ΑΣΙΛ - Ομόνοια Αρ: Σπουδαίο διπλό με μεγάλη ανατροπή! (Φώτος)

Η 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας άρχισε το βράδυ της Παρασκευής (20/10) με την αναμέτρηση ανάμεσα σε ΑΣΙΛ και Ομόνοια Αραδίππου στο "Δασάκι".

Η Ομόνοια Αραδίππου πήρε το "τρίποντο" αφού νίκησε 2-1 έσω ανατροπής, με σκόρερ τους Βιλμάρ και Ποντικό και έφτασε στους 7 βαθμούς. Ο ΑΣΙΛ ξεκίνησε ιδανικά το ματς με γκολ του Φασουλιώτη στο 13', έχασε πολλές ευκαιρίες η ομάδα του Ευθυμίου με αποκορύφωμα το δοκάρι του Κωμοδίκη στο 10'. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά, ενώ οι γηπεδούχοι πιο μουδιασμένα.

Στο 58' η Ομόνοια Αραδίππου, πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης με τον Βιλμάρ. Έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές ο ΑΣΙΛ (79' δεύτερη κίτρινη στον Νικολάου) και η Ομόνοια το εκμεταλλεύτηκε και γύρισε το ματς με γκολ του Ποντικού στο 81'. Μεγάλο διπλό για τους φιλοξενούμενους που βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

-Έναρξη.

-5' Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια Αραδίππου, ο Ποντικός έκανε την κεφαλιά ωστόσο η μπάλα πέρασε σε πλάγιο.

-7' Ο Φασουλιώτης από αριστερά, έβγαλε τη μπαλιά, ο Ηλία δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα. Κερδισμένο κόρνερ για τον ΑΣΙΛ, που έμεινε ανεκμετάλλευτο.

Καλός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση, οι δύο ομάδες δείχνουν τις διαθέσεις τους και θέλουν να επιβάλουν το ρυθμό τους.

-10' Δοκάρι για τον ΑΣΙΛ! Ο Κωμοδίκης κατέβασε τη μπάλα, δοκίμασε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

-13' ΓΚΟΛ για τον ΑΣΙΛ! Ο Φασουλιώτης από αριστερά μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

-16' Καλή προϋπόθεση για τον ΑΣΙΛ να κάνει το 2-0. Ο Φασουλιώτης από αριστερά πάτησε ξανά στην περιοχή, πλάσαρε τον Σακκά αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

-22 Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι για τον Καλλή, έκανε φάουλ στον Αριστοτέλους.

Προσπαθεί να βρει ανοιχτούς χώρους η Ομόνοια Αραδίππου, λειτουργεί σωστά η άμυνα του ΑΣΙΛ και δεν αφήνει τους φιλοξενούμενους να απειλήσουν.

-26' Φάουλ σε καλή θέση για την Ομόνοια Αραδίππου, λίγο έξω από την περιοχή του Χοράτζκα. Ο Ποντικός κέρδισε το φάουλ.

-28' Ο Αναστασίου στην εκτέλεση και επιχείρησε να το κάνει απευθείας. Κανένα πρόβλημα για τον Χοράτζκα, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

-30' Κίτρινη κάρτα στον Αριστοτέλους για φάουλ στον Καλλή.

-31' Κίτρινη κάρτα στον Αναστασίου για φάουλ στον Βιλμάρ.

-33' Σε καλή θέση το φάουλ για την Ομόνοια Αραδίππου, λίγο έξω από την περιοχή. Το εκτέλεσε ο Αναστασίου, μπλόκαρε σταθερά ο Χοράτζκα.

-34' Ο Φασουλιώτης απείλησε με σουτ λίγο έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Σακκά.

-37' Μικρή διακοπή στην αναμέτρηση, στο έδαφος ο Κύπρου και το ιατρικό επιτελείο μέσα. Σηκώθηκε ο ποδοσφαιριστής.

-39' Καλή φάση για την Ομόνοια. Ο Κουρούπης μπήκε στην περιοχή, ωστόσο δεν μετουσίωσε την ευκαιρία.

-44' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΣΙΛ. Ο Αριστοτέλους από αριστερά απέφυγε τον Σακκά, ο Τσιάμης πρόλαβε να διώξει το πλασέ που επιχείρησε ο παίκτης των γηπεδούχων.

-Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+2' Προσπαθεί να βρει το γκολ της ισοφάρισης η Ομόνοια, αποδίδει η ανασταλτική λειτουργία του ΑΣΙΛ.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

-Χωρίς αλλαγές στο αρχικό τους σχήμα οι δύο ομάδες.

-46' Μακρινό σουτ από τον Κύπρου, πολύ άστοχο. Δεν ανησύχησε τον Χοράτζκα.

-48' Ο Αναστασίου κέρδισε τη μπάλα από τον Κωμοδίκη, επιχείρησε το πλασέ. Μπλόκαρε ο κίπερ των γηπεδούχων.

