Δύο στα δύο η Ομόνοια Αραδίππου (φώτος)

Η Ομόνοια Αραδίππου επικράτησε  4-3 της ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα στο πλαίσιο της 2ης στροφής του πρωταθλήματος Β’ κατηγορίας και έκανε το δύο στα δύο.

Αβραάμ με κεφαλιά (24’), Ριμπέιρο με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ (40’) και Ζεζίνιο (44’) που κρέμασε τον τερματοφύλακα από το κέντρο οι σκόρερ της ομάδας της Αραδίππου στο πρώτο μέρος.

Στο 50’ η ομάδα του Ύψωνα μείωσε σε 3-1 με δυνατό σουτ του Καρασάουσκς.

Από κει και πέρα, στο 55' o Ριμπέιρο με δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το 4-1.  Μετά από εκτέλεση φάουλ του Αναστασίου η μπάλα κτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ριμπέιρο με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και στο 61 ' μείωσαν με σκόρερ τον Λέκο, ενώ με αυτογκόλ του Λουκά στο 90’ διαμορφώθηκε το τελικό 4-3.

Αποθέωσαν τους ποδοσφαιριστές μετά το τέλος του αγώνα οι φίλοι της Ομόνοιας Αραδίππου.

αποθεωση ομο

Με νίκη άρχισαν τις υποχρεώσεις του οι γηπεδούχοι, ενώ οι φιλοξενούμενοι με ήττα.

-Πρώτο σφύριγμα και σέντρα στην αναμέτρηση...

2’ Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά.

6’ Μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση η Ομόνοια Αραδίπου που κυκλοφορεί την μπάλα και προσπαθεί να γίνει απειλητική.

15' Σαφώς καλύτεροι οι γηπεδούχοι που δημιούργησαν δύο καλές προϋποθέσεις. Σε παθητικό ρόλο μέχρι στιγμής η ομάδα του Ύψωνα.

17’ Ίδιο σκηνικό με τους γηπεδούχους να πιέζουν και τους φιλοξενούμενους να αμύνονται.

20' Πολύ καλή ευκαιρία για την ομάδα του Ύψωνα που έφυγε στην αντεπίθεση με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή του Μπούτνικ έδιωξε δύσκολα ο Σακκάς.

24' ΓΚΟΛ 1-0 η Ομόνοια Αραδίπου με κεφάλια του Αβραάμ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

35' Προσπαθούν να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι, όμως, με σχετική ευκολία ελέγχει την αναμέτρηση η Ομόνοια Αραδίππου.

39' Φάουλ σε πολύ καλή θέση για την Ομόνοια Αραδίππου. Ο Ριμπέιρο την ευθύνη εκτέλεσης.

40' ΓΚΟΛ 2-0 η Ομόνοια Αραδίππου. Ο Ριμπέιρο με εξαιρετική εκτέλεση στέλνει την μπάλα στα δίκτυα διπλασιάζοντας τα γκολ της ομάδας του.

Δείτε το μέσα από το φακό της ιστοσελίδας μας...

44' ΓΚΟΛ 3-0 η Ομόνοια Αραδίππου. Σπάνιας ομορφιάς γκολ με τον Ζεζίνιο να κρεμάει από το κέντρο τον τερματοφύλακα.

Τέλος πρώτου μέρους...

50'  ΓΚΟΛ 3-1 μειώνει η ομάδα του Ύψωνα. Σκόρερ ο Καρασάουσκς με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

55' ΓΚΟΛ 4-1 η Ομόνοια Αραδίππου. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Αναστασίου η μπάλα κτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ριμπέιρο με δυνατό σουτ έγραψε το 4-1.

61 ' ΓΚΟΛ 4-2 μειώνει η ομάδα του Ύψωνα με σκόρερ τον Καρασάουσκς.

65' Διαγώνιο σουτ του Ριμπέιρο σταθερά ο Ντουρίν.

70' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σιήκκη σε σώματα αμυνόμενου και κόρνερ.

75' Δύσκολα κάτι μπορεί να αλλάξει αφού η ομάδα του Ύψωνα δείχνει να μην μπορεί να μειώσει εκ νέου και να μπει ξανά στην διεκδίκηση αποτελέσματος.

82' Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο κρατάει με σχετική ευκολία το υπέρ της αποτέλεσμα η Ομόνοια Αραδίπου.

90' ΓΚΟΛ 4-3 μειώνει η ΕΝΥ με αυτογκολ του Λουκά και δίνει ενδιαφέρον στην αναμέτρηση στις καθυστερήσεις.

92’ Η ΕΝΥ πέτυχε γκολ στο με τον Καρασάουσκς αλλά ακυρώνεται ως οφσαιντ.

Τέλος αγώνα…

ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Λ.Σακκά, Παναγή, Αλαμπρίτης,  Αβραάμ (89΄ Μιχαήλ), Αναστασίου (63' Καλλής), Σιήκκης, Τζιαμής, Κουμπαρή, Ζεζίνιο (89' Μοδέστου), Ριμπέιρο (84' Σουλευμάν), Λοιζίδης

-Στον πάγκο: Παπαχαραλάμπους, Γ.Σακκά, Κουρουπής, Πάρκερ, Μοδέστου, Ακόστα, Μιχαήλ, Σουλευμάν, Βρόντης, Καλλής.

ΕΝΥ ΔΙΓΕΝΗΣ: Nτουρίν, Χαραλάμπους, Λέκο (80' Παχίπης), Μοροζιούκ (74' Σπόντας), Καρασάουσκς, Κωνσταντινίδης, Χατζηττοφής, Μήτας, Αραούχο, Ταράσοβς, Μπούτνικ

-Στον πάγκο: Νεσποσουντίνι, Ευσταθίου, Παχίπης, Χάνσεν, Σιαηλλής, Σπόντας, Γεωργίου, Μαραγκός, Λουκά

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αραούχο / Χατζηττοφή, Μόροζιουκ, Μπούτνικ, Παχίπης

Διαιτητής: Νικόλας Λιοτατής
Βοηθοί: Κυριάκος Σωκράτους, Πολύδωρος Χριστοδούλου