Βαθμό με... ανατροπή η Φερεντσβάρος (ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ)

Η Ντιναμό Κιέβου προηγήθηκε στην έδρα της Φερεντσβάρος με δύο γκολ, αλλά οι Ούγγροι επέστρεψαν και ισοφάρισαν σε 2-2 στο 90’ σε ένα εκπληκτικό ματς που τα είχε όλα εκτός από νικητή!

Η Φερεντσβάρος του Σεργκέι Ρεμπρόφ υποδεχόταν την Ντιναμό Κιέβου. Από μόνο του το γεγονός ήταν ξεχωριστό, στο ντέρμπι του 7ου ομίλου του Champions League, αναφορικά με την 3η θέση που οδηγεί στο Europa League. Κι αυτό γιατί οι δύο πρώτες θέσεις μοιάζουν… καπαρωμένες από Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους.

Ούγγροι και Ουκρανοί «πάλεψαν», προσέφεραν ένα εξαιρετικό ματς στους φιλάθλους που το παρακολούθησαν, μια αναμέτρηση με τέσσερα γκολ, μια αποβολή, σασπένς μέχρι το 90’, αλλά όχι νικητή! Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος προηγήθηκαν 2-0, για να έρθει η επιστροφή της Φερεντσβάρος στο δεύτερο ημίχρονο και το τελικό 2-2 στο τελευταίο λεπτό!

Η ανωτερότητα και η μεγαλύτερη ποιότητα της Ντιναμό Κιέβου φάνηκε σχετικά γρήγορα στο ματς, παρά τις προσπάθειες της Φερεντσβάρος που ήταν αρκετά επιθετική σε επίπεδο λογικής τουλάχιστον. Η ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου προηγήθηκε με πέναλτι του Τσιγκάνκοφ στο 28’. Παράβαση που υποδείχθηκε μετά από χέρι που έκανε ο Κχαράτιν.

Οι Ούγγροι αμέσως προσπάθησαν να αντιδράσουν παίρνοντας περισσότερα μέρα στον αγωνιστικό χώρο, κάτι όμως που βόλεψε την Ντιναμό Κιέβου. Και έτσι στο 41’ «έσπασε» το οφσάιντ, ο Μπουγιάλσκι βρήκε στο χώρο κι έκανε τη σέντρα για τον Ντε Πένα που σκόραρε για το 0-2. Σκορ που ήταν αυτό που «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο πρώτο 45λεπτο.

Στο δεύτερο μέρος οι Ούγγροι θέλησαν να πάρουν τα ηνία, να πιέσουν και να κυνηγήσουν κάτι καλό απ’ το ματς. Δύσκολα έβρισκαν χώρους, αλλά στο 59’ κατάφεραν να μειώσουν με τον Ενγκουέν να σκοράρει, μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Ζούμπκοφ.

Η πίεση της Φερεντσβάρος εντάθηκε και αυξήθηκε ακόμη περισσότερο όταν οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής (με δεύτερη κίτρινη) του Σίντορτσουκ.

Έτσι, ακριβώς στο 90’ η ομάδα του Ρεμπρόφ έκανε το 2-2! Ο Μακ εκτέλεσε φάουλ, ο Λαϊντουνί βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και ο Μπολί με το δεξί βρήκε τρόπο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για την μεγάλη επιστροφή των Ούγγρων!

Το ματς έληξε ισόπαλο λοιπόν και άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς στη «μάχη» της 3ης θέσης.

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ (Σεργκέι Ρεμπρόφ): Ντίμπουζ, Λόβρεντσιτς (87’ Μπότκα), Μπλάζιτς, Κοβάτσεβιτς (87’ Ντβάλι), Χέιστερ, Σομάλια, Κχαράτιν (65’ Λαϊντουνί), Σίγκερ (74’ Μακ), Ζούμπκοφ, Ενγκουέν, Ισαέλ (73’ Μπολί).

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Μπόικο, Κετζιόρα, Ζαμπάμγι, Ποπόφ, Καραβάεφ, Σαπαρένκο (89’ Μπαλούλα), Σίντορτσουκ, Μπουγιάλσκι (82’ Χάμας), Τσιγκάνκοφ, Ντε Πένια, Σουπριάχα (90’ Βέρμπιτς).

Πηγή: Onsports.gr