Πρεμιέρα με… μηδέν στο ντέρμπι (φώτος)

Πρεμιέρα με… μηδέν στο ντέρμπι  (φώτος)

Στο 0-0 έμειναν στο “Τάσος Μάρκου” ΕΝΠ και Ερμής στην αυλαία για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος β΄Κατηγορίας.

Το παιχνίδι είχε λιγοστές φάσεις με την Ένωση να δείχνει πως ήθελε περισσότερο τη νίκη χωρίς όμως να φτιάξει ευκαιρίες παρά την εδαφική της υπεροχή.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία. Ο Ερμής με κεφαλιά του Ντιούφ και απόκρουση του Βεσελόφσκι και η Ένωση με σουτ του Μέιρα που απέκρουσε ο Μέλκας.

Στο δεύτερο μέρος καλύτερη ήταν η Ένωση όμως δυσκολευόταν να βρει φάσεις αφού ο Ερμής αμυνόταν πολύ καλά και δεν άφηνε διαδρόμους. Οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να σκοράρουν κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Καραμόκο ενώ έδειξαν ότι συμβιβάζονταν με το Χ στο β' μέρος και το κατάφεραν.

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα…

- Έναρξη του αγώνα

3' Πρώτο σουτ για την Ένωση... Σουτ του Μπούριτς από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.

10’ Άρχισε έχοντας την πρωτοβουλία η Ένωση σιγά σιγά όμως ισορρόπησε ο Ερμής και προσπαθεί να γίνει απειλητικός.

11' Κίτρινη στον Ντιούφ που έκανε φάουλ σε εναέρια μονομαχία.

18΄Η ΕΝΠ κρατάει περισσότερο την μπάλα όμως χωρίς να βρει μέχρι στιγμής διαδρόμους προς την αντίπαλοι εστία.

21' Ευκαιρία για τον Ερμή! Ο Δανιήλ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, κεφαλιά ψαράκι του Ντιούφ και μεγάλη απόκρουση του Βεσελόφσκι.

34' 55% η κατοχή για την Ένωση, 45% για τον Ερμή.

37' Χαμηλό το τέμπο στο παιχνίδι. Παιχνίδι κέντρου και αρκετά φάουλ.

39' Ευκαιρία για την Ένωση! Ωραία προσπάθεια και σουτ του Μέιρα εκτός περιοχής, ο Μέλκας αποκρούει σε κόρνερ!

43' Καλύτερος ο ρυθμός μετά την ευκαιρία της Ένωσης.

44' Κίτρινη στον Χριστοφή γιατί ανέκοψε με φάουλ τον Σάσι σε αντεπίθεση.

45' Ένα λεπτό η καθυστέρηση

Τέλος ημιχρόνου/Με πολλές μονομαχίες και λίγες φάσεις το πρώτο μέρος. Η Ένωση είχε περισσότερο την κατοχή της μπάλας με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή ευκαιρία. Ο Ερμής με κεφαλιά του Ντιούφ και απόκρουση του Βεσελόφσκι και η Ένωση με σουτ του Μέιρα που απέκρουσε ο Μέλκας.

- Πρώτη αλλαγή για τον Ερμή… Καραμόκο στη θέση του Μόμο Σάσι

- Έναρξη β΄μέρους

48' Κίτρινη στον Καραμόκο γιατί χρησιμοποίησε τον αγκώνα του σε εναέρια μονομαχία

50' Χαμηλό το τέμπο στο ξεκίνημα του β΄μέρους. Πιο κινητικός ο Ερμής μέχρι στιγμής.

53' Σουτ του Πότση εκτός περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ.

56’  Αλλαγές για την Ένωση… Λάμι και Ντα Σίλβα στη θέση των Κοτσώνη και Χριστοφή

57' Ανέβηκε αρκετά η Ένωση. Έχει πλέον την κατοχή και γυροφέρνει στην περιοχή του Ερμή.

60’ Αλλαγή για τον Ερμή... Παρούτης στη θέση του Πουτζιουρή

63' Φάση για τον Ερμή... Ο Καραμόκο έφυγε από τα δεξιά στην αντεπίθεση μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

65' Η Ένωση έχει την πρωτοβουλία όμως δυσκολεύεται να βρει ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Ερμή.

68' Κίτρινη στον Μαρίνο Σατσιά για διαμαρτυρίες.

69’ Στο έδαφος ο Δανιήλ που τραυματίστηκε μετά από διεκδίκηση της μπάλας.  Θα πραγματοποιηθεί αναγκαστική αλλαγή για τον Ερμή.

70' Αλλαγή για τον Ερμή. Ο Μπουμ στη θέση του Δανιήλ

76' Σουτ του Παρούτη από πλάγια αριστερά στο ύψος της περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ.

76’ Καλή φάση για την Ένωση... Γυριστή κεφαλιά του Οκκαρίδη μέσα στην περιοχή, η μπάλα όμως καταλήγει έξω.

78’ Αλλαγή για την ΕΝΠ… Ο Ηλία στη θέση του Βικάριο

80' Ωραία προσπάθεια του Ντα Σίλβα, που έκανε το σουτ εντός περιοχής όμως κόντραρε σε αμυντικό. Καλύτερη η Ένωση από τον Ερμή.

80’ Κίτρινη στον Μπρους

81’ Αλλαγή για την ΕΝΠ… Κατσιαρής στη θέση του Μέιρα

83’ Εκτέλεση φάουλ του Μπούριτς από καλή θέση, η μπάλα ψηλά άουτ

86’ Κίτρινη στον Λουσέρο.

86΄Αλλαγή για τον Ερμή… Ο Μανέ  στη θέση του Μάρβιν.

89' Μεγάλη φάση για τον Ερμή... Ο Καραμόκο έκλεψε την μπάλα και μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα όμως προ του Παρούτη οι παίκτες της ΕΝΠ έδιωξαν σε κόρνερ.