Διγενής-Ολυμπιακός: Κορυφή με τριάρα (φώτος)

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορία ο Ολυμπιακός επικράτησε στο Μακάρειο 0-3 του Διγενή Ακρίτα και προσωρινά με 18 βαθμούς έπιασε κορυφή. Στους 14 παρέμενε η ομάδα η ομάδα της Μόρφου.

Τα γκολ των μαυροπράσινων πέτυχαν οι Μορέιρα (26’), Τριάνα με πέναλτι (72’) και Τεσέιρα (89’).

-Πρώτο σφύριγμα και… σέντρα στην αναμέτρηση.

2' Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά.

5' Πρόθεση του Διγενή να δώσει χώρο και να κτυπήσει στην κόντρα επίθεση. Στην αντίπερα, ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή στα πόδια του και με πολλές πάσες προσπαθεί οργανωμένα να βρει τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία.

6’ Πρώτη τελική στο ματς σε πλασέ του Οικονομίδη από το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο έξω.

12’ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ζευκή μετά από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Διγενή να βγαίνει μόνος αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν αδύναμο και μπλόκαρε σταθερά ο Θεοκλή.

13’ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς στον Αντωνίου.

16’ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Εντελώς αφύλακτος ο Οικονομίδης από το ύψος του πέναλτι έκανε την κεφαλιά όμως ο Θεοκλή εντυπωσιακά έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα.

20' Ο Ολυμπιακός έχει αναλάβει τον έλεγχο και βρίσκεται συνεχώς στην επίθεση.

21’  Άλλη μια ευκαιρία καταγράφεται για τον Ολυμπιακό. Ο Μορέιρα έκανε την συρτή σέντρα στην περιοχή, ο Ζευκή έκανε με τη μία το πλασέ όμως η μπάλα έφυγε προς δυσαρέστησή του λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

26' ΓΚΟΛ 0-1 ο Ολυμπιακός με σκόρερ τον Μορέιρα. Οι φιλοξενούμενοι εξαργυρώνουν την υπεροχή τους ανοίγοντας το σκορ. Η φάση ξεκίνησε με τον Άπια να δίνει στην περιοχή στον Οικονομίδη, αυτός έκανε το δυνατό σουτ, ο Θεοκλή απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα πήγε στον Μορέιρα που εντελώς μόνος την έσπρωξε στα δίκτυα.

-Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Μορέιρα.

36' Ο Διγενής φαίνεται να μην έχει τις επιλογές να αντιδράσει και να φτιάξει προϋποθέσεις για την ισοφάριση. Ο Ολυμπιακός από την άλλη ελέγχει απόλυτα το ματς αν και έχει ρίξει ρυθμό στα τελευταία λεπτά.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

46' Ξεκίνημα με μια αλλαγή για τον Ολυμπιακό αφού ο σκόρερ της ομάδας Μορέιρα δεν μπόρεσε να ξεπεράσει ένα πρόβλημα που αποκόμισε λίγο πριν την ανάπαυλα.  Μέσα ο Ασημένος.

49' Μπήκε ορεξάτα και στο Β' μέρος ο Ολυμπιακός που ψάχνει ένα γρήγορο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη.

50' Πρώτη τελική για το Διγενή σε σουτ του Νικολάου!

53' Άνοιξε το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.

60' Ανέβηκε ο Διγενής και στα τελευταία λεπτά έχει περισσότερες επιθετικές απαιτήσεις.

67' Τριπλή αλλαγή για το Διγενή. Μέσα ο Νεοφύτου, έξω ο Γκουγκούρης. Μέσα ο Άνθιμου, έξω Μασάνκα. Μέσα ο Παπαχαραλάμπους, έξω ο Νικολάου.

69' Πέναλτι κερδίζει ο Ολυμπιακός σε χέρι του Πηλαβά. Ο Ανδρέας Τεχράνυ Ανδρέας ήταν κοντά στην φάση και έδειξε την άσπρη βούλα.

72' ΓΚΟΛ 0-2 ο Ολυμπιακός. Ο Τριάνα με ψύχραιμη εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

76' Με τον αέρα των δύο γκολ ο Ολυμπιακός είναι αγκαλιά με τη νίκη. Απογοητευμένος παρουσιάζεται ο Διγενής αφού δέχθηκε το 0-2 στο χρονικό σημείο που ήταν σε άνοδο και έψαχνε την ισοφάριση.

79' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Εντού στη θέση του Ζευκή.

81' Καλή στίγμη για τον Διγενή με σέντρα-σουτ του Άνθιμου. Ψάχνουν το γκολ της μείωσης οι γηπεδούχοι ώστε να μπουν ξανά στο παιχνίδι.

85' Διπλή αλλαγή για το Διγενή. Ναμπί και Ντονκόρ στις θέσεις των Χατζηκωνσταντή και Στυλιανίδη.

87' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, Μέσα ο Τεσέιρα, έξω ο Άπια.

89' ΓΚΟΛ 0-3 ο Ολυμπιακός με σκόρερ Τεσέιρα. Καθαρίζουν το ματς οι μαυροπράσινοι με τον Τεσέιρα που πριν από δύο λεπτά μπήκε ως αλλαγή.

90’ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό.  Έξω Οικονομίδης και Ιωάννου, μέσα οι Ντομίνγκες και Παυλίδης.

90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων. Όλα έχουν κριθεί.

Τέλος αγώνα, επιστροφή στις επιτυχίες για τον Ολυμπιακό.

ΔΙΓΕΝΗΣ: Θεοκλή, Πηλαβάς, Νικολάου (67' Παπαχαραλάμπους), Νάντο, Μασάνκα (67' Άνθμου), Χατζηκωνσταντή (85' Ναμπί), Γκουγκούρης (67' Νεοφύτου), Αντωνίου, Χατζηδημητρίου, Στυλιανίδης (85' Ντονκόρ), Κοστίν

Στον πάγκο: Αριστείδου, Αθανασιάδης, Ναμπί, Νεοφύτου, Καϊάφας, Άνθιμου, Ντονκόρ, Τσόκκας, Παπαχαραλάμπους, Κουκοδήμος, Πελετιές, Χατζηβασιλείου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ολιβέιρα, Τζούνιορ, Μπατζί, Ζευκή (79' Εντού), Τριάνα, Χαραλάμπους, Χριστοφή, Οικονομίδης (90' Ντομίνγκες), Ιωάννου (90' Παυλίδης), Άπια (87' Τεσέιρα), Μορέιρα (46' Ασημένος)

Στον πάγκο: Πέτρου, Χριστοφόρου, Καϊάφας, Εντού, Ασημένος, Παυλίδης, Ντομίνγκες, Καρβάλιο, Τεσέιρα, Γαβριήλ, Χατζηνικολάου, Τσοποζίδης

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωνσταντίνου Α. Κωνσταντίνος
4ος Διαιτητής: Κάττου Ιωάννης