Μέγας… Χάαλαντ στη Σεβίλλη! (στιγμιότυπα)

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ... τρομοκράτησε την άμυνα της Σεβίλλης και «κλείδωσε» την πρόκριση για την Μπορούσια Ντόρτμουντ μέσα στο Ραμόν Σάντσες Πιθκουάν (2-3).

Εχθές ο 22χρονος Κιλιάν Μπαπέ, έστησε πάρτι στον αγωνιστικό χώρο του Καμπ Νου και διέλυσε την Μπαρτσελόνα με 4-1. Σήμερα στη Σεβίλλη ο 20χρονος Έρλινγκ Χάαλαντ, χρειάστηκε δεκατρία λεπτά για να πετύχει δύο γκολ και να δώσει απλόχερα στην ομάδα του μισή πρόκριση κόντρα στην ομάδα του Γιουλέν Λοπετέγκι.

Μάλιστα ο Νορβηγός έφτασε τα 18 γκολ σε 13 ματς στο Champions League, ενώ μόλις 3 ευκαιρίες ήταν αρκετές για το νεαρό άσσο, ώστε να πετύχει δύο γκολ στο πρώτο μέρος.

H Σεβίλλη έκανε το... λάθος να προηγηθεί μόλις στο 7ο λεπτό, με τον Σούσο να κάνει ωραία προσπάθεια και τη μπάλα μετά από κόντρα στον Χούμελς να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0.

Ωστόσο μετά το 1-0 τα πράγματα άλλαξαν. Οι Ισπανοί δεν κατάφεραν να κρατήσουν καθόλου τη μπάλα και στο 20' δέχθηκαν την ισοφάριση με τρομερό σουτ του Νταχούντ έξω από την περιοχή που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μπόνο.

Λίγα λεπτά μετά ήρθε η ανατροπή για τους «βεστφαλούς». Ο Χάαλαντ πήρε πολύ όμορφα τη μπάλα έπαιξε το ένα - δύο με τον Σάντσο (εξαιρετική πάσα από τον Άγγλο) και ο Νορβηγός έγραψε το 1-2 (27').

Η Σεβίλλη συνέχισε τα αρκετά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου το πλήρωσε ξανά. Ο Ράκιτις έκανε λάθος με τον Ρόις να φεύγει στην αντεπίθεση και τον Χάαλαντ με χαλαρό πλασέ να νικάει τον Μπόνο (που στη La Liga κατεβάζει ρολά) για τρίτη φορά στο πρώτο μέρος για το 1-3.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες έκαναν αλλαγές και η ομάδα του Λοπετέγκι πάλεψε για να μειώσει. Είχε δοκάρι σε απευθείας φάουλ του Ροδρίγες στο 73ο λεπτό. Μετά από ακόμα ένα φάουλ του Όσκαρ, ο Ντε Γιονγκ βρέθηκε απέναντι από τον Χιτζ και στο 84' μειώσε σε 3-2 για την ομάδα του, που ωστόσο στα τελευταία λεπτά δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το πρώτο ματς των «16» και πλέον έχει πολύ δύσκολη αποστολή στο Βεστφάλεν.