Πρόκριση με πεντάρα ο Απόλλωνας (φώτος)

Εύκολα στους "16" του κυπέλλου ο Απόλλωνας με άνετη επικράτηση επί του Άρη με 5-1. Όλα τα γκολ στο β΄ ημίχρονο. Ο Ζελάγια άνοιξε το σκορ, ακολούθησε το...  show του Παπουλή με χατ-τρικ σε 11 λεπτά, ξανά ο Ζελάγια και το γκολ της τιμής για τον Άρη ο Γκλεόφιλο. Αναγκαστική αλλαγή με σκίσιμο στο φρύδι ο Σαρδινέρο. Συμπλήρωσε 200 συμμετοχές με τη φανέλα του Απόλλωνα ο Βασιλείου.

-Είχε 5 λεπτά καθύστερηση στην έναρξη το ματς, λόγω του ότι δεν... έκλειναν οι υπόγειοι ψεκαστήρες για το πότισμα του γηπέδου.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα από το Τσίρειο στάδιο…

3΄ Πρώτη τελική με ανάποδο του Πίττα, δεν βρήκε στόχο

8΄ Κεφαλιά του Μαλεκκίδη, εύκολα ο Δημητρίου

10΄ Άστοχο σουτ του Πέδρο

16΄ Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα-Κεφαλιά του Σελίμοβιτς, άουτ η μπάλα

19΄ Ευκαιρία για τον Άρη, σουτ του Ραφαήλ Μιχαήλ η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και πέρασε σε κόρνερ

29΄ Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα- Ο Ζελάγια στη θέση του Σαρδινέρο. Ο Ισπανός χτύπησε στο πρόσωπο

32΄ Πλασέ του Παπουλή, η μπάλα στο σώμα του Ντελμίρο

35΄ Ευκαιρία με τον Γκακπέ, από κοντά δεν έκανε όπως θα ήθελε το πλασέ

40΄ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα-Πλασέ του Πίττα, έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Λόπες

42΄ Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα- Ο Γκακπέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το πλασέ, ο Ντελμίρο έδιωξε πάνω στη γραμμή

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ Διπλή αλλαγή για τον Άρη- Μέσα οι Κυριάκου και Ελευθερίου στις θέσεις των Α. Μιχαήλ (αναγκαστική) και Λόπες

47΄ ΓΚΟΛ/Εκτέλεση φάουλ του Πέδρο, με κεφαλιά ο Ζελάγια το 1-0

52΄ Ο Φακούντο Περέιρα στη θέση του Πέδρο

54΄ ΓΚΟΛ/Ο Παπουλής από κοντά το 2-0- Σουτ του Πίττα, μπήκε στην πορεία της μπάλας ο Παπουλής, πρόλαβε στην έξοδο τον Σωφρονίου και σκόραρε

56΄ Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη-Στη φάση του γκολ τραυματίστηκε ο κίπερ Σωφρονίου-Στη θέση του ο Δημητρίου

56΄ Ο Σάλαϊ στη θέση του Γκακπέ

64΄ ΓΚΟΛ/Σκοράρει ξανά ο Παπουλής- Ντρίμπλαρε τον Δημητρίου και σε κενή εστία έκανε το 3-0

65΄ ΓΚΟΛ/Χατ-τρικ ο Παπουλής! Με αριστερό πλασέ εντός περιοχής έκανε το 4-0 σε διάστημα μερικών δευτερολέπτων

72΄ Δυνατό σουτ του Γκλεόφιλο, ο Δημητρίου μπλόκαρε τη μπάλα η οποία στη συνέχεια κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ

75΄ ΓΚΟΛ/Ο Ζελάγια το 5-0 με διπλή προσπάθεια. Αφού του άναψε... κόκκινο ο κίπερ του Άρη, με νέο πλασέ σκόραρε για 2η φορά στον αγώνα