"Λύτρωσε" την Τσέλσι ο Λουκάκου! (στιγμιότυπα)

Με γκολ του νέου «killer» της, Ρομέλου Λουκάκου, η πρωταθλήτρια Ευρώπης Τσέλσι ξεπέρασε το δύσκολο εμπόδιο της Ζενίτ (1-0) και ξεκίνησε με το δεξί στον 8ο όμιλο, την ώρα που η Γιουβέντους περνούσε εύκολα με 3-0 από την έδρα της Μάλμε.

Ο Ρομέλου Λουκάκου ξεκίνησε την απόσβεση των 115 εκατ. ευρώ και στο Champions League!

Ο Βέλγος «κανονιέρης» χρειάστηκε μια στιγμή... σεντερφορίσιας ποιότητας ώστε να χαρίσει στην Τσέλσι την ευκαιρία να ξεκινήσει με νίκη την προσπάθεια για την υπεράσπιση του ευρωπαϊκού τίτλου της και δεν την σπατάλησε. Με την έξοχη κεφαλιά του 69ου λεπτού, μετά τη σέντρα ακριβείας του Αθπιλικουέτα, ο 28χρονος επιθετικός πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης απέναντι στη σκληροτράχηλη Ζενίτ που έβαλε δύσκολα στους «μπλε», οι οποίοι σπατάλησαν όλο το πρώτο ημίχρονο χωρίς καν να κάνουν τελική προσπάθεια προς την αντίπαλη εστία.

Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Τούχελ είχε την υπομονή να ψάξει τη μία φάση που όπως φαινόταν θα κρίνει την πρεμιέρα του ομίλου, στην οποία δεν απέδωσε τα αναμενόμενα, τουλάχιστον ως προς το παραγωγικό κομμάτι του παιχνιδιού.

Πολύ καλή τακτικά σε όλο το ματς και η Ζενίτ, παρουσίασε σχεδόν άψογη αμυντική λειτουργία ενώ μέχρι και τη στιγμή του 1-0 αυτή ήταν που πατούσε με περισσότερες αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή και προβλημάτιζε τον Μεντί. Στο φινάλε βεβαίως, η ποιότητα και η εμπειρία των πρωταθλητών φάνηκε και πάλι και έτσι απέφυγαν την... κακοτοπιά της γκέλας στην πρεμιέρα, ειδικά την ώρα που η Γιουβέντους έκανε περίπατο στη Σουηδία.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ / 3-4-2-1): Μεντί, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρίντιγκερ, Τζέιμς, Κόβασιτς, Ζορζίνιο, Αλόνσο, Μάουντ, Ζίγιες, Λουκάκου.

Ζενίτ (Σεργκέι Σέμακ / 4-5-1): Κριτσιούκ, Σουτορμίν, Ρακίτσκι, Τσιστιακόφ, Ντάγκλας Σάντος, Μάλκολμ, Γουέντελ, Μπάριος, Κουζιάγιεφ, Κλαουντίνιο, Αζμούν.