Άρης… ΚΟΡΥΦΗΣ! (φώτος)

Ο Άρης επικράτησε με 2-1 του ΑΣΙΛ στο Τσίρειο στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β΄Κατηγορίας και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας του Α΄ομίλου.

Τους 12 βαθμούς έφτασε ο Άρης, στους 7 έμεινε ο ΑΣΙΛ. Ματθαίου (20΄), Μπάρμπαρο (58΄) και Κωμοδίκης (59΄) τα γκολ της αναμέτρησης. Ο Άρης αναγκάστηκε να αγωνιστεί με 10 παίκτες για ένα 15ο λεπτό αφού ο Μαλεκκίδης αποβλήθηκε στο 80΄.

1΄Σέντρα...

5΄Πρώτο κόρνερ για τον ΑΣΙΛ. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στα πρώτα λεπτά ο ΑΣΙΛ είναι πιο απαιτητικός χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει.

11΄Έχει παρέλθει το δεκάλεπτο, δεν έχουμε να καταγράψουμε ουσιαστική φάση μπροστά στις δύο εστίες.

14΄ Ο Άρης κέρδισε ένα κόρνερ, δεν κατάφερε ωστόσο να απειλήσει.

17΄Ο Σολάρι προσπάθησε με κεφαλιά να απειλήσει την εστία του Παπαστυλιανού, δεν είχε πρόβλημα να μαζέψει ο τερματοφύλακας του Άρη.

20΄ΓΚΟΛ, 1-0 ο Άρης με τον Ματθαίου! Πολύ όμορφο γκολ από τον Νικόλα Ματθαίου ο οποίος συνέκλινε λίγο έξω από περιοχή, έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα.

30΄Ο Άρης μετά το γκολ είναι καλύτερος. Κρατά περισσότερο την μπάλα. Ο ΑΣΙΛ προσπαθεί στην κόντρα να δημιουργήσει προϋποθέσεις.

33΄Ο Ντελμίρο έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή του ΑΣΙΛ όμως δεν βρήκε στόχο. Ήταν καλή ευκαιρία αυτή για τον Άρη.

40΄Κεφαλιά από τον Σολάρι ο οποίος είχε πλάτη το τέρμα, έξω η μπάλα.

44΄Εκτέλεση φάουλ από αριστερά για τον ΑΣΙΛ, ο Καπαρτής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Ημίχρονο στο Τσίρειο, 1-0 το σκορ.

46΄Ξεκίνησε το 2ο μέρος.

55΄Χωρίς φάση το πρώτο δεκάλεπτο του 2ου μέρους.

56΄Πέναλτι για τον Άρη! Το κέρδισε ο Μαλεκκίδης από τον Καραδάη.

58΄ΓΚΟΛ, 2-0 ο Άρης! Ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα ο Μπάμπαρο!

59΄ΓΚΟΛ, μειώνει σε 2-1 με τον Κωμοδίκη ο ΑΣΙΛ! Άμεση απάντηση από τον ΑΣΙΛ με τον Κωμοδίκη να πιάνει ωραίο σουτ λίγο έξω απ΄την περιοχή του Άρη και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

63΄Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΣΙΛ να ισοφαρίσει! Ο Καπαρτής απέναντι από τον Παπαστυλιανού έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

75΄Μακρινό σουτ από τον Μπάρμπαρο έδιωξε δύσκολα ο Καραδαής. Ευκαιρία αυτή για τον Άρη.

77΄Ο διαιτητής της αναμέτρησης κιτρίνισε τον Λιάσο Λουκά και το βοηθό του για διαμαρτυρίες.

80΄Κόκκινη στον Μαλεκκίδη! Με δέκα ο Άρης στο τελευταίο δεκάλεπτο. Κράτησε τον Αμεσάν ο Μαλεκκίδης στον χώρο του κέντρου και δέχτηκε δεύτερη κίτρινη.

84΄Για να δούμε αν ο ΑΣΙΛ καταφέρει να ισοφαρίσει έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα στα τελευταία λεπτά.

89΄Ο ΑΣΙΛ μετρά 12 κερδισμένα κόρνερ έναντι δύο των γηπεδούχων.