Ομόνοια Αραδίππου - ΕΝΠ: Μεγάλη νίκη και κορυφή για την Αραδίππου

Σπουδαία νίκη για την Ομόνοια Αραδίππου στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στην ΕΝΠ με 2-0, για την 3η αγωνιστική της β' φάσης του πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας. Κύπρου και Αβραάμ οι σκόρερ για την Αραδίππου. Σημαντικό τρίποντο για την Ομόνοια που ανέβηκε (έστω και προσωρινά) στην πρώτη θέση.

• Ολυμπιακός - Αγία Νάπα: Αρχικά είχαμε προσωρινή διακοπή, εν τέλει ο αγώνας διακόπηκε οριστικά λόγω του πυλώνα που έσβησε - Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά

*Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε ζωντανά το ντέρμπι στη Λάρνακα...

-Έναρξη

k

-6' Ο Άνθυμου ανέβηκε από δεξιά, έκανε και το γύρισμα. Καμία ανησυχία για τον Ντραγκόγεβιτς που μάζεψε τη μπάλα.

-10' Κερδισμένο φάουλ για την Ένωση. Ο Θεοχάρους έκανε φάουλ στον Χαραλάμπους, σε καλό σημείο για τους φιλοξενούμενους.

-11' Ο Μέιρα εκτέλεσε απευθείας. Η μπάλα κόντραρε στο τοίχος, κερδισμένο κόρνερ για την Ένωση.

-12' Εκτέλεσε το κόρνερ ο Μέιρα, έμεινε ανεκμετάλλευτο αφού ο Σακκάς μπλόκαρε σταθερά.

-14' Κίτρινη κάρτα στον Σαμπού, πήγε πολύ επικίνδυνα στον Αναστασίου.

-16' Ο Αναστασίου σέντραρε, ο Καλλής πήρε την κεφαλιά. Ο Ντραγκόγεβιτς μάζεψε.

(Σχόλιο) Σε αυτό το πρώτο εικοσάλεπτο, δεν είχαμε κάποια ιδιαίτερη φάση εκτός από την κεφαλιά του Καλλή στο 16'. Είναι κυρίως παιχνίδι κέντρου, με αρκετές πάσες. Επιφυλακτικές οι δύο ομάδες που προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

-22' Σουτ του Χαβέλκα, πολύ άστοχο όμως.

-23' Η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι και την Ομόνοια! Ο Κύπρου πάτησε περιοχή από δεξιά, έκανε το κοντινό πλασέ με τον Ντραγκόγεβιτς να αποκρούει με το δεξί του πόδι.

-24' Πτώση του Φώτη στην περιοχή... τίποτα λέει ο ρεφ. Συνεχίζεται το παιχνίδι.

-28' Σουτ από τον Δανιήλ, άστοχο καθώς η μπάλα πήρε αρκετό ύψος και πέρασε πάνω από την εστία.

-30' Λάθος στην άμυνα της Ένωσης από τον Λουσέρο. Ο Κύπρου εκτός ισορροπίας, επιχείρησε το σουτ. Κανένα αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους.

-32' Πρώτη επιθετική προσπάθεια από πλευράς βυσσινί! Ο Γεωργίου δοκίμασε το σουτ, η μπάλα στα χέρια του κίπερ.

-36' Κίτρινη στον Μέιρα.

-39' ΓΚΟΛ 1-0 για την Ομόνοια Αραδίππου! Λάθος εκτίμηση από την άμυνα της Ένωσης, ο Κύπρου ανέβηκε από δεξιά και με σουτ εντός περιοχής άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

-43' Μικροδιακοπή, ο Άνθυμου στο έδαφος και περνά για λίγο εκτός αγωνιστικού χώρου.

-44' Επέστρεψε στον αγώνα ο παίκτης της Ομόνοιας Αραδίππου, όλα οκ συνεχίζει.

-Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-Ημίχρονο στη Λάρνακα.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-47' ΓΚΟΛ 2-0 για την Ομόνοια Αραδίππου. Ο Χαβέλκα έκανε το πλασέ με τον Ντραγκόγεβιτς να μην μπορεί να πάρει την μπάλα και ο Αβραάμ με νέο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0.

-52' Σουτ του Σαμπού η μπάλα έξω.

-58' Δυο αλλαγές για την ΕΝΠ. Εκτός οι Δανιήλ και Γεωργίου στις θέσεις τους οι Βουξένοβιτς και Μαυρουδής.

-65' Σουτ του Λουσέρο η μπάλα λίγο έξω.

-77' Έχει την κατοχή η ΕΝΠ, αλλά δυσκολεύεται να απειλήσει.

-80' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια Αραδίππου, έξω οι Κύπρου και Αβράαμ, μέσα οι Βασιλείου και Ποντικός.

-86' Σέντρα σουτ του Ποντικού, άστοχη.