Ομόνοια Αραδίππου-Ολυμπιακός: Αγκαλιά με την άνοδο με γκολ του Ποντικού στο 90+1! (φώτος)

Χάρη στο χρυσό γκολ του Ποντικού στο 90+1’ η Ομόνοια Αραδίππου πήρε το ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό και σκαρφάλωσε στη 2η θέση με 52 βαθμούς.

Πλέον, αγκαλιά με την ιστορική άνοδο η ομάδα της Αραδίππου, σκούρα τα πράγμα τα για τους μαυροπράσινους της Λευκωσίας που έμειναν στους 47 βαθμούς.

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό μέρος, σχεδόν όλος ο αγώνας κύλησε σε ρηχά νερά από πλευράς φάσεων και ποιότητας. Ελαφρώς καλύτερος στο Α’ μέρος ο Ολυμπιακός, ισορροπημένο το Β’ μέρος. Όπως κυλούσε η αναμέτρηση ήταν ξεκάθαρο ότι όποια ομάδα θα πετύχαινε  γκολ θα έπαιρνε και την πολύτιμη νίκη. Με τη χρυσή αλλαγή τον Ποντικό στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 90+1’ οι γηπεδούχοι τα κατάφεραν. Πανζουρλισμός και πανηγύρια στο γκολ με τους από τους φίλους της Ομόνοιας Αραδίππου που κατέκλεισαν το γήπεδο.

-Για το δεύτερο γκρουπ ΜΕΑΠ-Διγενής Μόρφου 0-2 (32' Γκουγκουρής, 90+4 Χατζηδημητρίου)

Στο δημοτικό στάδιο Αραδίππου ήταν ο Χρίστος Χαραλάμπους και στην περιγραφή ο Παναγιώτης Χριστοφή...

Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

αρ

-Κατάμεστο το γήπεδο από τους φίλους της Ομόνοιας Αραδίππου. Με καπνογόνα και φωτοβολίδες υποδέχθηκαν την ομάδα τους.

5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

10’ Με την θερμή υποστήριξη του κόσμου τους σταδιακά οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Συντηρητικό παιχνίδι από πλευράς Ολυμπιακού που με τη σειρά του θέλει να φέρει το ματς στα μέτρα του.

14’ Αργός ο ρυθμός και κλειστό γενικά παιχνίδι. Απουσιάζει μέχρι στιγμής η μεγάλη φάση.

29’ Καλή στιγμή για την Ομόνοια Αραδίππου με τον Ανθίμου να κάνει το επικίνδυνο γύρισμα, όμως ο Ντραμέ πριν η μπάλα φτάσει στον Αβράαμ έδιωξε σε κόρνερ.

34' Απόλυτα ισορροπημένο το ματς.

39’ Κίτρινη στον πάγκο των γηπεδούχων και συγκεκριμένα στον αναπληρωματικό τερματοφύλακα Σακκά για διαμαρτυρίες.

45' Δύο λεπτά καθυστερήσεων.

ημιχ

Τέλος Α' ημιχρόνου: Μέτριο έως κακό ποιοτικά Α' ημίχρονο με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται και να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου-μονομαχιών.

46’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Εντού, έξω Χαραλάμπους.

54' Ίδιο το σκηνικό στην επανάληψη όπως και στο Α' ημίχρονο. Χωρίς φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

57’ Κίτρινη στον Ντραμέ για διαμαρτυρίες.

οικο

58’ Κίτρινη και στον πάγκο του Ολυμπιακού και συγκεκριμένα στον Οικονομίδη επίσης για διαμαρτυρίες.

62' Απειλεί η Ομόνοια Αραδίππου με τον Ανθίμου. Πρώτη τελική στο στόχο στο ματς.

63’ Δεν δείχνουν διατεθειμένες να ρισκάρουν οι δύο ομάδες. Επιλέγουν τις σίγουρες πάσες και την ασφάλεια στα μετόπισθεν.

70’ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό σε σουτ του Ρενάτο Σάντος. Η μπάλα κτύπησε στον Ανθίμου και πέρασε έξω.

71’ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Λίμα, έξω ο Έντσον.  Μέσα ο Ασημένος, έξω ο Ανσού.

72’ Κόκκινη στον πάγκο της Ομόνοιας Αραδίππου. Την δέχθηκε ο Παρασκευάς Κόκκινος.

73’ Πιέζει στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός.

76’ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια Αραδίππου. Μέσα οι Αναστασίου και Ποντικός, έξω οι Κουμπαρή και Κύπρου.

80' Αλλιώτικο πλέον σκηνικό αφού οι δύο ομάδες άνοιξαν τις αγωνιστικές τους γραμμές και ψάχνουν το γκολ της λύτρωσης.

81' Ξεκάθαρο το άγχος στις κινήσεις των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

84’ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια Αραδίππου. Μεκκαουί και Κουρούπης στις θέσεις των Ανθήμου και Σιήκκη.

86' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό που ρισκάρει στα τελευταία λεπτά. Μέσα ο Μυτίδης αντί Σάντος.

89’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα Ευτυχίδης, έξω ο Εντού.

90' Εφτά λεπτά καθυστερήσεων.

ποντι

90+1' ΓΚΟΛ 1-0 η Ομόνοια Αραδίππου και πανζουρλισμός στο γήπεδο.  Σκόρερ ο Ποντικός με κεφαλιά!

90+3’ Αγκαλιά με την ιστορική άνοδο η Ομόνοια Αραδίππου.

90+4’ Αλλαγή για την Ομόνοια Αραδίππου. Μέσα Ο Τζιάμης, έξω ο Καλλής.

πανζ

90+5’ Ντελίριο ενθουσιασμού στην εξέδρα των γηπεδούχων. Αρκετοί μάλιστα δεν κρύβουν την συγκίνηση τους.

90+6' Όλα για όλα για το γκολ της ισοφάρισης ο Ολυμπιακός. Αμύνεται με πεντάδα η Ομόνοια Αραδίππου για να κρατήσει το πολύτιμο σκορ.

90+7' Επιπλέον καθυστερήσεις αφήνει ο διαιτητής λόγω των πανηγυρισμών στο γκολ.

90+8' Περίλυπος ο Πάμπος Χριστοδούλου στο πάγκο αφού δεν πιστεύει ότι η ομάδα του θα δεχθεί την ήττα.

Τέλος Αγώνα: Μια ανάσα από την άνοδο η Ομόνοια Αραδίππου. Ήττα και στο -4 ο Ολυμπιακός που βλέπει την άνοδο να απομακρύνεται.

Ομόνοια Αραδίππου: Σακκά, Αβραάμ, Άρνολτ, Φώτη, Σιηκής (76' Κουρουπής), Κύπρου (76' Ποντικός), Χαβέλκα, Άνθημου (84' Μεκκαουί), Θεοχάρους, Καλλής (90+4' Τζιάμης), Κουμπαρή (76' Αναστασίου).

Ολυμπιακός: Ολιβέιρα, Εμπαλό, Στεφάν, Ζευκής, Ντραμέ, Φραγκόσο, Χαραλάμπους (46' Εντού/ 89' Ευτυχίδης), Ναβάρο, Ανσού (71' Ασημένος), Σάντος (86' Μυτίδης), Έτσον (71' Λίμα).