Πέγεια 2014 - Ολυμπιακός: "Πέρασε" από την Πέγεια και συνεχίζει αλάνθαστος στην κορυφή! (φώτος)

Με πρωταγωνιστή τον Καμίλο που σκόραρε δις (26’, 85’) ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας 2-0 της Πέγειας κάνοντας  το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα Β’ κατηγορίας.

Να σημειωθεί ότι το συγκρότημα του Πάμπου Χριστοδούλου με το πέρας τριών αγωνιστικών βρίσκεται στην κορυφή και δεν έχει δεχθεί γκολ.  Δεύτερη ήττα για την ομάδα της Πέγειας (σ.σ πρώτη εντός) που έμεινε στους τρεις.

ΕΔΩ συνέντευξη του άσου του Ολυμπιακού Ρενάτο Σάντος στην ιστοσελίδα μας

1' Πρώτο σφύριγμα και σέντρα στην αναμέτρηση.

2' Πρώτη τελική στο ματς σε μακρινό σουτ του Ευσταθίου. Καμία ανησυχία για τον Ολιβέιρα καθώς η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

5’ Καλή επιθετική προσπάθεια για τον Ολυμπιακό με τον Ζευκή να μπαίνει με αποφασιστικότητα στην περιοχή από δεξιά και να κάνει το σουτ. Έκλεισε σωστά την γωνιά ο Παπαστυλιανού που μπλόκαρε.

7' Όσο κυλά ο χρόνος ο Ολυμπιακός ανεβάζει στροφές και πιέζει για το γκολ, καλά οργανωμένη στα μετόπισθεν η Πέγεια.

13' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Καμίλο να μην μπορεί να νικήσει τον Παπαστυλιανού από την μικρή περιοχή.  Μετά από σέντρα του Ανσού έπιασε το πλασέ στην κίνηση αλλά ο κήπερ της Πέγεια έδιωξε ενστικτωδώς σε κόρνερ.

ολυ

26' ΓΚΟΛ 0-1 ο Ολυμπιακός με σκόρερ τον Καμίλο με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

29' Οι μαυροπράσινοι μετουσιώνουν την υπεροχή τους σε γκολ.

37' Προσπαθεί να αντιδράσει η Πέγεια, πήρε την κατοχή στα τελευταία λεπτά ωστόσο δεν μπορεί να απειλήσει.

42' Ανέβηκε κατακόρυφα ο ρυθμός λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

43' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Καμίλο να μην μπορεί να νικήσει τον Παπαστυλιανού. Μετά από ωραίο γύρισμα του Ανσού έπιασε το δυνατό συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής όμως ο τερματοφύλακας της Πέγειας έδιωξε εντυπωσιακά με τα πόδια.

44' Βρίσκει ανοικτούς τους χώρους ο Ολυμπιακός και είναι πολύ επικίνδυνος καθώς η Πέγεια άνοιξε τις γραμμές της για την ισοφάριση.

45' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

46' Έναρξη στο Β' ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

48' Πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη για τον Ολυμπιακό. Ο Ζευκής έκλεψε την μπάλα και αφού διένυσε αρκετά μέτρα έκανε το σουτ αλλά ο Παπαστυλιανού μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

52' Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους. Έξω ο Λούκου, μέσα ο Μάγκανιτς.

53' Ξεκάθαρη η πρόθεση του Ολυμπιακού πλέον αφού δίνει χώρο στη Πέγεια ώστε να την κτυπήσει στην κόντρα.

57' Καλό σουτ του Ανσού η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

58’ Πρώτη τελικής ο β’ μέρος για τους γηπεδούχους σε μακρινό σουτ του Μάγκανιτς.

60’ Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι στον Φραγκέσκου σε τράβηγμα στον Δαλαμήτρα ενώ έβγαινε στην επίθεση.

61' Αλλαγή για την Πέγεια. Έξω ο Δαλαμήτρας, μέσα ο Νικολεττίδης.

66' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Ζευκής, μέσα ο Σάντος.

74' Με το ρευστό 0-1 να παραμένει παραμένει αμείωτο το ενδιαφέρον.

77’ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Μπατζό, μέσα ο Ασημένος.  Έξω και ο Μυτίδης, μέσα ο Ντομίνγκες.

82’ Διπλή αλλαγή για τη Πέγεια. Έξω ο Ευσταθίου, μέσα ο Βασιλείου. Έξω ο Λειτάο, μέσα ο Μιχαηλίδης.

84' Η αγωνία κορυφώνεται, η Πέγεια προσπαθεί για το γκολ της ισοφάρισης.

85' ΓΚΟΛ 0-2 ο Ολυμπιακός με τον Καμίλο. Μετά από βαθιά μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι ο Καμίλο έπιασε το σουτ στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα του Παπαστυλιανού που δεν μπορούσε να αντιδράσει.

87' Κλειδώνει κατά τα φαινόμενα ο Ολυμπιακό η νίκη με το δεύτερο γκολ που πέτυχε. Δύσκολα μπορεί πλάον κάτι να αλλάξει.

90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεων.

90'+1 Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Ανσού, μέσα ο Πέρεζ.

90+2' Τυπικής διαδικασίας τα εναπομείναντα  λεπτά.

Τέλος αγώνα. Τρία στα τρία για τον Ολυμπιακό.

Πέγεια 2014 (Πάντσεον): Παπαστυλιανού, Όρτεγκον, Ευσταθίου (82' Βασιλείου), Μίλερ, Μπαγιούνοβιτς, Δαλαμήτρας (61' Νικολεττίδης), Βασιλείου, Λούκου (52' Μάγκανιτς), Βάσου, Λειτάο (82' Μιχαηλίδης), Λοιζίδης.

Στον πάγκο: Παπαχαραλάμπους, Δημητρίου, Μάγκανιτς, Μιχαηλίδης, Λούντχσα, Μίρον, Ντρεϊμάνις, Ζήνωνος, Λέχες, Μιχαήλ, Βασιλείου, Νικολεττίδης

Ολυμπιακός (Χριστοδούλου): Ολιβέιρα, Σιμάο Τζούνιορ, Μπάντζι (77' Ασημένος), Βαλβέρδε, Ζευκή (66' Σάντος), Καμίλο, Χαραλάμπους, Μυτίδης (77' Ντομίνγκες), Οικονομίδης, Φραγκέσκου, Ανσού (90'+1 Πέρεζ).

Στον πάγκο: Πέτρου, Χριστοφόρου, Καϊάφας, Πέρεζ, Ασημένος, Παυλίδης, Ντομίνγκες, Καρβάλιο, Μορέιρα, Γαβριήλ, Ρενάτο Σάντος.

Διαιτητής: Θεοδώρου Χαράλαμπος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ιορδανίδης Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημοσθένους Χρίστος
4ος Διαιτητής: Σταύρου Ζωή