ΕΝΠ-ΑΣΙΛ: Χορταστικό ματς με... ζωγραφιές Χριστοφή (Φώτος)

Με τον ΑΣΙΛ νικητή μέσω ανατροπής, ολοκληρώθηκε ο αγώνας στο Παραλίμνι.

Στο φινάλε του πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας, η προσφυγική ομάδα επικράτησε με 3-2 της ΕΝΠ, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι αφού η μεν Ένωση εξασφάλισε την άνοδο στην Α' και ο ΑΣΙΛ υποβιβάστηκε στην Γ'. Η ΕΝΠ προηγήθηκε με τον Γαβριήλ και ο ΑΣΙΛ έφτασε στην νίκη με τα γκολ των Χούτρη (πέναλτι) και Χριστοφή (γκολαρα απ' το κέντρο και απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ). Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Βικάριο διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Η ΕΝΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς, έχοντας την κατοχή και πιέζοντας για το γρήγορο γκολ. Κάτι το οποίο πέτυχε στο 15' με μακρινό σουτ του Παντελή Γαβριήλ, το οποίο κόντραρε σε αμυντικό και ξεγέλασε τον αντίπαλο γκολκίπερ. Στο 25' ο ΑΣΙΛ έφτασε μια... ανάσα απ' την ισοφάριση στην πρώτη του απειλητική προσπάθεια, όμως η κεφαλιά του προωθημένου Ιωάννου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουτσού.

Η ισοφάριση ωστόσο ήρθε λίγα λεπτά αργότερα, στο 29', όταν Χούτρης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, νικώντας τον Κουτσού για το 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο πρώτο δεκάλεπτο έφτασαν κοντά στο γκολ με τους Γαβριήλ, Βικάριο και Λαμί.

Στο 64', ο ΑΣΙΛ πέτυχε ένα από τα ωραιότερα, ίσως και το ωραιότερο γκολ της χρονιάς στην Β ' Κατηγορία! Σε αντεπίθεση, ο Χριστοφή απ' το το ημικύκλιο της μεσαίας γραμμής είδε τον Κουτσού λίγο εκτός εστίας και με ένα εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-2!

Στο 85' ο Χριστοφή... χτύπησε ξανά, αυτή την φορά με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ με την οποία διαμόρφωσε το 3-1 για τον ΑΣΙΛ. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Βικάριο με κοντινό πλασέ σκόραρε για το τελικό 2-3.

ΕΝΠ: Κουτσού, Λουσέρο, Κατσιάρης, Κολοκούδιας, Κωνσταντίνου, Ηλία, Μαυρουδής, Πρωτοπαπάς, Ντοντ, Γαβριήλ, Λαμί.

Στον πάγκο: Οικονομάκης, Ντα Σίλβα, Μέιρα, Χαραλάμπους, Κοτσώνης, Φλουρής, Ντρέκσα, Οκκαρίδης, Βικάριο, Ξιούρος Λ, Ξιούρος Γ, Τίκκης.

ΑΣΙΛ: Ξανάλατος, Κέζος, Ιωάννου, Νεοφύτου, Κουρτίδης, Νικολάου, Χριστοφή, Χούτρης, Στεφάνου, Φωτίου, Νικολαΐδης.

Στον πάγκο: Ζαχαρουδιού, Κυριάκου, Μάντζαλος, Χριστοδούλου, Γιαννή, Αντωνίου, Φλουρή Α, Φλουρή Μ, Ελευθερίου, Παγώνη Σωτηρέλης.