ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ με γκολ στο 93' και ιστορική άνοδος!! (φώτος)

Σπουδαίο παιχνίδι στο "Κερύνεια Επιστροφή" και η ΠΑΕΕΚ στην πρώτη κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία της!!

Η ομάδα της Κερύνειας ανεβαίνει στα σαλόνια σαν πρωταθλήτρια, μετά το 2-2 με τον Οθέλλο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθκαν 0-2 με δυο γκολ του Μάρκου Μιχαήλ στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 56', συνέχισαν να πιέζουν σε όλο το δεύτερο μέρος και με γκολ του Φράγκου στο 93' έφτασαν στην σπουδαία επιτυχία!

Το KERKIDA.NET ήταν εκεί...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Τιμόθεο Χριστοφή. Θυμίζουμε ότι το παιχνίδι γίνεται με VAR

-Έφυγε χωρίς κάποια φάση το πρώτο πεντάλεπτο

-11' Πτώση του Καπαρτή μετά από μαρκάρισμα του Καστάνα ακριβώς έξω απ' την περιοχή. Από τα ριπλέι δεν φάνηκε να υπήρχε φάουλ

-15 λεπτά χωρίς την παραμικρή ευκαιρία. Εμφανές το άγχος των δυο ομάδων, πολύ φυσιολογικά δεν ρισκάρουν ούτε στο ελάχιστο

-Το 0-0 διατηρείται και στο Ακρίτας - Άρης

-Είκοσι λεπτά. Ο Οθέλλος έχει πιο ψηλά τις γραμμές του αλλά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει. Με πιο αμυντική διατάξη η ΠΑΕΕΚ

8υ87

-24' Πολύ ωραία κάθετη του Χαραλάμπους στον Καπαρτή, ο Παναγή βγήκε έγκαιρα και μάζεψε

φδηηφδφδηφδη

-27' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Οθέλλος ανοίγει το σκορ στην πρώτη φάση του αγώνα. Ο Κουμουρής έδωσε κάθετα στον Μιχαήλ και αυτός με ωραίο πλασέ από πλάγια δεξιά άνοιξε το σκορ

-35' Κίτρινη στον Καστάνα για φάουλ στον Καπαρτή

3ρ3ρ3τ

-36' Πρώτη φάση για τους γηπεδούχους με τον Γιαννιτσάνη να πλασάρει από πολύ δύσκολη θέση και τον Παναγή να είναι έτοιμος

-40' Προβολή του Έσελινγκ από κοντά, η μπάλα έξω. Πολύ καλή φάση για την ΠΑΕΕΚ

-44' Κίτρινη από τον διαιτητή στον Μάκη Σεργίδη για διαμαρτυρίες. Έχουν πολλά παράπονα από τον Τιμόθεο Χριστοφή οι γηπεδούχοι

325235253

-45+' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Μάρκος Μιχαήλ με πλασέ εκτός περιοχής σκοράρει ξανά! Αδύναμο αλλά έξυπνο το πλασέ, έπιασε ανέτοιμο τον Άλβες

-Κίτρινη στον σκόρερ γιατί έβγαλε τη φανέλα στον πανηγυρισμό

-Τέλος ημιχρόνου με τον Οθέλλο να έχει σκορ... ανόδου, με την υπογραφή Μάρκου Μιχαήλ

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος. Φράγκος και Καραγιάννης στις θέσεις Σαμάρα και Τίμερμανς

-50' Μεγάλη φάση η ΠΑΕΕΚ με προβολή του Φράγκου, ο Κυριάκου έβαλε πίεση. Κόρνερ η μπάλα

-53' Κίτρινη στον Μπάλιμπρικ για χέρι

-55' Μεγάλη ευκαιρία οι γηπεδούχοι που μπήκαν πολύ δυνατά. Σουτ του Νάντο, η μπάλα στο δοκάρι

346436346

-56' ΓΚΟΛ 1-2! Μετά από κόρνερ ο Γιαννιτσάνης εξ επαφής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα

-Διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι ότι η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή

-Το γκολ ελέγχθηκε και από το VAR, η μπάλα καθαρά πέρασε ολόκληρη, όπως δείχνει το ριπλέι