-50' Ο Καλλής επιχείρησε ένα σουτ εντός περιοχής έπειτα από γύρισμα του Κύπρου. Ήταν αδύναμο και ο Χοράτζκα μάζεψε τη μπάλα.

-52' Βαθιά μπαλιά από τον Κουρουπή που βρήκε τον Αναστασίου, έκανε τη σέντρα ωστόσο δεν υπήρχε παίκτης της Ομόνοιας στην περιοχή να εκμεταλλευτεί τη φάση. Ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης οι φιλοξενούμενοι.

-54' Κίτρινη κάρτα στον Νικολάου για φάουλ στον Καλλή.

-58' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια Αραδίππου! Ο Αναστασίου εκτέλεσε κόρνερ, ο Κύπρου έκανε την πισινή κεφαλιά  και ο Βιλμάρ με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Χοράτζκα. Αξιοποιεί την υπεροχή της η Ομόνοια.

-61' Απειλεί ξανά η Ομόνοια. Ο Κύπρου με ένα δυνατό πλασέ επιχείρησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως πέρασε λίγο έξω από την εστία του Χοράτζκα.

-63' Αλλαγή για τον ΑΣΙΛ. Στη θέση του Κωμοδίκη ο Ολιβέιρα.

-65' Ακόμα μια τελική για τους φιλοξενούμενος. Ο Κύπρου με πλασέ απείλησε τον Χοράτζκα ο οποίος μπλόκαρε.

Ανώτερη η Ομόνοια Αραδίππου σε αυτό το πρώτο εικοσάλεπτο που ψάχνει και δεύτερο γκολ.

-70' Προϋπόθεση για την Ομόνοια Αραδίππου. Ο Κύπρου σέντραρε και ο Καλλής μπήκε στη φάση, έκανε το γύρισμα η μπάλα πέρασε έξω.

-74' Απειλεί ξανά ο Κύπρου. Με πλασέ προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ο Χοράτζκα μπλόκαρε ξανά.

-76' Διπλή αλλαγή για τον ΑΣΙΛ. Έξω οι Χαριδήμου και Φασουλιώτης μέσα οι Ορθοδόξου και Ευρυπίδου.

-78' Αλλαγή για την Ομόνοια Αραδίππου. Στη θέση του Κύπρου ο Μεκαουί.

-79' Με 10 ο ΑΣΙΛ. Δεύτερη κίτρινη στον Νικολάου έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα στον Μεκαουί.

-80' Νέα διπλή αλλαγή για τον ΑΣΙΛ μετά την αποβολή του Νικολάου. Ντεβέσα και Κυπριανού έξω, μέσα οι Λιασίδης και Γκοροπέβσεκ.

-81' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια Αραδίππου! Ο Ποντικός με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα έπειτα από το κερδισμένο φάουλ που έφερε και την κόκκινη στον στόπερ του ΑΣΙΛ.

-85' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Κουμπαρής στη θέση του Αναστασίου.

-90' Ωραία συνεργασία μεταξύ Ποντικού και Βιλμάρ. Ο Βιλμάρ βρήκε τον Ποντικό εντός περιοχής, το σουτ άστοχο όμως πέρασε πάνω από την εστία του Χοράτζκα.

-Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+2' Μικρή διακοπή στην αναμέτρηση. Ο Τζερόμ στο έδαφος έπειτα από άτσαλη προσγείωση σε διεκδίκηση μπάλας. Σηκώθηκε ο παίκτης των φιλοξενουμένων, συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι.

-90+6' Αλλαγή για την Ομόνοια Αραδίππου. Ο Καραγιώργης στη θέση του Βιλμάρ.

90+7' Κερδισμένο φάουλ για τον ΑΣΙΛ. Εκτέλεσε ο Αριστοτέλους και ο Χοράτζκα στην περιοχή. Χωρίς αποτέλεσμα.

-Τέλος αναμέτρησης. Νικήτρια η Ομόνοια Αραδίππου.

ΑΣΙΛ: Χοράτζκα, Κωμοδίκης, Κυριάκου, Χαριδήμου, Αριστοτέλους, Ηλία, Νικολάου, Αναστασίου, Κυπριανού, Φασουλιώτης, Ντεβέσα.

Στον πάγκο: Κωνσταντίνου Α., Κωνσταντίνου Σ., Γκοροπέβσεκ, Μπράιαν, Ορθοδόξου, Ολιβέιρα, Ευριπίδου, Δημητρίου, Καπαρτής, Σαββίδης, Λιασίδης.

Ομόνοια Αραδίππου: Σακκάς Λ., Κουρουπής, Ποντικός, Αναστασίου, Τζερόμ, Σιήκκης, Κύπρου, Χαβέλκα, Τσιάμης, Παουλίνιο, Καλλής.

Στον πάγκο: Παπαχαραλάμπους, Σακκά Γ., Αβραάμ, Μεκαουί, Φώτη, Θεοχάρους, Τζιωρτζιής, Κουμπαρή, Ιβάνοβ, Καραγιώργης.

Διαιτητής: Νεόφυτου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγγελίδης Σάββας
4ος Διαιτητής: Παπουής Χαράλαμπος