Εφτά γκολ, ανατροπή στην ανατροπή και "άσος" το ντέρμπι! (φώτος)

Φοβερό ματς ανάμεσα σε ΑΣΙΛ και Άρη, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 4-3, για την 12η αγωνιστική στον πρώτο όμιλο της Β' κατηγορίας. Η ομάδα της Λύσης προηγήθηκε στο 4' με τον Καπαρτή όμως οι φιλοξενούμενοι το γύρισαν με Γκλεόφιλο, Ντελμίρο και Μαλεκκίδη.

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Άγγελου Ευθυμίου ανέτρεψε... την ανατροπή με γκολ από Καπαρτή, Παλαβετσίνο και Χατζηπασχάλη και ανέβηκε στους 23, έχοντας αγώνα λιγότερο. Στους 25 έμεινε ο Άρης που είναι στην κορυφή.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το ματς, υπό δυνατή βροχή

-4' ΓΚΟΛ στην πρώτη φάση! Ο ΑΣΙΛ ανοίγει το σκορ με διπλή προσπάθεια του Καπαρτή. Ο Κύπριος επιθετικός από κοντά αλλά από δύσκολη γωνία, ανοίγει το σκορ

-7' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Άρη. Ο Χαρή έπαιξε απρόσεκτα στην προσπάθειά του να απομακρύνει και ανέτρεψε τον Μαλεκκίδη

-8' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Γκλεόφιλο ισοφαρίζει από την άσπρη βούλα

-10' Ακόμα μια φάση για τον Άρη, με τον Γκλεόφιλο να κάνει "χλιαρό" πλασέ και τον Καράδαη να μαζεύει

-10' Κίτρινη στον Καστάνα για επικίνδυνο μαρκάρισμα

-20 λεπτά στο ματς. Καλύτερος ο Άρης μετά το γκολ

-22' Κάρτα στον Ηλιόπουλο για φάουλ στον Μαλεκκίδη εκτός περιοχής

-26' Καλή φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Καράδαη να στέλνει σε κόρνερ το σουτ του Χαραλάμπους

-27' ΓΚΟΛ 1-2! Το γυρίζει η Λεμεσιανή ομάδα. Ο Ντελμίρο με δυνατή κεφαλιά μετά την εκτέλεση του κόρνερ, βάζει μπροστά την ομάδα του

-31' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΣΙΛ. Ο Καπαρτής έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής και ο Παπαστυλιανού έβγαλε την δύσκολη απόκρουση

-38' ΓΚΟΛ 1-3! Ο Μπράουν σέντραρε από αριστερά και ο Μαλεκκίδης με κεφαλιά δίνει μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του. Πολύ καλύτερος ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο, δίκαια προηγείται

-41' Κίτρινη κάρτα στον Ματθαίου για φάουλ

-44' Πολύ καλή, διπλή ευκαιρία για τον ΑΣΙΛ. Πρώτα σουτ του Χατζηπασχάλης, έκοψαν οι αμυντικοί και στην συνέχεια σουτ του Καπαρτή λίγο έξω

-45' Κάρτα στον Αγγελόπουλο για φάουλ στον Μπράουν

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος

-Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο, ο Δημητρίου στη θέση του Χαρή

-Δεκάλεπτο στην "επανάληψη" χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία

-58' Ο Παλαβετσίνο στη θέση του Καστάνα

-60' ΓΚΟΛ 2-3! Ο Σολάρι εκτέλεσε δυνατά ένα φάουλ από μακριά, ο Παπαστυλιανού απέκρουσε ασταθώς και ο Καπαρτής πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά

-61' Ο Μπάρμπαρο στη θέση του Μπράουν

-62' Άλλη μια τελική για τον ΑΣΙΛ με τον Μακρή να πλασάρει από δύσκολη θέση και τον τερματοφύλακα του Άρη να αποκρούει σε δεύτερο χρόνο

-Έχει σταματήσει η δυνατή βροχή εδώ και λίγη ώρα. Ψιλόβροχο στην περιοχή

-72' ΓΚΟΛ 3-3 με τον Παλαβετσίνο! Ο παίκτης που πέρασε πριν από λίγο στο ματς, ισοφαρίζει με εξαιρετικό πλασέ εκτός περιοχής

-73' Ο Μοδέστου στη θέση του Χαραλάμπους

-77' Καλή φάση για τον ΑΣΙΛ, ο Σολάρι με σουτ εκτός περιοχής στέλνει τη μπάλα έξω

-81' ΓΚΟΛ 4-3! Ο Χατζηπασχάλης με δυνατό σουτ ακριβώς έξω απ' την περιοχή ολοκληρώνει την ανατροπή... στην ανατροπή για την ομάδα του

-83' Έξω ο Μακρής, μέσα ο Φερνάντες

-87΄Ο Κέζος στη θέση του Κυριάκου

-89' Πολύ καλή φάση για την ομάδα του Λιάσου Λουκά. Ο Μπάρμπαρο με σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα ψηλά

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-Τέλος, το τρίποντο στον ΑΣΙΛ που ανεβαίνει στους 23.

ΑΣΙΛ: Καράδαης, Ηλιόπουλος, Άδωνη, Φίλγκεϊτ, Αγγελόπουλος, Καστάνας (58' Παλαβετσίνο), Χαρή (46' Δημητρίου), Σολάρι, Χατζηπασχάλης, Μακρής (83' Φερνάντες), Καπαρτής

Άρης: Παπαστυλιανού, Παστελλής, Λόπες, Μπράουν (61' Μπάρμπαρο), Χαραλάμπους (73' Μοδέστου), Ντελμίρο, Μαλεκκίδης, Ελευθερίου, Κυριάκου (87' Κέζος), Ματθαίου, Γκλεόφιλο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καστάνας, Ηλιόπουλος, Αγγελόπουλος / Ματθαίου

-Διαιτητής ο Νικόλας Νεοκλέους με βοηθούς τους Στέφανο Αναστασίου - Ξένια Ηροδότου