Πήγαινε για... 0-0, αλλά νίκησε με 4-0 η ΜΠΑΓΕΡΝ!

Η Μπενφίκα κρατούσε το μηδέν μέχρι το 70΄ κόντρα στη Μπάγερν, αλλά στο τελευταίο 20λεπτο η Γερμανική ομάδα έκανε επίδειξη δύναμης και νίκησε με 4-0 μέσα στην Πορτογαλία.

Μέσα 15 λεπτά η Μπάγερν «γάζωσε» τέσσερις φορές την Μπενφίκα (4-0) και έκανε το «τρία στα τρία» στον 5ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ με μηδέν, μάλιστα, παθητικό.

H Μπάγερν μπήκε δυνατά και στο δεκάλεπτο απείλησε δις Σανέ (5') και Λεβαντόφσκι (9') με την Μπενφίκα στο πρώτο 25λεπτο να είναι παθητική και μονίμως σε άμυνα.

Το 0-0 παρέμενε με τους Λουζιτανούς μετά το 30' να βγαίνουν από το καβούκι τους και στο 33' να απειλούν τους Βαυαρούς. Ωστόσο, ο Νόιερ ήταν εκεί για να κρατήσει το μηδέν στην προσπάθεια του Νούνιες. Στο 44' η

Μπάγερν είδε τον Λεβαντόφσκι να σκοράρει, πανηγύρισε, όμως έμεινε με τη χαρά, καθώς ο VAR διέκρινε το χέρι του Πολωνού με αποτέλεσμα το γκολ να ακυρωθεί.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε στην έναρξη του β' μέρους με τον Παβάρ να έχει δοκάρι στο 47' και στο 52' ο Μίλερ να σκοράρει, αλλά το γκολ να μην μετρά, καθώς είχε προηγηθεί οφσάιντ του Κομάν. Το 0-0 παρέμενε με την Μπενφίκα να απειλεί στο 55' και τον Νόιερ να λέει «όχι» στον Γκονσάλβες.

Και κάπου εκεί η βαυαρική ομάδα το πήρε απόφαση να ανεβάσει στροφές και με πρωταγωνιστή τον Σανέ τελείωσε το ματς. Στο 70' ο Γερμανός διεθνής νίκησε με καταπληκτικό φάουλ τον Βλαχοδήμο και το «κοντσέρτο για πολυβόλα» μόλις είχε ξεκινήσει. Στο 80' ήρθε το 2-0 με αυτογκόλ του Έβερτον για να αναλάβει στη συνέχεια δράση ο «Λέβα» (82') με τον Σανέ στο 85' να διαμορφώνει το τελικό 4-0.

Μπενφίκα (Ζεσούς): Βλαχοδήμος, Βερισίμο, Οταμέντι, Βερτόνγκεν, Αλμέιδα (40' Ντιόγκο Γκονσάλβες), Ζ. Μάριο (81' Ταάραμπτ), Βέιγκλ, Γκριμάλντο, Ράφα Σίλβα (81' Πίτσι), Γιάρεμτσουκ (76' Έβερτον), Νούνιες (81' Ράμος).

Μπάγερν (Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρ (66' Γκνάμπρι), Ζούλε, Ουπαμεκανό, Λ. Ερναντέζ, Κίμιχ, Σάμπιτσερ (86' Τολισό), Κομάν (86' Μουσιάλα), Μίλερ (77' Στάνισιτς), Σανέ, Λεβαντόβσκι.