Έκανε ό,τι ήθελε και πήρε σπουδαίο διπλό! (φώτος)

Μεγάλη νίκη για την Ομόνοια Αραδίππου μέσα στο Τσίρειο. Κέρδισε τον πρωτοπόρο Άρη με 2-0 μετά από σπουδαία εμφάνιση και έφτασε στους 45 βαθμούς, διατηρόντας την επαφή με τις πρώτες θέσεις. Έχασαν έδαφος οι γηπεδούχοι που παρέμειναν στους 53 βαθμούς.

Στο ντεμπούτο του Σάββα Θεοδώρου στον πάγκο, η Ομόνοια Αραδίππου έκανε καταπληκτικό παιχνίδι και πήρε το τρίποντο με δυο γκολ από Χριστοφή (4') και Αβραάμ (44') ο οποίος είχε και δοκάρι στο 2ο μέρος. Θα μπορούσαν να πετύχουν και τρίτο και τέταρτο και ακόμα περισσότερα γκολ οι φιλοξενούμενοι που ήταν καταιγιστικοί.

Κακή εμφάνιση από τον Άρη που αμέσως μετά το 0-1 είχε δοκάρι με τον Νταμάχου αλλά έμεινε μέχρι εκεί.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι που θυμίζουμε ότι γίνεται με VAR

-Ντεμπούτο στον πάγκο των φιλοξενούμενων κάνει ο Σάββας Θεοδώρου

-4' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Χριστοφή με συρτό, διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής ανοίγει το σκορ στην πρώτη φάση

-5' ΔΟΚΑΡΙ ο Άρης που άγγιξε αμέσως την ισοφάριση. Ο Μπάρμπαρο σέντραρε κάθετα με φάουλ, ο Νταμάχου από κοντά έκανε το πλασέ και νίκησε τον Σακκά αλλά... νικήθηκε απ' το δοκάρι

-9' Δυνατό σουτ του Αβραάμ από διαγώνια θέση, με γροθιές απομακρύνει ο Σωφρονίου

-15 λεπτά. Ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μπει καλύτερα

-19' Κίτρινη στον Νταμάχου για χτύπημα στο κεφάλι του Αβραάμ πάνω στην διεκδίκηση

-21' Κίτρινη στον Λιασίδη για φάουλ στον Σικόρσκι

-25 λεπτά αγώνα. Οι γηπεδούχοι δεν έχουν απειλήσει καθόλου μετά το δοκάρι στο 5'. Έχουν την κατοχή αλλά η Ομόνοια έχει κλείσει καλά τους χώρους

-33' Διπλή αλλαγή ο Λιάσος Λουκά που δεν είναι καθόλου ευχαριστημένος. Παχίπης στη θέση του Μοδέστου, Σταύρου στη θέση του Κβάσουκ

-33' Σουτ του Καλλή εκτός περιοχής, πάνω απ' τα δοκάρια

-34' Κίτρινη στον Κυριάκου για φάουλ στον Δημοσθένους στον χώρο του κέντρου

-35' Συρτό, διαγώνιο σουτ του Σικόρσκι, έτοιμος ο Σακκάς

-41' Πολύ καλή φάση οι φιλοξενούμενοι με σουτ του Πάλιμπρικ από το ύψος της περιοχής, έτοιμος ο Σωφρονίου

-42' Νέο σουτ ο Πάλιμπρικ από μακριά αυτή τη φορά, δεν ανησυχεί ο τερματοφύλακας του Άρη

-44' ΓΚΟΛ 0-2! Πολύ ωραίος συνδυασμός με τον Τρύφωνος να σεντράρει από δεξιά και τον Αβραάμ με κεφαλιά από κοντά να διπλασιάζει τα γκολ της ομάδας του

-45+1' Νέα ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι που κάνουν ότι θέλουν. Ο Αβραάμ πάσαρε στον Σοφοκλέους που έκανε από πολύ κοντά το σουτ, δύσκολα σε κόρνερ ο Σωφρονίου

