Το… μοίρασαν Ονήσιλος και Σαλαμίνα (φώτος)

Στο 1-1 έμειναν στο Δημοτικό Στάδιο Σωτήρας Ονήσιλος και Νέα Σαλαμίνα για την 3η αγωνιστική της Β΄Κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό με κεφαλιά του Φερέιρα ενώ ένα λεπτό αργότερα έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία. Στο 29ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα ισοφάρισε με σουτ του Φελίπε μετά από ωραία προσπάθεια του Κουμουρή.

Από εκεί και πέρα η Νέα Σαλαμίνα είχε τον έλεγχο και ασκούσε πίεση στον Ονήσιλο χωρίς όμως να βρει ευκαιρίες. Ένταση στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τον ρεφ να δείχνει κίτρινη στον πάγκο της Νέας Σαλαμίνας.

Στους 5 βαθμούς και στην 4η θέση ο Ονήσιλος, στους 4 και στην 6η θέση, η Νέα Σαλαμίνα σε τρεις αγώνες.

- Το παιχνίδι άρχισε στις 19:00

6' Φάουλ από τον Σωτηρίου ψηλά έξω η μπάλα

7' Σουτ από τον Παύλου μόλις έξω

10' Φάουλ του Γκολομπάρτ μόλις έξω

11' Κίτρινη  στον Δημητρίου για απρόσεκτο  μαρκάρισμα

12' Κεφάλια από τον Πική σταθερά ο Μέντες

23' ΓΚΟΛ 1-0 ο Ονήσιλος... Ωραία μεταβίβαση από τα δεξιά από τον Φωτίου, ο Φερέιρα μόνος στην μικρή περιοχή έκανε την κεφάλια και άνοιξε το σκορ.

24' Διπλή ευκαιρία για Ονησιλο πρώτα με Γκασάμα έκανε την ωραία ενέργεια μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ κι έδιωξε δύσκολα ο Κίσσας. Στην επαναφορά ο Φωτίου έκανε το σουτ και η μπάλα κόπηκε από αμυνόμενο στην πάνω γραμμή.

29' ΓΚΟΛ 1-1 η Σαλαμίνα. Σκόρερ ο Φελίπε με δυνατό σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή μετά από ωραία ενέργεια από τον Κουμουρή που του έστειλε συστημένη την μπάλα στο πόδι του.

43' Σουτ του Κουμουρή μέσα από την περιοχή, σταθερά ο Μέντες

Ημίχρονο στην αναμέτρηση. Ισοδύναμο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Ο Ονήσιλος προηγήθηκε με τη Νέα Σαλαμίνα να ισοφαρίζει γρήγορα και στη συνέχεια να είναι καλύτερη καθώς είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Έναρξη β μέρους

53' Αλλαγή για τον Ονήσιλο. Εξω Αμπρέου μέσα Μαυρουδή

55' Δεκάλεπτο στο 2ο μέρος χωρίς κάτι το ιδιαίτερο από τις δύο ομάδες. Η Σαλαμίνα κυκλοφορεί την μπάλα αλλά δεν απειλεί.

57' Κίτρινη στο πάγκο της Σαλαμίνας για διαμαρτυρία

60' Πλασέ του Κουμουρή σε πόδι αμυνόμενου και κόρνερ

62' Κίτρινη στο Σωτηρίου για δυνατό μαρκάρισμα στον Σέργιου

66' Σουτ του Μαργκάσα μέσα από την περιοχή και σε καλή θέση ψηλά έξω

68' Άρχισε να ασκεί περισσότερη πίεση η Σαλαμίνα και ο Ονησιλος προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους στην κόντρα επίθεση.

74' Αλλαγή για Σαλαμίνα. Μέσα Νικολάου, έξω Δημητρίου

Αλλαγή και για Ονησιλο. Έξω Φωτίου, μέσα Νικολάου

77' Σουτ από Μαργκάσα από ύψος της περιοχής μόλις έξω.

81' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα... Έξω Σεργιου, μέσα Χριστού

Πιέζει η Νέα Σαλαμίνα όμως χωρίς αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.

82' Κίτρινη στο Γκολομπάρτ

Διακοπή στην αναμέτρηση, στο έδαφος ποδοσφαιριστής του Ονησιλου και διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους. Κίτρινη στον πάγκο της Σαλαμίνας. Υπάρχει ένταση στα τελευταία λεπτά.

87' Κίτρινη για θέατρο στον Αμορίμ.

90+4 Σουτ του Γκολομπάρτ έξω. O Iσπανός προωθήθηκε στα τελευταία στάδια του αγώνα.

Ονήσιλος: Μέντες, Φωτίου, Φερέιρα, Γκασάμα, Χαβέλκα, Κάστανος, Αμορίμ, Κορέια, Σωτηρίου, Αμπρέου, Παπαγεωργίου

Στον πάγκο: Κωνσταντίνου, Κουμάσης, Ραγιάν, Κουλλούρης, Πιτσιλλίδης, Μαυρουδή, Νικολάου, Εφραιμίδης, Νέβες

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Σεργίου, Δημητρίου, Γκολομπάρτ, Παύλου, Κουμουρής, Μαργκάσα, Φελίπε, Μιγκελίτο, Ντιακιτέ, Πικής

Στον πάγκο: Δημητρίου, Ανδρέου, Χατζηπασχάλης, Λεμέσιος, Παπακυριακού, Νικολάου, Χρίστου, Καλογήρου, Νόλα