Καθάρισε την Νάπολι η Μπαρτσελόνα και προκρίθηκε! (στιγμιότυπα)

Η Μπαρτσελόνα έπαιξε για ένα ημίχρονο και με 3-1 πήρε άνετη πρόκριση σε βάρος της Νάπολι στο Camp Nou. Η Μπάγερν αντίπαλος των Καταλανών στο final-8.

«Πρέπει να ανέβουμε στο Εβερεστ» είχε πει ο τεχνικός της Νάπολι, Τζενάρο Γκατούζο, πριν το ματς με την Μπαρτσελόνα και η ομάδα δεν κατάφερε ποτέ να φτάσει στην κορυφή. Οι Blaugrana έβαλαν τρία γκολ στα πρώτα 45 λεπτά και παρότι οι Ιταλοί μείωσαν, έφτασαν μάλλον σε μια εύκολη πρόκριση με 3-1 [1-1 το ματς στο San Paolo] και σε μονό ματς που θα γίνει στην Λισαβόνα θα αντιμετωπίσουν την Μπάγερν Μονάχου.

Το ματς θα μπορούσε να έχει το τέλειο ξεκίνημα για την Νάπολι, όμως στο 2' μετά το λάθος του Πικέ το βολέ του Μέρτενς πήγε στο δοκάρι και η Μπαρτσελόνα στην πρώτη της φάση στο ματς άνοιξε το σκορ. Στο 11' ο Λενγκλέ πήρε την κεφαλιά ύστερα από το κόρνερ του Ράκιτιτς και παρότι φάνηκε ξεκάθαρα ότι έσπρωξε, το γκολ μέτρησε (1-0). Οι Καταλανοί πήραν boost και δεν άργησαν να πάρουν καθαρό προβάδισμα πρόκρισης, καθώς στο 23' ο Μέσι δεν έχανε την μπάλα με τίποτα και με καταπληκτικό πλασέ πέφτοντας στην απέναντι γωνία έκανε το 2-0, ενώ λεπτά αργότερα γκολ του Αργεντινού από κοντά ύστερα από μπαλιά του Ντε Γιονγκ μάλλον λανθασμένα ακυρώθηκε για χέρι.

Τελικά το 3-0 έγινε με πέναλτι στο 45' σε μια πολύ περίεργη φάση καθώς ο Κουλιμπαλί αντί να διώξει την μπάλα έδιωξε τον... Μέσι και ο Σουάρες από τη βούλα δεν αστόχησε, όμως πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια η Νάπολι πήρε ελπίδα καθώς ο Ράκιτιτς ανέτρεψε τον Μέρτενς μέσα από την περιοχή και ο Ινσίνιε νίκησε τον Τερ Στέγκεν για το 3-1.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Η Μπαρτσελόνα διαχειρίστηκε άψογα το καθαρό προβάδισμα και δεν επέτρεψε στην ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο να μπει ποτέ στο κόλπο της πρόκρισης. Κουλιμπαλί (50') και Ινσίνιε (53') είχαν καλές στιγμές με κεφαλιές στο ξεκίνημα της επανάληψης και από αέρος ήρθε και η επόμενη φάση των Partenopei αλλά ο Λοσάνο δεν βρήκε στόχο (71'). Στο 81' ο Μίλικ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα αλλά σωστά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ και το 3-1 παρέμεινε ως το τελικό αποτέλεσμα.