Τρίτος σκόρερ στην ιστορία του Champions League ο Λεβαντόφσκι

Μόλις στο 9ο λεπτό του ματς, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ κόντρα στη Λάτσιο, έφτασε τα 72 γκολ στο Champions League κι έτσι ξεπέρασε τον Ραούλ στην 3η θέση των all-time σκόρερ!

Ιστορικός και πλέον ο Νο1 κατά σειρά κυνηγός των Κριστιάνο Ρονάλντο-Λιονέλ Μέσι στο Champions League. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι συνεχίζει το μυθικό του ταξίδι στα «αστέρια» και χρειάστηκε μόλις 9 λεπτά κόντρα στη Λάτσιο για να «διαγράψει» το ρεκόρ του Ραούλ, που τον κρατούσε για χρόνια στην 3η θέση των σκόρερ της διοργάνωσης.

Μετά από παιδικό λάθος του Μουσάκιο στην άμυνα των Λατσιάλι, ο Πολωνός σούπερ σταρ παραμόνευε και τιμώρησε τον Αργεντίνο, προσπερνώντας τον Ρέινα για το εύκολο 0-1. Έτσι, έφτασε τα 72 γκολ, επίδοση που είναι η 3η κορυφαία όλων των εποχών, πίσω από τα 119 γκολ του Μέσι και τα 134 του CR7.