ΕΝΠ - Ερμής: Στα προημιτελικά με πεντάρα! (φώτος)

Πανηγυρική πρόκριση στους "8" του κυπέλλου για την ΕΝΠ. Στην ρεβάνς του 1-1, κέρδισε τον Ερμή με 5-0 στο "Τάσος Μάρκου" και περιμένει αντίπαλο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λαμί που έκανε χατ-τρικ (2', 62', 86'), με τους Οκκαρίδη (40') και Μπούριτς (67') να βάζουν τα άλλα δυο γκολ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά με γκολ στο 2ο λεπτό, δεν... κοίταξαν ποτέ πίσω και ο δείκτης του σκορ σταμάτησε να γράφει όταν έδειξε στο "5".

Το kerkida.net ήταν στο γήπεδο:

-Ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του πρώην Προέδρου της ΕΝΠ, Μάκη Μάρκου.

1ε2112εε12

-Ξεκίνησε το ματς.

3342325

-2' ΓΚΟΛ με το "καλησπέρα", 1-0 η ΕΝΠ! Κεφαλιά-πάσα του Μαυρουδή, ο Λαμί μόνος απέναντι στον Χρυσόστομου αστόχησε στο πρώτο πλασέ, ωστόσο πήρε το... ριμπάουντ και ήταν εύστοχος με την δεύτερη του προσπάθεια, σε κενή εστία.

-15' Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο, η ΕΝΠ έχει την κατοχή και τον έλεγχο, σε παθητικό ρόλο ο Ερμής.

-17' Σουτ του Καραμόκο, ο Ντα Σίλβα έβαλε την κόντρα, η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίκτυα αλλά ο Βεσελόφσκι έδιωξε σε κόρνερ.

-22' Ανέβηκε στα τελευταία λεπτά ο Ερμής, κρατάει μπάλα και δοκιμάζει κυρίως από δεξιά με τον Γεωργίου.

-32' Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ. Ο Λαμί μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπαλα λίγο έξω. Απέναντι στην μικρή περιοχή περίμενε μόνος ο Κατσιάρης, δεν τον είδε ο Γάλλος.

-38' Βικάριο και Οκκαρίδης συνεργάστηκαν ωραία, ο πρώτος έκανε το γύρισμα αλλά το πλασέ του Μαυρουδή ήταν αδύναμο, μάζεψε ο Χρυσοστόμου.

-40' ΓΚΟΛ για τη ΕΝΠ με τον Οκκαρίδη! Ο Λαμί ανέβηκε από δεξιά και πέρασε στον Κολοκούδια, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα, η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Οκκαρίδης πλάσαρε εύστοχα για το 2-0!

-47' Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ. Μετά από λάθος της άμυνας του Ερμή, ο Λαμί μόνος απέναντι στον Χρυσόστομου προσπάθησε να τον... κρεμάσει αλλά δεν βρήκε σωστά την μπαλα και η ευκαιρία χάθηκε.

-56' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Ναντίρ για δυνατό φάουλ στον Μαυρουδή.

δσσσσσσσηηη

-62' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ, ξανά με τον Λαμί! Ο Γάλλος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε εύστοχα με το αριστερό, νικώντας για δεύτερη φορά τον Χρυσοστόμου για το 3-0.

436346

67' ΓΚΟΛ ξανά για την ΕΝΠ! Λάθος του Χρυσοστόμου, ο Χαραλάμπους έκλεψε, ο Κωνσταντίνου έστρωσε και ο Μπούριτς σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα για το 4-0!

-80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, τυπικής διαδικασίας, η πρόκριση έχει κριθεί.

-86' ΓΚΟΛ 5-0 με τον Λαμί! Εξαιρετική ατομική προσπάθεια, άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο και από πλάγια θέση δεξιά εντός περιοχής, νίκησε τον Χρυσοστόμου για το προσωπικό του χατ τρικ!

-Τέλος, μια πολύ άνετη πρόκριση για τους βυσσινί.

ΕΝΠ: Βεσελόφσκι, Ντα Σίλβα, Πότση, Λουσέρο, Κολοκούδιας, Κατσιάρης, Μαυρουδής, Οκκαρίδης, Βικάριο Πρωτοπαπάς, Λαμί

Στον πάγκο: Κουτσού, Κρίστιαν, Ντούμπαγιτς, Κωνσταντίνου, Χαραλάμπους, Ηλία, Κοτσώνης, Μπούριτς, Ντρέκσα, Γιασουμή

Ερμης: Χρυσοστόμου, Λιασίδης, Καφατάρης, Γεωργίου, Παπαθανασίου, Άλμπερτ, Παρούτης, Καραμόκο, Μπουμ, Ατσαχμπάρ, Κυριαλάνης

Στον πάγκο: Mέλκα, Πουτζιουρή, Οικονόμου, Ζαβός, Χαραλάμπους, Μανέ, Αδάμου, Μάρβιν, Αντωνίου, Δανιήλ, Ντιούφ, Φρανκ

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
Παρατηρητής: Τράττου Λεόντιος