Ανατροπή με Φέλιξ! (στιγμιότυπα)

Η Ατλέτικο τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Σάλτσμπουργκ και χρειάστηκε να κάνει ανατροπή για να πάρει τη νίκη 3-2 και τους πρώτους βαθμούς στο Champions League

Όταν η Ατλέτικο πρέπει να ανατρέψει σκορ και φτάνει στο σημείο να πετυχαίνει τρία γκολ για να κερδίσει, τότε τα πράγματα στον αγώνα δεν ήταν καθόλου εύκολα. Αυτό συνέβη στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» και στην αναμέτρηση με τη Σάλτσμπουργκ.

Οι «ροχιμπλάνκος» τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Αυστριακούς, που ανέτρεψαν το σε βάρος τους 1-0 και χρειάστηκε να κάνουν κι αυτοί τη δική τους ανατροπή με τον Ζοάο Φέλι,ξ, ο οποίος σκόραρε δις, προκειμένου να πάρουν τη νίκη με 3-2 και τους πρώτους βαθμούς στον Α’ Όμιλο του Champions League. Από την άλλη, οι Αυστριακοί έμειναν στον 1 βαθμό, που πήραν στην πρεμιέρα απέναντι στη Λοκομοτίβ Μόσχας.

Το ματς:

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, η Ατλέτικο είχε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 14’ με τον Ζοάο Φέλιξ, που έκανε το γυριστό, αλλά είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι, στερώντας του ένα γκολ για highlight. Η Σάλτσμπουργκ απάντησε στο 19’ με τον Μπερίσα, που νικήθηκε από τον Όμπλακ,

Οι «ροχιμπλάνκος» ήταν καλύτεροι και μετουσίωσαν σε γκολ την υπεροχή τους στο 29’ με σουτ του Γιορέντε έξω από την περιοχή. Ζοάο Φέλιξ, Γιορέντε και Λουίς Σουάρες είχαν καλές στιγμές στη συνέχεια για το 2-0 και από τη στιγμή που δεν έγινε αυτό, έγινε το 1-1. Στο 40’, ο Σομποσλάι έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με έναν «κεραυνό» νίκησε τον Όμπλακ.

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, οι Αυστριακοί έφτασαν στην πλήρη ανατροπή, όταν μετά από συρτή σέντρα του Ούλμερ, ο Μπερίσα στο δεύτερο δοκάρι με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1. Ωστόσο, η χαρά τους κράτησε μόλις πέντε λεπτά, αφού ο Κορέα έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Ζοάο Φέλιξ και αυτός από κοντά ισοφάρισε σε 2-2.

Μετά το γκολ, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πίεσαν για ένα τρίτο. Οι επιθέσεις γίνονταν κατά κύματα, αλλά είτε λόγω του Στάνκοβιτς, είτε λόγω έλλειψης συγκέντρωσης, η μπάλα δεν έμπαινε στα δίχτυα. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οι ομάδες ήταν πιο προσεκτικές, αποφεύγοντας τα ρίσκα. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η ισοπαλία θα έμενε μέχρι το φινάλε, ήρθε στο 85’ ο Ζοάο Φέλιξ με το δεύτερο δικό του γκολ, να κάνει το 3-2 και να χαρίσει στην Ατλέτικο Μαδρίτης την πρώτη νίκη της στον όμιλο.