Τριάρα η Νέα Σαλαμίνα και ανεβαίνει (φώτος)

Η Νέα Σαλαμίνα νίκησε με 3-0 την Ολυμπιάς Λυμπιών στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Β' κατηγορίας. Ο Μιγκελίτο άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό για τους γηπεδούχους και στη συνέχεια μέσα σε δύο λεπτά "καθάρισαν" το ματς με τους Ντιακιτέ (41') και Ντανίλο (42'). Η Ολυμπιάς δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες αλλά ήταν άτυχη, σε αντίθεση με την Νέα Σαλαμίνα που ήταν αποτελεσματική. Σημαντική νίκη για τους "ερυθρόλευκους",  τόσο βαθμολογικά (14 βαθμούς), όσο και ψυχολογικά. Στους 14 βαθμούς παρέμεινε η Ολυμπιάς.

Το kerkida.net ήταν στο Στάδιο N. Papas Group «Αμμόχωστος - Επιστροφή»

-Σέντρα στο ματς.

-Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα.

-6' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα. Ο Μιγκελίτο από τα δεξιά με ωραίο συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

d

-13' Μακρινό σουτ του Ντανίλο έξω η μπάλα.

-15' Σουτ του Πάντα με το αριστερό ο Κίσσας μαζεύει.

-21' Διπλή ευκαιρία για την Ολυμπιάς. Ο Φάμπιο σέντραρε και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στην συνέχεια ο Τζιανγκβελάτζε με σουτ απείλησε τη Νέα Σαλαμίνα. Σταθερός ο Κίσσας διαφύλαξε την εστία του.

-26' Δυνατό σουτ του Φελίπε, ψηλά πάνω από την εστία του Γκονσάλβες η μπάλα.

-32' Εκτέλεση φάουλ από τον Κατσιάμη, αμύνεται η Νέα Σαλαμίνα.

-33' Έγινε η σέντρα από τον Παπαπερικλέους, η μπάλα φτάνει στον Φάμπιο που σουτάρει και στέλνει την μπάλα έξω.

-40' Γύρισμα από τον Παύλου, δεν μπόρεσε να βάλει το πόδι του ο Ντανίλο και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

-41' Κεφαλιά του Ντανίλο, μετά από σέντρα του Κουμουρή, μεγάλη απόκρουση από τον Γκονσάλβες.

-41' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φελίπε, ο Ντιακιτέ με κεφαλιά σκοράρει.

- 43' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα. Ο Ντανίλο έπεσε μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Λεονάρντο ο ρεφ δεν σφύριξε παράβαση,  συνέχισε ο άσος της Νέας Σαλαμίνας, σηκώθηκε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μεγάλο λάθος από τον Γκονσάλβες που σταμάτησε χωρίς να ακούσει κάποιο σφύριγμα.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

-46 'Εκτός ο Μιχαήλ μέσα ο Φιλίππου.

-55' Δεν έχει σημειωθεί κάποια σημαντική φάση μέχρι στιγμής στο δεύτερο ημίχρονο.

-56' Σουτ του Λουσέρο, μαζεύει ο Κίσσας.

-59' Διπλή αλλαγή για την Ολυμπιάς. Μέσα ο Βούρκος, έξω ο Τζιανγκβελάτζε. Μέσα ο Αγιτέ, έξω ο Παπαπερικλέους.

-63΄ Σουτ του Αγιτέ, έξω η μπάλα.

-65' Μέσα ο Πικής, έξω ο Παντελή για την Νέα Σαλαμίνα.

d

-76΄ Λεμέσιος μέσα, έξω ο Ανδρέου.

-83' Διπλή για τους γηπεδούχους. Έξω ο Μιγκελίτο και ο Δημητρίου, μέσα ο Παπακυριακού και ο Νικολάου.