-47+3' Ξανά μεγάλη φάση η Ομόνοια. Ο Πάλιμπρικ σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Παστελλή και ο Σωφρονίου απέκρουσε δύσκολα

-Τέλος ημιχρόνου. Κυριάρχησαν οι φιλοξενούμενοι που πέτυχαν δυο γκολ και θα μπορούσαν να έβαζαν και άλλα. Πολύ κακό ημίχρονο από τον Άρη που είχε μόνο τη φάση του δοκαριού στο 5'

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος, με τρίτη αλλαγή από τον Λιάσο Λουκά. Μπράουν αντί Δημητρίου

-47' Κάρτα στον Χριστοφή για φάουλ στο κέντρο

-51' ΔΟΚΑΡΙ η Ομόνοια με δυνατό, διαγώνιο σουτ του Αβραάμ!

-58' Κάρτα στον Φράγκο

-59' Διακοπή, ο Παστελλής είναι στο έδαφος μετά από σύγκρουση. Αμέσως μέσα το ιατρικό τιμ

-61' Τώρα σηκώνεται ο ποδοσφαιριστής του Άρη

-62' Επαναρχίζει το παιχνίδι

-62' Ο Χοβσεπιάν στη θέση του Δημοσθένους

-63' Νέα διακοπή, στο έδαφος ο Κουζάρης και μέσα το ιατρικό τιμ

-65' Συνεχίζεται το παιχνίδι

-65' Σέντρα του Αβραάμ από αριστερά, σουτ του Πάλιμπρικ στην κίνηση, πάει έξω

-68' Ο Χαραλάμπους στη θέση του Φράγκου

-69' Απευθείας χτύπημα φάουλ του Πάλιμπρικ, δύσκολα ο Σωφρονίου

-72' Πολύ μεγάλη ευκαιρία ο Άρης. Ο Σικόρσκι μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον τερματοφύλακα αλλά το τελευταίο του κοντρόλ δεν ήταν καλό και εξ επαφής δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στο κενό τέρμα από πλάγια αριστερά

-74' Σουτ του Πάλιμπρικ εντός περιοχής, ξανά έτοιμος ο Σωφρονίου

-78΄Ο Κκωστής στη θέση του Σικόρσκι

-79' Πτώση του Αβραάμ στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα, ο διαιτητής ήταν ακριβώς μπροστά στην φάση

-81' Ο Χ.Κουζαρής στη θέση του Σοφοκλέους

-Τελευταία πέντε λεπτά

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-Τέλος, στους 45 ανεβαίνει η Ομόνοια Αραδίππου

Άρης (Λιάσος Λουκά): Σωφρονίου, Παστελλής, Λόπες, Μοδέστου (33' Παχίπης), Μπάρμπαρο, Δημητρίου (46' Μπράουν), Νταμάχου, Φράγκος (68' Χαραλάμπους), Κυριάκου, Κβάσουκ (33' Σταύρου), Σικόρσκι (78' Κκωστής)

Ομόνοια Αραδίππου (Σάββας Θεοδώρου): Σακκάς, Τρύφωνος, Χριστοφή, Μ.Κουζαρής, Αβραάμ, Δημοσθένους (62' Χοβσεπιάν), Πάλιμπρικ, Λιασίδης, Σοφοκλέους (81' Χ.Κουζαρής), Τσιάμης, Καλλής

Κίτρινες: Νταμάχου, Κυριάκου, Φράγκος / Λιασίδης, Χριστοφή

*Διαιτητής ο Κωνσταντίνος Φωτίου, με βοηθούς Σάββα Κανάρη - Ανδρέα Βίκτωρος. VAR ο Γιώργος Νικολάου, AVAR η Ξένια Ηροδότου, τέταρτος ο Ανδρέας Τεχράνυ και παρατηρητής ο Κώστας Θεοδότου.