Σταθερά ΚΟΡΥΦΗ... μέσω ανατροπής!

Η ΠΑΕΕΚ πήρε σπουδαίο διπλό με ανατροπή απέναντι στον Ονήσιλο Σωτήρας με σκορ 3-1. Η ομάδα της Σώτηρας άνοιξε το σκορ στο 11’ με τον Νικολάου, με την ΠΑΕΕΚ να ισοφαρίζει στο 61’ με τον Καπαρτή από την “άσπρη βούλα” και να κάνει την ολική ανατροπή με τον Φράγκου στο 79’. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής (Φράγκου) διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+2'). Σταθερά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα η προσφυγική ομάδα, μαζί με τον Άρη έχοντας από 59 βαθμούς.

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του παιχνιδιού:

-8' Η ΠΑΕΕΚ έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά, χωρίς να μπορεί να φτιάξει κάποια τελική προσπάθεια.

-11' ΓΚΟΛ για τον Ονήσιλο! Ωραία κάθετη του Ντεβέσα, ο Νικολάου μόνος απέναντι στον Άλβες, πλάσαρε εύστοχα για το 1-0!

-20' Δεν έχει μπορέσει να δείξει σημάδια αντίδρασης μετά το γκολ που δέχθηκε η ΠΑΕΕΚ.

-30' Χωρίς τελικές στο ματς.

-37'Ωραίο γυριστό του Καπαρτή, έξω η μπάλα.

-39' Μακρινό σουτ του Χάλαχαν, λίγο έξω.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Σέντρα στο β' μέρος.

-46' Δύο αλλαγές για τον Ονήσιλο, μία για την ΠΑΕΕΚ. Μέσα οι Μαυρουδής και Μελετίδης, έξω οι Φωτίου και Ντεβέσα για τους γηπεδούχους.  Χάλαχαν έξω, μέσα ο Φράγκου για την ΠΑΕΕΚ.

-47' Σούτ του Ράμος πάνω από την εστία του Άλβες η μπάλα.

-51΄ Κεφαλιά από τον Φράγκο μετά από σέντρα του Καπαρτή, άουτ η μπάλα.

-54' Κίτρινη κάρτα στον Μελετίδη για φάουλ στον Σαμάρα.

-56' Mελάλη ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ, ο Τίμερμανς από κοντά έπιασε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Ονήσιλου.

-60΄ Πέναλτι για την ΠΑΕΕΚ. Το κερδίζει ο Καπαρτής, μετά από φάουλ του Μελετίδη μέσα στη μικρή περιοχή.

-61' ΓΚΟΛ για την ΠΑΕΕΚ από την "άσπρη βούλα". Ο Βαλάντης Καπαρτής κέρδισε και εκτέλεσε και εύστοχα το πέναλτι.

-65' Σέντρα από τον Σαμάρα, μαζεύει εύκολα ο Κωνσταντίνου.

-68' Πολύ καλή στιγμή για την ΠΑΕΕΚ, ο Αριστοτέλους έκανε το πλασέ με τον Κωνσταντίνου να διώχνει σε κόρνερ.

-69' Σουτ του Ενρίκε αποκρούει ο κίπερ του Ονήσιλου.

-70' Αλλαγή για τον Ονήσιλο, Σαντίκ μέσα, έξω ο Ράμος.

-72' Γιαννητσάνης μέσα, έξω ο Τίμερμανς για την ΠΑΕΕΚ.

-74' Διαγώνιο δυνατό σουτ από τον Καπαρτή, άουτ η μπάλα. Πολύ καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.

-74' Τρούγκας μέσα, έξω ο Λεάντρο για τον Ονήσιλο.

-81' Μέσα ο Φραγκέσκου, έξω ο Ενρίκε.

-79' ΓΚΟΛ για την ΠΑΕΕΚ με τον Φράγκου. Έγινε η σέντρα από τα δεξιά από τον Δημητρίου και ο Φράγκος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

-Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+1' Έξω οι Καπαρτής και Δημητρίου, μέσα οι Κυριακίδης και Άμπραχαμ.

-90+2' ΓΚΟΛ για την ΠΑΕΕΚ με τον Φράγκου. Έγινε η κάθετη μπαλιά από τον Άμπραχαμ, με τον Φράγκου να πλασάρει εύστοχα τον Κωνσταντίνου.

ΟΝΗΣΙΛΟΣ: Κωνσταντίνου, Οζίας, Φωτίου, Λιάντρο, Καθάριος, Κάστανου, Νικολάου, Ράμος, Παπαγεωργίου, Κατσιάρης, Ντεβέσα.

ΠΑΕΕΚ: Άλβες, Έσσελινκ, Πότσι, Δημητρίου, Ενρίκε, Χαραλάμπους, Χάλαχαν, Αριστοτέλους, Καπαρτής, Σαμάρας, Τίμερμανς.