-Στις διαμαρτυρίες ο τερματοφύλακας Παναγή δέχθηκε κίτρινη

-Στο Ακρίτας - Άρης παραμένει το 0-0

78978879

-62' Κεφαλιά του Έσελινγκ εξ επαφής μετά από κόρνερ, έξω. Άλλη μια ευκαιρία η ΠΑΕΕΚ που ελέγχει απόλυτα στο β' μέρος

-65' Σουτ του Φράγκου από το σημείο του πέναλτι, πάει ψηλά

-65' Ο Νιόκκας στη θέση του Μπάλιμπρικ

-ΓΚΟΛ στο άλλο παιχνίδι, ο Άρης προηγείται με 0-1 του Ακρίτα

-68' Ο Χάλαχαν στη θέση του Γιαννιτσάνη για την ΠΑΕΕΚ

-Άλλα 20 λεπτά, η ΠΑΕΕΚ κρατά μπάλα και πιέζει για το γκολ που θα της δώσει την ιστορική άνοδο

-75' Κλασική ευκαιρία οι γηπεδούχοι, με τον Καπαρτή να πλασάρει τον Παναγή που βγήκε έγκαιρα και απέκρουσε σε κόρνερ

-78' Σουτ του Χάλαχαν εκτός περιοχής από διαγώνια δεξιά, έτοιμος ο Παναγή

-79' Νέα ευκαιρία! Σουτ του Χάλαχαν στην κίνηση, λίγο πάνω απ' τα δοκάρια

-80' Ο Χατζηγιαννακού στη θέση του Φιάκα

-82' Ο Βαν Νίσπεν στη θέση του Χαραλάμπους

65θ55θ

-86' Ο Βαν Νίσπεν δοκιμάζει το πόδι του με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και έξω!

-88' Ράσπας αντί Μιχαήλ για τον Οθέλλο

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' Ο Μάτζιοκ στη θέση του Φραγκέσκου

-93' ΓΚΟΛ 2-2!!! Ο Φράγκος ισοφαρίζει. Κατέβασε στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Παναγή. ΧΡΥΣΟ γκολ για την ΠΑΕΕΚ που την στέλνει στην πρώτη κατηγορία

-Απίστευτες σκηνές, ο σκόρερ έχει βγει στην κερκίδα και πανηγυρίζει με τη σημαία της ΠΑΕΕΚ!

-Αποβάλλεται ο Φράγκος για τον πανηγυρισμό του

-96' Τώρα επαναρχίζει το ματς μετά το γκολ

-97' ΤΕΛΟΣ η ΠΑΕΕΚ είναι στην πρώτη κατηγορία και μάλιστα σαν πρωταθλήτρια!

ΠΑΕΕΚ (Μ.Σεργίδης): Άλβες, Έσελινγκ, Δημητρίου, Νάντο, Χαραλάμπους (82' Βαν Νίσπεν), Αριστοτέλους, Καπαρτής, Σαμάρας (46' Φράγκος), Τίμερμανς (46' Καραγιάννης), Γιαννιτσάνης  (68' Χάλαχαν), Φραγκέσκου (91' Μάτζιοκ)

Στον πάγκο: Θεοδουλίδης, Πότση, Κυριακίδης, Χάλαχαν, Μάτζιοκ, Φράγκος, Αντωνίου, Φαν Νίσπεν, Καραγιάννης

Οθέλλος (Ν.Τούτιτς): Παναγή, Αναστασίου, Κυριάκου, Βασιλείου, Κουμουρής, Μπάλιμπρικ (65' Νιόκκας), Κυριάκου, Καστάνας, Μιχαήλ (88' Ράσπας), Κατσής, Φιάκας (80' Χατζηγιαννακού)

Στον πάγκο: Ανδρέου, Χατζηγιαννακού, Νιόκκα, Μιχαήλοβιτς, Παπαθανασίου, Ράσπας, Τούμπας, Νικηφόρου, Αγιούμπι

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή
Α΄Βοηθός: Μιχάλης Σωτηρίου
Β΄Βοηθός: Παύλος Γεωργίου
Τέταρτος: Μενέλαος Αντωνίου