AMAN η ΜΠΑΓΕΡΝ/Έριξε... 8 γκολ στη ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ!!! (φώτος)

Η Μπάγερν έκανε... πάρτι στο "Ντα Λουζ" της Λισσαβώνας απέναντι στη Μπαρτσελόνα για το FINAL-8 του Champions League και κέρδισε με το απίστευτο 8-2!!! Η Μπάγερν θα αντιμετωπίσει στους "4" το νικητή του ζευγαριού Σίτι-Λιόν.

Ήταν οριακό φαβορί η Μπάγερν πριν τη... σέντρα, αλλά τέτοιο αποτέλεσμα κανένας δεν θα μπορούσε να προβλέψει. Οι Γερμανοί έκαναν, ό,τι ήθελαν απέναντι στην παρέα του Μέσι. Παιδική χαρά η άμυνα της Μπάρτσα. Ομαδάρα με τα όλα της η Μπάγερν με 26 τελικές προσπάθειες! Στο 4΄ ο Μίλερ άνοιξε το σκορ, δύο λεπτά αργότερα αυτογκόλ του Αλάμπα για το 1-1, στο 22΄ ο Πέρισιτς, στο 27΄ ο Γκνάμπρι, στο 31΄ ο Μίλερ ξανά, μείωσε σε 2-4 ο Σουάρες στο 55΄, 5ο γκολ για τη Μπάγερν με Κίμιχ στο 63΄, στο 82΄ ο Λεβαντόφσκι και δύο γκολ από τον Κουτίνιο στο 85΄ και στο 89΄.  Να θυμίσουμε ότι ο τελευταίος είναι δανεικός στη Μπάγερν από τη Μπαρτσελόνα!

- Έναρξη στο ματς

- 3' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Ο Μπόατενγκ αλλοιώνει την πορεία της μπάλας και δεν μπορεί ο Σουάρες να βρει την μπάλα προς του Νόιερ.

- 4' ΓΚΟΛ η Μπάγερν και 0-1! Ο Μίλερ!!! O Πέρισιτς βγαίνει από αριστερά - ο Σεμέδο δεν είναι στη θέση του καθώς είχε προωθηθεί - γυρίζει, Μίλερ και Λεβαντόβσκι συνεργάζονται άψογα. Ο Μίλερ με το αριστερό νικά τον συμπατριώτη του, Τερ Στέγκεν κι ανοίγει το σκορ.

- 6' ΓΚΟΛ η Μπάρτσα και 1-1! Αυτογκόλ του Αλάμπα!!! O Άλμπα κάνει το γύρισμα από αριστερά για τον Σουάρες, ο Αλάμπα προσπαθεί να απομακρύνει, αλλά κρεμάει τον Νόιερ. Ισοφάριση στο ματς.

- 9' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Ο Σεμέδο τρυπάει την άμυνα της Μπάγερν, ο Σουάρες βγαίνει στον κενό χώρο, αλλά ο Νόιερ τον νικά στο μεταξύ τους τετ α τετ.

- 10' Δοκάρι για την Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι κάνει τη σέντρα, η άμυνα της Μπάγερν απούσα. Ο Μπουσκέτα πιάνει αέρα αντί για κεφαλιά, αιφνιδιάζεται ο Νόιερ, η μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του.

- 12' Ο Ντέιβις κάνει τη σέντρα από αριστερά, ο Μίλερ προσπαθεί να κάνει την κεφαλιά, αλλά ο Πικέ απομακρύνει σε κόρνερ.

- 20' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι βγαίνει από αριστερά, συγκλίνει, βρίσκει  χώρο, κάνει το πλασέ, ο Νόιερ μπλοκάρει.

- 22' ΓΚΟΛ η Μπάγερν και 1-2! Ο Πέρισιτς!!! Ο Σέρτζι Ρομπέρτο είναι αφηρημένος και χάνει την μπάλα στη μεσαία γραμμή. Ο Γκνάμπρι βγαίνει από αριστερά, σπάει πιο αριστερά στον Πέρισιτς. Ο Κροάτης με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ νικά τον Τερ Στέγκεν και δίνει εκ νέου προβάδισμα στην Μπάγερν.

24' Νέο λάθος του Τερ Στέγκεν. Ο Γκορέτσκα από δεξιά, ανοίγει κεντρικά για τον Τιάγκο Αλκάνταρα. Αυτός κάνει το σουτ εκτός περιοχής, αλλά δεν είναι καλό.

27' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν. Δεν μπορεί από κοντά εξ επαφής ο Λεβαντόβσκι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

- 27' ΓΚΟΛ η Μπάγερν και 1-3! Ο Γκνάμπρι! Ο Τιάγκο Αλκάνταρα βγάζει για τον Γκορέτσκα, αυτός με εξαιρετική μαγική πάσα βγάζει μόνο του τον Γκνάμπρι, ο οποίος αντιστέκεται στο μαρκάρισμα του Λανγκλέ και νικά τον Τερ Στέγκεν.

- 30' Χαμένο τετ α τετ ο Λεβαντόφσκι! Τεράστια ευκαιρία της Μπάγερν για τέταρτο γκολ. Σύγχυση στην άμυνα της Μπάρτσα. Ο Λεβαντόβσκι τετ α τετ με τον Τερ Στέγκεν. Ο Γερμανός νικά τον Πολωνό.

- 31' ΓΚΟΛ η Μπάγερν και 1-4! Ο Μίλερ ξανά! Ο Κίμιχ βγαίνει από δεξιά, κάνει τη σέντρα, ο Μίλερ στο πρώτο δοκάρι προλαβαίνει τον Πικέ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

36' Παιδικά λάθη για την Μπαρτσελόνα. Ο Πέρισιτς κάνει το φαλτσαριστό σουτ, η μπάλα έξω.

39' Ο Κίμιχ εκτελεί το κόρνερ, ο Λεβαντόβσκι πιάνει την κεφαλιά υπό την πίεση του Βιδάλ. Ο Τερ Στέγκεν μπλοκάρει.

45' Ο Σουάρες κάνει το σουτ εκτός περιοχής υπό την πίεση του Αλάμπα, ο Νόιερ μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

Ημίχρονο στη Λισσαβώνα. Μπαρτσελόνα - Μπάγερν 1-4.

Εναρξη στο Β' ημίχρονο

53' Σε θέση οφσάιντ ο Λεβαντόβσκι, δεν μετρά το γκολ.

- 55' ΓΚΟΛ η Μπαρτσελόνα και 2-4! Ο Σουάρες! Ο Μέσι έβγαλε την μπαλιά αριστερά για τον Άλμπα. Ο Καταλανός γυρίζει κεντρικά για τον Σουάρες. Ο Ουρουγουανός με τρομερή ντρίμπλα αδειάζει τον Μπόατενγκ, νικά τον Τερ Στέγκεν και κάνει το 2-4.

- 63' ΓΚΟΛ η Μπάγερν! Ο Κίμιχ το 2-5!!! Ο Ντέιβις αδειάζει τον Σεμέδο από αριστερά όπως επιτίθεται η Μπάγερν, μπαίνει προς την περιοχή και δίνει έτοιμο γκολ στον Κίμιχ για το 2-5.

68' Κοντά και σε έκτο γκολ η Μπάγερν. Ο Μίλερ κλέβει από αριστερά, δίνει στον Κομάν, αλλά αυτός αστοχεί στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.

77΄ Ο Μέσι μπορούσε να σκοράρει, του είπε ΟΧΙ ο Νόιερ

82΄ΓΚΟΛ/Σκοράρει με κεφαλιά ο Λεβαντόβσκι, μετά από σέντρα του Κουτίνιο

-Έλεγχος από το VAR για οφσάιντ

-Κανονικό το γκολ, 2-6!

85΄ ΓΚΟΛ/Σκοράρει και ο Κουτίνιο, 2-7! Παιδική χαρά η άμυνα της Μπαρτσελόνα. Κάνει ό,τι θέλει η Μπάγερν

89΄ ΓΚΟΛ/Ξανά ο Κουτίνιο, από κοντά εύκολα το 2-8!

Οι εντεκάδες:

ΜΠΑΓΕΡΝ (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Ντέιβιτς, Γκορέτσκα, Τιάγκο Αλκάνταρα, Γκνάμπρι, Μίλερ, Πέρισιτς, Λεβαντόβσκι.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Κίκε Σετιέν): Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λανγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Σέρτζι Ρομπέρτο (Γκριεζμάν 46'), Ντε Γιονγκ, Βιδάλ, Μέσι, Σουάρες.