Τριάρα η Μπάγερν, "κόλλησε" η Ατλέτικο

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε εύκολα και της Σάλτσμπουργκ (3-1) και πήρε το εισιτήριο για τους «16», αντίθετα η Ατλέτικο Μαδρίτης έφερε νέα ισοπαλία με την Λοκομοτίβ Μόσχας (0-0) και η δεύτερη θέση του πρώτου ομίλου είναι ανοιχτή.

Η πρωταθλήτρια ευρώπης δεν σταματάει πουθενά! Η Μπάγερν Μονάχου έκανε εύκολα το 4χ4 στον πρώτο όμιλο και πήρε την πρόκριση για τους «16». Η ομάδα του Χάνσι Φλικ άνοιξε το σκορ πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να βρίσκει ξανά δίχτυα στο 42ο λεπτό για το 1-0 του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη αν και έμεινε με 10 παίκτες στο 66' λόγω αποβολής του Ρόκα, η γερμανική ομάδα καθάρισε την υπόθεση νίκη.

Ο Κομάν είχε κάνει την αρχή στο 52ο λεπτό και ο Λιρόι Σανέ μετά από ασίστ του Γάλλου έγραψε το 3-0 με την Σάλτσμπουργκ απλά να μειώνει στο τελικό 3-1 στο 73'. Έτσι εύκολα οι «βαυαροί» εξασφάλισαν την πρώτη θέση του ομίλου.

Στο άλλο παιχνίδι η Ατλέτικο Μαδρίτης κόλλησε στο μηδέν κόντρα στην Λοκομοτίβ στο Wanda Metropolitano (0-0) με την δεύτερη θέση να είναι ακόμα ανοιχτή και τους ρώσους να έχουν ευκαιρία να κάνουν το... θαύμα. Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε κατάφερε να πετύχει γκολ με τον Κόκε στο 68ο λεπτό, ωστόσο μετά από συμβουλή του VAR το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ και παρά την πίεση η ομάδα της Μαδρίτης δεν μπόρεσε να κάνει το 1-0 μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.