Ομόνοια 29Μ-Εθνικός Άχνας: Πήρε το ντέρμπι και... δυνατά για άνοδο! (φώτος)

Νίκη που βάζει φωτιά στα βαθμολογικά δεδομένα του Α’ ομίλου του πρωταθλήματος Β΄ κατηγορίας πέτυχε η Ομόνοια 29Μ επικρατώντας με 1-0 του Εθνικού Άχνας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Με την επιτυχία τους αυτή οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 37 βαθμούς. Στους 39 βαθμούς παρέμειναν οι φιλοξενούμενοι.  Μετά από αυτό το αποτέλεσμα αναμένεται συναρπαστικό φινάλε για τα πολυπόθητα εισιτήρια ανόδου.

Σκόρερ του νικητήριου γκολ της Ομόνοιας 29Μ ο Ιωάννου με κεφαλιά στο 75’.

• ΕΔΩ τα αποτελέσματα νωρίτερα στη Β΄ Κατηγορία

- Έναρξη αγώνα

-Πέραν των χιλίων οπαδών της Ομόνοιας 29Μ έχουν φτιάξει πολύ ωραία ατμόσφαιρα

11΄ Παραμένει το 0-0

33' Μοιρασμένη η κατοχή

36΄ Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι... Σουτ του Σάκη Κύπρου από πλάγια θέση, ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε σε κόρνερ!

41' Βάζει περισσότερη πίεση η Ομόνοια 29Μ στα τελευταία λεπτά.

-Ημίχρονο στην αναμέτρηση (Αρκετά λάθη, μέτριο ποιοτικά το πρώτο 45λεπτο)

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στο β' ημιχρονο.

47' Ίδιο σκηνικό στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Αργός ρυθμός χωρίς επιτυχημένες επιθετικές προσπάθειες μπροστά στις δύο εστίες.

49’ Kαλή στιγμή για τους γηπεδούχους με κεφαλιά του Θεοδόση Κύπρου. Δύσκολα έδιωξε ο Μπογκαντίνοφ.

51’ Πιο επιθετικοί οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά ψάχνουν το γκολ. Αρκετά προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι δείχνουν να έχουν από την άλλη οι φιλοξενούμενοι.

56' Κίτρινη κάρτα στον Βάντερ. Έφτασε τις τρεις ο Βραζιλιάνος.

59' Κίτρινη στον Αρτεμίου για δυνατό μαρκάρισμα στον Βάντερ.

60’ Αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Φροξυλιάς στη θέση του Βασιλέιου.

61’ Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Ηλία στη θέση του Κούτσακου.

63’ Δοκάρι για την Ομόνοια 29Μ. Μετά από ωραία κάθετη πάσα του Φροξυλιά ο Κύπρου βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Μπογκαντίνοφ.

65’ Άνοιξε το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, πάνω – κάτω η μπάλα.

68’ Αλλαγή για την Ομόνοια 29Μ. Ο Αντωνίου στη θέση του Ματθαίου.

70’ Ευκαιρία για τον Εθνικό σε έξυπνο σουτ του Βάντερ. Δύσκολα σε κόρνερ ο Παπαστυλιανού.

75’ ΓΚΟΛ 1-0 η Ομόνοια 29Μ με κεφαλιά του Ιωάννου. Οι γηπεδούχοι μετουσιώνουν την υπεροχή τους στα τελευταία λεπτά σε γκολ.

-Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον αμυντικό της Ομόνοιας 29Μ.

78’ Μετά το γκολ προσπαθεί να αντιδράσει ο Εθνικός Άχνας.

80’ Τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπαθούν να ροκανίσουν το χρόνο κρατώντας το υπέρ τους προβάδισμα, ενώ οι φιλοξενούμενοι με βαθιές κυρίως μπαλιές επιχειρούν να βρουν διαδρόμους ώστε να φτάσουν στην ισοφάριση.

84’ Κίτρινη κάρτα στον Κύπρου.

85’ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια 29Μ. Οι Φώτη και Φιλίππου στις θέσεις των Σπύρου και Αρτεμίου.

86’ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Χαραλάμπους στη θέση του Κυπριανού.

87’ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Καλλένος στη θέση του Αλβαρίνιο.

88' Κρατούν το υπέρ τους προβάδισμα οι γηπεδούχοι.

89' Καλή στιγμή για τον Εθνικό σε σουτ του Ηλία.

90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεων.

91' Δραματικά τα τελευταία λεπτά.

Τέλος αγώνα. Μεγάλη νίκη για την Ομόνοια 29Μ.

Οι εντεκάδες:

Ομόνοια 29Μ: Παπαστυλιανού, Σπύρου, Ιωάννου, Ανδρέου, Αρτεμίου, Γαβριηλίδης, Κύπρου, Ματθαίου, Γκόμεθ, Βασιλείου, Δημητρίου.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Μαυραντώνης, Κονομής, Φροξυλιάς, Αντωνίου, Φιλίππου, Αβραάμ, Φώτη, Σιάθαασς, Σοφοκλέους, Κονομής, Ιωσηφίδης

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Γκοροπέυσεκ, Περατικός, Βιέιρα, Φαουστίνο, Χουντόμπιακ, Χαραλάμπους, Κυπριανού, Χριστοφή, Λίμα, Κούτσακος

Στον πάγκο: Πέτρου, Κέζος, Ηλία Κ., Ομπάμα, Χαραλάμπους Δ., Ηλία Α., Καλλένος, Ιωάννου, Κουσιάππα, Καλοφήρου, Σαββίδης, Ομπεγκμπέ

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
Α΄βοηθός: Βασιλείου Αδάμος
Β΄βοηθός: Στυλιανού Μάριος
Τέταρτος: Θεοδώρου Πάνος