Freedom24 ENY Διγενής-Ομόνοια Αραδίππου: Πρώτη νίκη με Λιάσο και… ξανά στο κόλπο ανόδου

Την πρώτη της νίκη μετά τρία παιχνίδια και πρώτη με τον Λιάσο Λουκά στον πάγκο πέτυχε η Freedom24 ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα επικρατώντας 1-0 της Ομόνοιας Αραδίππου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης  του Πρωταθλήματος  Β’ Κατηγορίας.

Δεύτερη σερί ήττα για την Ομόνοια Αραδίππου και παρέμεινε στους 40 βαθμούς.  Στους 35 ανέβηκε η Freedom24 ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα.

βαθμ

Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

2' Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά.

5' Με την πάροδο του χρόνου κερδίζουν μέτρα οι φιλοξενούμενοι.

7' Παιχνίδι κέντρου χωρίς ιδιαίτερες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες μέχρι στιγμής.

10’ Ευκαιρία για την Ομόνοια Αραδίππου με σουτ του Ποντικού λίγο έξω από την περιοχή, ο Κοντογιάννης έδιωξε σωτήρια. Στην επαναφορά ο Αβραάμ προσπάθησε να κάνει το τέλειωμα αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

13’ ΔΟΚΑΡΙ για την Freedom24 ENY Διγενής . Ο Ρουσιάς έπιασε από μακρινή απόσταση το δυνατό σουτ και η μπάλα κτύπησε με δύναμη στην εξωτερική πλευρά του οριζόντιου δοκαριού.

20’ Τελική για την Ομόνοια Αραδίππου σε σουτ του Καλλή. Η μπάλα λίγο έξω.

24’ Δεν είναι ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας του ο Λιάσος Λουκά. Φωνάζει συνεχώς από τον πάγκο και ζητά από τους παίχτες του να παίξουν πιο γρήγορα και να έχουν καθαρό μυαλό στην τελική πάσα.

27’ Σέντρα από τον Ποντικό από δεξιά, ο Χριστοδούλου με κεφαλιά έδιωξε πριν αυτή πάει στον Ανθίμου που καραδοκούσε.

28’ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια Αραδίππου. Ο Ανθίμου έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Αβραάμ εντελώς μόνος από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

33’ Καλύτερη η Ομόνοια Αραδίππου στα τελευταία λεπτά έχει κερδίσει όλες τις μονομαχίες και πιέζει για το γκολ.

38’ Ασυνεννοησία στην  άμυνα  της Ομόνοιας Αραδίππου ο Θεοχάρους έδιωξε την τελευταία στιγμή.

40’ Κεφαλιά του Ρουσιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τιάγκο, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

41' Ζήτησε πέναλτι η γηπεδούχος ομάδα για ανατροπή του Μπεν Γιαμάλ

45' Ένα λεπτό καθυστερήσεων.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:  Καλύτεροι φιλοξενούμενοι στο μεγαλύτερο διάστημα έχοντας την κατοχή για τις περισσότερες ευκαιρίες για γκολ.  Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετά θέματα στην δημιουργία όμως είχαν να επιδείξουν στην μοναδική του φάση δοκάρι σε σουτ του Ρουσιά.

46' Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

55’ Πανομοιότυπο το σκηνικό με το Α’ ημίχρονο. Παιχνίδι κέντρου χωρίς ιδιαίτερη δραστηριότητα μπροστά στις δύο εστίες.

58’ Αλλαγή για την Ομόνοια Αραδίππου. Έξω ο Ανθίμου, μέσα ο Μεκκαουί.

ρουσια

63’ ΓΚΟΛ η ΕΝΥ ανοίγει στο σκορ με τον Ρουσιά. Μετά από σέντρα του Καρασάουσκς από αριστερά ο Ρουσιά με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Διαμαρτυρίες για οφσάιντ από πλευράς φιλοξενουμένων.

67’ Πλέον καλείται να επιτεθεί περισσότερο η Ομόνοια Αραδίππου για να φτάσει στην ισοφάριση.

69’Πήρε ψυχολογία η ΕΝΥ μετά το γκολ. Πολύ επικίνδυνη

λιασ

71’ Κίτρινη κάρτα στον Λιάσο Λουκά για διαμαρτυρίες.

72' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια Αραδίππου. Μέσα Οι Φώτη και Βασιλείου, έξω οι Ποντικός και Σιήκκης.

76’ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια Αραδίππου με τον Χαβέλκα να αστοχεί εντελώς μόνος με πλασέ από το ύψος του πέναλτι μετά από γύρισμα από δεξιά στην περιοχή.

77' Αλλαγή για την ΕΝΥ. Έξω ο Τιάγκο, μέσα ο Οικονομίδης.

81’ Αλλαγή για την Ομόνοια Αραδίππου. Έξω οι Καλλής και Κουρούπης, μέσα Κουμπαρής και Καραγιώργης.

86’ Τριπλή αλλαγή για την ΕΝΥ.  Έξω Χαραλάμπους, μέσα ο Χαλέκ. Έξω ο Καράσουσκς, μέσα ο Κκώστης. Μέσα και ο Γεωργίου.

88’ Μπήκαμε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, αρκετή αγωνία στους δύο πάγκους.

90' Έξι τα λεπτά καθυστερήσεων.

90+2’ Πιέζουν για το γκολ της ισοφάρισης οι φιλοξενούμενοι. Για την ώρα κρατούν οι γηπεδούχοι το προβάδισμά τους.

Τέλος αγώνα. Επιστροφή στις νίκες για την ΕΝΥ, δεύτερη σερί ήττα για την Ομόνοια Αραδίππου.

FREEDOM24 ENY ΔΙΓΕΝΗΣ: Κοντογιάννης,  Τζιάμα, Χριστοδούλου, Χερόν, Ρουσιάς, Χαραλάμπους (86'Μπεν Χαλέκ), Κρασάουσκς (86' Κκώστης), Οφοράντου, Κυριάκου, Τιάγκο (77' Οικονομίδης), Μπεν Γιαμάλ.

Στον πάγκο: Θεοδωράκης, Ντουρίν, Μουνίρ, Κβάτσουκ, Γεωργίου, Πάνκοφ, Οικονομίδης, Πουτζιουρή, Μαραγκός, Κκωστής, Τσουτσούκη, Πέτκοφ

ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Λ.Σακκά, Κουρουπής (81' Κουμπαρή), Ποντικός (72' Φώτη), Αβραάμ, Αναστασίου, Τζιχοάτα, Σιήκκης (72' Βασιλείου), Χαβέλκα, Ανθίμου (58' Μεκκαουί), Θεοχάρους, Καλλής (81' Καραγιώργη)

Στον πάγκο: Γ. Σακκά, Μεκκαουί, Κύπρου, Τσιάμης, Βασιλείου, Λοΐζου, Κουμπαρή, Γιαλλουρίδης, Καραγιώργη, Φώτη