Ισοπαλία στο Τσίρειο και… απώλεια της κορυφής (φώτος)

Στο ισόπαλο 1-1 συμβιβάστηκαν Άρης και Διγενής στο Τσίρειο στο πλαίσιο της 13ης στροφής του πρωταθλήματος Β’ κατηγορίας.   Η εντός έδρας απώλεια βαθμών για την Ελαφρά Ταξιαρχία έφερε και απώλεια της κορυφής μετά τη νίκη του Οθέλλου.

Με τον έναν βαθμό Άρης έφτασε τους 26, ενώ ο Διγενής στους 11.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 22' με τον Σόουζα, ενώ οι γηπεδούχοι που ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα ισοφάρισαν στο 63' με τον Σικόρσκι.

-Πρώτο σφύριγμα

-Πρώτο δεκάλεπτο χωρίς αξιόλογη φάση με περισσότερο παιχνίδι κέντρου

22' ΓΚΟΛ ο Διγενής με τον Σόουζα ο οποίος βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Λοΐζου και άνοιξε το σκορ!

37' Μεγάλη ευκαιρία ο Άρης με τον Σικορσκι ο οποίος με κοντινό σουτ αστόχησε να σκοράρει. Ο Κεζος έδιωξε σε κόρνερ.  Αυτή ήταν η πρώτη ευκαιρία της ελαφράς Ταξιαρχίας στο ματς.

43'  Κεφαλιά από τον Νταμαχου από κοντά αλλά ο Χατζηαδαμιδης έδιωξε εντυπωσιακά.

44' Πολύ επιθετικός ο Άρης στα τελευταία λεπτά, ενώ ο Διγενής κλείστηκε πίσω με σκοπό να κρατήσει το σκορ.

44' Οριζόντιο δοκάρι για τον Άρη με τον Μοδεστου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου...

47' Μπήκε δυνατά ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο σε μια προσπάθεια να πετύχει την ισοφάριση.

50' Eυκαιρία για τον Άρη. Ο Σταύρου έχασε μοναδική ευκαιρία από θέση τετ α τετ να ισοφαρίσει.

55’ Συνεχίζει την πίεση ο Άρης ωστόσο ακόμη δεν έχει καταφέρει να πετύχει το ζητούμενο που είναι η ισοφάριση.

63'  ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει ο Άρης με τον Σικορσκι με πλασέ μέσα από την περιοχή.

65' Κοντά στο γκολ ο Διγενης. Ο Ντελμιρο απέκρουσε πάνω στην γραμμή το πλασέ του Σοουζα.

79' Παραμένει στο ζενίθ το ενδιαφέρον εν όσο το σκορ παραμένει στο ρευστό 1-1.

85' Με κεφαλιά ο Κρίστης Αντρέου ανάγκασε τον Χατζηαδαμιδη σε ωραία απόκρουση.

90' Αγχωτικό φινάλε στο Τσίρειο.

91' Ο Άρης τα δίνει όλα στην επίθεση για την ανατροπή-νίκη που θα τον κρατήσει στην κορυφή.

Τέλος αγώνα. Σημαντικός βαθμός για Διγενή, απώλεια βαθμών και κορυφής για τον Άρη.

Άρης: Λοΐζου, Παστελλής, Λόπες, Μοδέστου, Σταύρου, Μπράουν, Σικόρσκι, Ντελμίρο, Νταμάχου, Κυριάκου, Ματθαίου.

Στον πάγκο οι: Σωφρονίου, Παχίπης, Χαραλάμπους, Ανδρέου, Λυσάνδρου, Δημητρίου. Ζαμπάς, Κκώστης.

Διγενής Μόρφου: Χατζηαδαμίδης, Φίλγκειτ, Κέζος, Ευθυμίου, Κυπριανού, Στεπάνοβιτς, Λεωνίδου, Γκουγκούρης, Παναγιώτου, Μπρατσιάνι, Λουις Φελίπε.

Στον πάγκο οι: Βασιλείου, Χατζηγεωργίου, Νεοφύτου, Πολυκάρπου, Περπέρης, Αργυρού, Μιχαήλ, Γιωρκάτζης, Ξενοφώντος.