Τεσσάρα για την... μισή Μπάρτσα! (Στιγμιότυπα)

Στην Ουκρανία η Μπαρτσελόνα πήγε χωρίς τον Μέσι, τον Πικέ, αρκετούς βασικούς και την πιο νεανική ενδεκάδα της από το 2002 και έπειτα με τον μέσο όρο ηλικίας των 11 που ξεκίνησε ο Κούμαν να μην ξεπερνούν τα 24 έτη. Το πρώτο μέρος ήταν κακό δίχως φάσεις και το διαφορετικό σχήμα των Καταλανών να μην έχει χημεία.

Στην επανάληψη οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να προηγηθούν στο 52’ με διαγώνιο σουτ του Αμερικανού Ντεστ από την μικρή περιοχή. Αφού ξύπνησαν οι παίκτες του Κούμαν κατάφεραν σε ένα τετράλεπτο να το καθαρίσουν. Στο 57’ μετά από κόρνερ ο Νιγιέτα έπιασε την κεφαλιά βρήκε μόνο του στο πίσω δοκάρι τον Μπρέιθγουέιτ που τελείωσε σωστά τη φάση και με το πρώτο του τέρμα με την Μπαρτσελόνα έγραψε το 2-0.

Μάλιστα ο Μπρέιγουεϊτ εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή της βραδιάς αφού στο 70ο λεπτό εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και έγραψε το 3-0 για τους Καταλανούς.

Το κερασάκι στην τούρτα, στην τέταρτη διαδοχική νίκης της Μπαρτσελόνα στη διοργάνωση έβαλε ο Γκριζμάν που πέρασε αλλαγή, ο οποίος στο 89’ με σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 4-0.