπράουν η μπάλα για λίγο έξω!

89' Πιέζει ο Άρης, ενώ η Αγία Νάπα είναι επικίνδυνη στην αντεπίθεση

90' Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

90+2 Φοβερή ευκαιρία με τον Ματθαίου για τον Άρη. Έπιασε το σουτ μέσα στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Άρης: Σωφρονίου, Παστελλής, Λόπες, Σταύρου, Μπράουν, Σικόρσκι, Ντελμίρο, Δημητρίου, Νταμάχου, Φράγκος (62' Μπαρμπαρό), Κβάσιουκ (62' Ματθαίου)

Στον πάγκο: Λοϊζου, Μοδέστου, Μπάρμπαρο, Παχίπης, Χαραλάμπους, Ανδρέου, Κυριάκου, Μαμμίδης, Ματθαίου.

Αγία Νάπα: Γιωργαλλίδης, Τζιωρτζιή, Τσιγκουίνι, Γκριάτσο (66' Σαμακέ), Παπαδόπουλος (55' Αβοτσέ), Σανγκαρέ, Καραμανώλης, Λοϊζίδης, Αντωνίου, Πιντσέλι, Λουιζίνιο.

Στον πάγκο: Χαμπαλή, Αδάμου, Αβοτσέ, Κολοκούδιας, Σαμακέ, Μέρτακκας, Δημοσθένους, Λοκμάνογλου, Χρυσοστόμου