Τσέλσι - Ζάλτσμπουργκ: Ο Οκαφόρ χάλασε το ντεμπούτο του Πότερ

Το ντεμπούτο του Γκρέιχαμ Πότερ στον πάγκο της Τσέλσι δεν ήταν αυτό που θα ήθελε. Η Τσέλσι ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε με τον Στέρλινγκ στο ντεμπούτο του Πότερ στον πάγκο της, όμως ο Οκαφόρ διαμόρφωσε το 1-1 δίνοντας το βαθμό στην Ζάλτσμπουργκ.

Οι μπλε ειδικά στο πρώτο ημίχρονο είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο τα χαλούσαν είτε στην τελική πάσα, είτε στην εκτέλεση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μάουντ έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε απ' όλους και κατέληξε στον Στέρλινγκ στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Εκείνος με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Κουν για να ανοίξει το σκορ.

Μετά το γκολ που δέχτηκε η Ζάλτσμπουργκ προσπάθησε να βγει από το καβούκι της και άρχισε να απειλεί με τον Οκαφόρ. Στο 73' η κεφαλιά του κατέληξε στα χέρια του Κέπα.

Δεν συνέβη όμως το ίδιο και στο 75'. Οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν υποδειγματικά την μπάλα, ο Αντάμου πήρε την κόντρα από τον Τιάγκο Σίλβα ο οποίος αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού, γύρισε την μπάλα προς το πέναλτι όπου ο Οκαφόρ πρόλαβε τον Αθπιλικουέτα για να κάνει το 1-1.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Ζορζίνιο, Τιάγκο Σίλβα, Κόβατσιτς, Ομπαμεγιάνγκ, Στέρλινγκ, Μάουντ, Τζέιμς, Αθπιλικουέτα, Χάβερτς, Κουκουρέγια

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κουν, Καπάλντο, Σέσκο, Σάιβαλντ, Κέργκαρντ, Ούλμερ, Σούτσιτς, Πάβλοβιτς, Ντέντιτς, Οκαφόρ, Μπερνάρντο

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής
Μίλαν - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 3-1 (45' αυτ. πέν. Ζιρού, 47' Σαλεμάκερς, 77' Πομπέγκα / 56' Όρσιτς)

Τσέλσι - Ζάλτσμπουργκ 1-1 (48' Στέρλινγκ / 75' Οκαφόρ)