Της άναψε κόκκινο με… τρομερό Ευσταθίου!

Μεγάλη νίκη για την Αναγέννηση που παρά τα προβλήματα που είχε με τα κρούσματα στην ομάδα, επικράτησε με 2-0 της Αγίας Νάπας στη Δερύνεια. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Ευσταθίου που πέτυχε δύο εξαιρετικά γκολ στο 45’ και στο 82’. Κόκκινη δέχθηκε ο Πιντσέλι της Αγίας Νάπας στο 90+4. Αρκετές ευκαιρίες στο παιχνίδι και μεγάλες αποκρούσεις από Μάστρου και Γιωργαλλίδη.

Η Αγία Νάπα βλέπει πλέον τις ελπίδες της για άνοδο να ψαλιδίζονται αφού έμεινε στους 57 βαθμούς πέντε λιγότερους από ΠΑΕΕΚ και Άρη και δύο από τον Οθέλλο, με τις ομάδες αυτές να έχουν παιχνίδι λιγότερο. Η Αναγέννηση ανέβηκε στους 40 και κάνει μεγάλο βήμα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή αφού είναι πλέον στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη.

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

- Έναρξη του αγώνα

4' Σουτ του Παλαμούτση αποκρούει ο Μάστρου. Καλύτερη η Αγία Νάπα στα πρώτα λεπτά

6' Νέα καλή στιγμή για την Αγία Νάπα με τον Αβοτσέ να μην μπορεί να κάνει την προβολή από κοντά

9' Ο Μάστρου προλαβαίνει τον Σανκαρέ στην περιοχή και διώχνει σωτήρια

10' Στα πρώτα δέκα λεπτά η Αγία Νάπα έχει την κατοχή και τις ευκαιρίες

18' Ανέβηκε μετά το δεκάλεπτο η Αναγέννηση και φτιάχνει τις πρώτες προϋποθέσεις της μπροστά στην εστία του Γιωργαλλίδη

21΄Σουτ από τον Ευσταθίου από το ύψος της περιοχής η μπάλα λίγο άουτ.

30' Έχει ισορροπήσει η Αναγέννηση. Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα.

35' O Κωνσταντίνου βγαίνει στην πλάτη της άμυνας όμως το σουτ του είναι άστοχο

36' Ο Σανκαρέ από καλή θέση επιχειρεί το σουτ η μπάλα καταλήγει άουτ

43' Σουτ από τον Πιντσέλι από το ύψος της περιοχής μπλοκάρει ο Μάστρου

45' ΓΚΟΛ ο Ευσταθίου για την Αναγέννηση! Βαθιά μπαλιά από τον Τόσκα στον Ευσταθίου που κατεβάζει υπέροχα ξεπερνά και τον Γιωργαλλίδη και πλασάρει σε κενή εστία.

Ημίχρονο στο παιχνίδι. Εκεί που άρχισε εκ νέου να φτιάχνει εκ νέου φάσεις η Αγία Νάπα, η Αναγέννηση σκόραρε και έδωσε μεγάλο ενδιαφέρον στο δεύτερο μέρος, αφού οι φιλοξενούμενοι "καίγονται" για τη νίκη.

Έναρξη β΄μέρους

47' Καλή φάση για την Αναγέννηση. Μέσα στη περιοχή ο Σαμακέ διώχνει προ του Χαραλάμπους

55' Χωρίς τη μεγάλη φάση το δεύτερο μέρος στα πρώτα δέκα λεπτά με την κατοχή να εναλλάσσεται. Ακίνδυνη μέχρι στιγμής η Αγία Νάπα που "καίγεται" για τη νίκη.

61' Εκτέλεση φάουλ από τον Πιντσέλι αποκρούει ο Μάστρου

63' Σουτ του Τσιάρα η μπάλα ψηλά άουτ.

64' Συρτό σουτ του Πιντσέλι μπλοκάρει ο Μάστρου

65΄Σέντρα του Σανκαρέ στην περιοχή δεν μπορούν να κάνουν την προβολή Παπαδόπουλος και Αβοτσέ

69' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγία Νάπα! Σουτ του Σανκαρέ στο δοκάρι!

71΄Μεγάλη ευκαιρία για την Αναγέννηση! Σουτ του Ευσταθίου μέσα στην περιοχή, αποκρούει ο Γιωργαλλίδης

75΄ Η Αναγέννηση κρατάει πολύ καλά στα τελευταία λεπτά και μάλιστα είναι επικίνδυνη και στην αντεπίθεση.

78' Ευκαιρία για την Αναγέννηση. Εξαιρετική ενέργεια του Χριστοδούλου που ξεφεύγει τον αντίπαλό του στην περιοχή, επιχειρεί το σουτ με τον Γιωργαλίδη να αποκρούει σωτήρια

82' ΦΟΒΕΡΟ ΓΚΟΛ και 2-0 ο Ευσταθίου με σουτ-κεραυνό από πλάγια θέση!

88' Αντεπίθεση και ευκαιρία για την Αναγέννηση. Ο Ευσταθίου βρέθηκε στην περιοχή όμως το σουτ του απέκρουσε ο Γιωργαλλίδης.

89' Ευκαιρία για την Αγία Νάπα. Σουτ του Χρυσοστόμου αποκρούει ο Μάστρου!