"Πάλεψαν"... και συμβιβάστηκαν! (Φώτος)

Συναρπαστικό παιχνίδι το βράδυ της Παρασκευής (11/09) στην Σωτήρα. Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας, ο Ονήσιλος υποδέχθηκε τον Άρη και οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Ο Λουιζίνιο... άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο φινάλε του πρώτου μέρους, ο Μπάρμπαρο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο ξεκίνημα του β' μέρους ισοφάρισε σε 1-1. Πολύ καλό παιχνίδι, ανάμεσα σε δύο ποιοτικές ομάδες που... κέρδισαν τις εντυπώσεις.

-5' Πεντάλεπτο στο ματς, πιο... ζωηρός στο ξεκίνημα ο Άρης που έχει την κατοχή.

-7' Καλή προϋπόθεση για τον Ονήσιλο. Λάθος του Ματαθίου έξω από την περιοχή του Άρη, ο Θεοχάρους μπήκε στην περιοχή από αριστερά αλλά ήταν λάθος το γύρισμά του.

-9' Πρώτη τελική στο ματς, για τους γηπεδούχους. Σέντρα του Φωτίου από δεξιά, άστοχη η κεφαλιά του Λουιζίνιο.

-15' Αργός ο ρυθμός, χωρίς φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

-18' Σκοράρει ο Άρης με τον Νταμάχου αλλά το γκολ ακυρώνεται σωστά, αφού ο παίκτης των φιλοξενουμένων ήταν καθαρά σε θέση οφσάιντ.

-21' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Ματθαίου... άδειασε δύο αντιπάλους και μπήκε στην περιοχή από δεξιά, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

-23' Διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

-24' Επανέναρξη στο ματς.

-26' "Απαντάει" στις ευκαιρίες ο Ονήσιλος. Κατά μέτωπο επίθεση από τον Φροξυλιά, πλασέ με το αριστερό, δύσκολα σε κόρνερ ο Λοΐζου.

-34' Κλασική ευκαιρία για τον Άρη. Κόρνερ του Μπάρμπαρο από δεξιά, κεφαλιά του Ντελμίρο, με τα πόδια ο Μάστρου.

-39' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Ψιάνος για φάουλ στον Νταμάχου.

-40' Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μπάρμπαρο εκτέλεσε φάουλ, ο Λόπες έκανε την πισινή - ψηλοκρεμαστή κεφαλιά αλλά ο Μάστρου... απογειώθηκε και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

-45' ΓΚΟΛ για τον Ονήσιλο με τον Λουιζίνιο! Σε αντεπίθεση του Ονήσιλου από αριστερά, ο Ψιάνος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Λουιζίνιο ο οποίος με σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, νίκησε τον Λοΐζου για το 1-0!

-45+1' Κίτρινη στον προπονητή του Άρη Λιάσο Λουκά για διαμαρτυρίες.

-47' Κίτρινη στον Φωτίου για φάουλ στον Ανδρέου.

-49' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Άρη σε μαρκάρισμα του Νικολάου στον Σικόρσκι.

-50' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Μπάρμπαρο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 1-1!

-58' Σου του Φροξυλιά από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στα χέρια του Λοΐζου.

-65' Απειλεί ξανά ο Ονήσιλος. Δυνατό σουτ του Κατσιάρη, δύσκολη επέμβαση του Λοΐζου.

-67' Κίτρινη στον Ντελμίρο για φάουλ στον Καθάριο.

-68' Διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

-69' Επανέναρξη.

-75' Δυνατό σουτ του Μπάρμπαρο, δύσκολα σε κόρνερ ο Μάστρου.

-83' ΚΟΚΚΙΝΗ για τον Ονήσιλο. Δεύτερη κίτρινη στον Νικολάου, για κράτημα στον Μπάρμπαρο.

-86' Κίτρινη στον Σεμέδο για κράτημα στον Σικόρσκι.

-89' Κίτρινη και ο Μπάρμπαρο.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ονήσιλο, το σουτ του Λουιζίνιο έφυγε ελάχιστα έξω.

ΟΝΗΣΙΛΟΣ: Μάστρου, Θεοχάρους, Οζίας, Φωτίου, Σεμέδο, Καθάριος (74'Μαυρουδής), Λουιζίνιο, Φροξυλιάς (78'Σωτηρίου), Ψιάνος, Νικολάου, Ράμος.

Στον πάγκο: Κουτσού, Γαβριήλ, Κάστανος, Μαυρουδή, Σωτηρίου, Κατσιάρης, Πιτσιλλίδης.

ΑΡΗΣ: Λοΐζου, Παστελλής, Λόπες, Μπράουν, Σικόρσκι, Μπάρμπαρο, Ντελμίρο, Ανδρέου (73'Σταύρου), Δημητρίου, Νταμάχου (66'Μοδέστου), Ματθαίου (88'Παχίπης).

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Μοδέστου, Σταύρου, Παχίπης, Χαραλάμπους, Ελευθερίου, Μαμμίδης, Κκωστής.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φωτίου, Νικολάου, Ψιάνος / Ντελμίρο .

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σαμάρας Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τίγρης Μανώλης