ΕΝΠ - Νέα Σαλαμίνα: Ξανά... βυσσινί, με τον ίδιο τρόπο! (φώτος)

Βυσσινί... βάφτηκε και το δεύτερο  ντέρμπι ανάμεσα σε ΕΝΠ και Νέα Σαλαμίνα, με το ίδιο σκορ όπως και στο πρώτο!

Το απόγευμα του Σαββάτου (22/01) η Ένωση επικράτησε της 1-0 στο "Τάσος Μάρκου" με γκολ του Λουίς Ντα Σίλβα, όπως ακριβώς έκανε και στο ματς του πρώτου γύρου στο "Αμμόχωστος".

Καλύτερη στο πρώτο εικοσάλεπτο η Νεα Σαλαμίνα, ισορρόπησε στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου η ΕΝΠ και ευτύχησε να σκοράρει με τον Ντα Σίλβα.

Στην επανάληψη, η Νε Σαλαμίνα ξεκίνησε ξανά πιο δυνατα αλλά χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Βεσελόφσκι.

Αντίθετα η Ένωση ήταν η ομάδα που είχε τις σημαντικότερες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ.

Στους 35 βαθμούς η ΕΝΠ με δυο αγώνες λιγότερους, στους 32 έμεινε η Νέα Σαλαμίνα.

- Έναρξη στο ματς

4' Πρώτη φάση στον αγώνα. Εκτέλεση φάουλ του Φελίπε, κεφαλιά του Ντανίλο, σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι.

10' Δεκάλεπτο στο ματς με τη Νέα Σαλαμίνα να έχει την κατοχή και την ελαφριά υπεροχή.

12' Κάθετη του Χαραλάμπους στον Ηλία εντός περιοχής, βγήκε και μάζεψε την τελευταία στιγμή ο Κίσσας.

16' Σουτ του Χαραλάμπους από αριστερά εντός περιοχής, δύσκολα ο Κίσσας.

dfsdfdsfssdfs

18' Ωραία ενέργεια του Δημητρίου από αριστερά και σουτ με το δεξί, με διπλή προσπάθεια ο Βεσελόφσκι.

23'Μειωθηκε αρκετά ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά, τίποτα αξιόλογο και μπροστά απ' τις δύο εστίες.

26' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Σέντρα του Ντανίλο από δεξιά, κεφαλιά - ψαράκι του Καρλίτος από κοντά, λίγο έξω η μπάλα.

28' Σειρά της ΕΝΠ να απειλήσει. Εκτέλεση φάουλ του Χαραλάμπους από δεξιά, κεφαλιά του Χριστοφή, έπεσε και μπλόκαρε ο Κίσσας.

φσδφσδφσδφδφδφσδφσδ

33' Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ, ατομική προσπάθεια του Χαραλάμπους και δυνατό σουτ, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κίσσας.

36' Στο έδαφος ο Ντρέκσα, έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς ΕΝΠ για πέναλτι, "παίζεται" απ' τον ρεφ Φωτίου.

38' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ με τον Ντα Σίλβα και 1-0! Εκτέλεση κόρνερ του Χαραλάμπους από δεξιά, φάση διάρκειας στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας και ο Ντα Σίλβα με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίκτυα του Κίσσα για το 1-0! Φωνές από πλευράς φιλοξενούμενων για επιθετικό φάουλ.

σδφφσδφσφσδφσφσδ

43' Αναγκαστική αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ανδρέου αντί του τραυματία Μαργκάσα.

Ημίχρονο. Μπροστά η ΕΝΠ με το γκολ του Ντα Σίλβα.

Εναρξη Β' ημιχρόνου

51' Μακρινό σουτ του Λουσέρο, σταθερά ο Κίσσας.

52' Κεφαλιά του Ντιακιτέ από κοντά, σε ετοιμότητα ο Βεσελόφσκι.

53' Αλλαγή για τη Νεα Σαλαμίνα. Κουμουρή αντί Μιγκελίτο.

57' Πολύ καλή στιγμή για την ΕΝΠ, σουτ του Μαυρουδή από κοντά, έδιωξε σωτήρια ο Κίσσας.

ωφγηφγηγφηφγ

61' Ωραία ατομική προσπάθεια του Ηλία από αριστερά και γύρισμα στην περιοχή, ο Χαραλάμπους έκανε το σουτ αλλά ο Κίσσας ήταν ξανά σταθερός.

67' Αναγκαστική αλλαγή για την ΕΝΠ, ο Πότση αντί του τραυματία Κοτσώνη.

67' Αλλαγή και για τη Νέα Σαλαμίνα. Πικής αντί Φελίπε.

71' Διπλή αλλαγή για την ΕΝΠ. Κωνσταντίνου και Λαμί μέσα, Οκκαρίδης και Μαυρουδής έξω.

75' Μπήκαμε στο τελευταίο τέταρτο, κρατάει μπάλα η Νέα Σαλαμίνα στα τελευταία λεπτά και εντείνει τις προσπάθειες της για ισοφάριση.

80' Ανέβηκαν οι τόνοι στο ντέρμπι, σε κατοχή υπέρ της ΕΝΠ ο Λουσέρο πέταξε την μπαλα έξω αφού υπήρχε συμπαίκτης του στο έδαφος. Οι παίκτες της Νέας Σαλαμίνας δεν επέστρεψαν την μπάλα και ξεκίνησαν επίθεση, κάτι που έφερε την έντονη διαμαρτυρία σε πάγκο και κερκίδα της ΕΝΠ.

82' Διπλή αλλαγή για την ΕΝΠ, Ντούμπαγιτς και Κατσιάρης μέσα, Ηλία και Λουσέρο έξω.

83 ' Σουτ του Λαμί από καλή θέση εντός περιοχής, στα χέρια του Κίσσα.

85 ' Δοκάρι για την ΕΝΠ! Εκτέλεση κόρνερ του Κατσιάρη από δεξιά, κεφαλιά του Λαμί, στο οριζόντιο δοκάρι και έξω μπάλα.

87' Δυνατό σουτ του Πική, δύσκολα σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι. Πολύ καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα.

ΕΝΠ: Βεσελόφσκι, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Χαραλάμπους, Ηλία, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Μπούριτς, Ντρέκσα, Οκκαρίδης.

Στον πάγκο οι Κουτσού, Πότση, Κατσιάρης, Ντούμπαγιτς, Μέιρα, Κολοκούδιας, Κωνσταντίνου, Γκερεμπένιτς, Βικάριο, Πρωτοπαπάς, Λαμί.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Παύλου, Δημητρίου, Φελίπε, Ντιακιτέ, Μαργκάσα, Μιγκελίτο, Κυριάκου, Κάρλος, Ντανίλο, Τολεμές

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Σεργίου, Ανδρέου, Πική, Κουμουρής, Παντελή, Παπουής, Παντελή, Παπουής, Παπακυριακού, Νικολάου, Χρίστου, Χατζηαντώνη