Νίκησε ο Οθέλλος και... περιμένει- Τριπλή ισοβαθμία (φώτος)

Σπουδαία νίκη για τον Οθέλλο στο Μακάρειο. Νίκησε με 2-1 τον Διγενή Μόρφου στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας και... έπιασε τον Άρη και την ΠΑΕΕΚ στους 65 βαθμούς! Αύριο το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην ΠΑΕΕΚ και τον Άρη. Όπως έχει διαμορφωθεί το σκηνικό στη βαθμολογία, ο Άρης στην 1η θέση, η ΠΑΕΕΚ στην 2η θέση και ο Οθέλλος στο... 3ο σκαλοπάτι. Δύο ομάδες ανεβαίνουν στην Α΄ Κατηγορία.

Παραμένει σε πολύ δύσκολη θέση ο Διγενής Μόρφου δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος, όντας στην 12η αλλά "καυτή" θέση, με 33 βαθμούς και στο -6 από την Π.Ο Ξυλοτύμπου που έχει αγώνα λιγότερο.

Ο Οθέλλος θα φιλοξενήσει τον ΑΣΙΛ και τελευταία αγωνιστική θα αναμετρηθεί με την ΠΑΕΕΚ. Ο Διγενής θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Αχυρώνα και φινάλε με ΘΟΪ εντός έδρας, αλλά δεν εξαρτάται από τα δικά του πόδια. Θα πρέπει να κάνει 2 νίκες, και ο Π.Ο Ξυλοτύμπου να χάσει και τα τρία παιχνίδια. Επίσης πρέπει να ξεπεράσει και τον Κούρη Ερήμης (σ.σ 33β).

Το ματς

Η ομάδα της Αθηαίνου είχε τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και έφτασε τελικά στο γκολ με τον Κουμουρή στο 36ο λεπτό. Με το καλημέρα του δευτέρου μέρους έφτασε και σε δεύτερο γκολ μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Μπιέλομπρκ και μετέτρεψε σε γκολ ο Μιχαήλ. Απ΄εκεί και πέρα ο Διγενής είχε τον έλεγχο και έχασε πολλές ευκαιρίες με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Κυπριανού στο 53΄. Η προσφυγική ομάδα μείωσε στο 82΄ με ωραία προσπάθεια και σουτ του Αντωνίου και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, όμως το σκορ έμεινε ως είχε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης από το Μακάρειο...

Έναρξη...

5' Πέσιμο του Κυπριανού στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Αναστασίου. Διαμαρτυρίες για πέναλτι ο Διγενής

-Έχει την κατοχή ο Οθέλλος στα πρώτα λεπτά και ο Διγενής προσπαθεί να... χτυπήσει με αντεπιθέσεις

7' Σκοράρει ο Διγενής, αλλά από θέση οφσάιντ ο Κυπριανού σύμφωνα με υπόδειξε του βοηθού διαιτητή

9΄Στην αντεπίθεση ο Μπιέλομπρκ βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Διγενή, επιχείρησε το σουτ απο διαγώνια θέση, η μπάλα άουτ

14΄Κεφαλιά από τον Κυπριανού η μπάλα έξω

15΄ Κιτρινη στον Κυριάκου

- Ανοιχτό... παιχνίδι, με γρήγορο ρυθμό

16΄ Φοβερή ευκαιρία για τον Οθέλλο. Ο Κυριάκου έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Μπιέλομπρκ μπροστά από το τέρμα αστόχησε!

18΄ Νέα ευκαιρία για τον Οθέλλο. Ο Κουμουρής μπήκε από πλάγια στην περιοχή όμως το σουτ του κόντραρε και κατέληξε κόρνερ

24' Διάλειμμα να δροσιστούν οι παίκτες

25' Επανέναρξη

30΄ Δυνατές μονομαχίες στον αγώνα...

-Ο Διγενής στέκεται καλά και προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις

36' ΓΚΟΛ ο Οθέλλος με τον Κουμουρή! Σέντρα του Μπιέλομπρκ από τα αριστερά, με τον Κουμουρή να στέλνει με καρφωτή κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1

40' Νέα ευκαιρία για τον Οθέλλο, με τον Κουμουρή να μπαίνει στην περιοχή, όμως το σουτ του να καταλήγει άουτ

Ημίχρονο

-Έβαλε δύσκολα ο Διγενής στον Οθέλλο στο πρώτο μέρος, όμως η ομάδα της Αθηένου είχε τον έλεγχο την περισσότερη ώρα του, έφτιαξε ευκαιρίες και τελικά έφτασε στο πολυπόθητο γκολ με τον Κουμουρή.

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

48' Πέναλτι για τον Οθέλλο! Ο Μπρατσιάνι ανέτρεψε τον Μπιέλομπρκ

49' ΓΚΟΛ/Εύστοχος ο Μιχαήλ και 0-2! Έπιασε... τον Σικόρσκι στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ με 23 γκολ!

53' Πέναλτι για τον Διγενή, ανατράπηκε ο Κυπριανού

54' Ο... παθών ανέλαβε την εκτέλεση, η μπάλα στο δοκάρι! Άτυχος ο Κυπριανού

57' Νέα ευκαιρία για τον Διγενή. Ο Μπρατσιάνι από πλάγια θέση στην περιοχή έκανε το σουτ, σε ετοιμότητα ο Παναγή!

61΄ Νέα ευκαιρία για τον Διγενή με τον Νεοφύτου που έκανε το σουτ εκτός περιοχής με τον Παναγή να εκτινάσσεται και να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ

-Καλύτερος ο Διγενής μετά το 2ο γκολ του Οθέλλου, χάνει ευκαιρίες για να μειώσει το σκορ. Έχει κλείσει τον Οθέλλο στην περιοχή του

69΄ Ξανά ευκαιρία ο Διγενής. Εξ επαφής κεφαλιά του Κυπριανού από τη μικρή περιοχή, η μπάλα άουτ

75΄ Ισορρόπησε στα τελευταία λεπτά ο Οθέλλος και κυκλοφορεί τη μπάλα

78' Αλλαγές για τον Διγενή… Μιχαήλ και Γιωργκάτζης στις θέσεις των Νεοφύτου και Παναγιώτου

80΄ Αλλαγές για τον Oθέλλο. Ράσπας και Χατζηγιαννακού στις θέσεις των Μπιέλομπρκ και Μιχαήλ

82΄ ΓΚΟΛ/Μειώνει ο Διγενής με τον Αντωνίου! Ο σκόρερ ελίχθηκε ωραία ξεφεύγοντας από τους αντιπάλους του και με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής μείωσε και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς

86΄ Αλλαγή για τον Διγενή. Στη θέση του Μπρατσιάνι ο Χατζηγεωργίου

89΄ Αλλαγή για τον Οθέλλο. Ο Νικηφόρου στη θέση του Φιάκα

+5 λεπτά

90+3 Τρομερή ευκαιρία για τον Οθέλλο με τον Ράσπα, να μην μπορεί να νικήσει τον Χατζηαδαμίδη

-Ο Διγενής έχει αφήσει χώρους πίσω και ο Οθέλλος το εκμεταλλεύεται. Κέρδισε φάουλ στη γωνιά του κόρνερ και κάνει καθυστερήσεις